9. září 2019 06:34
redakce Prima Living

9 věcí, které nevíte o Třech mušketýrech: Všichni jsou založeni na skutečných osobnostech

Jeden za všechny, všichni na jednoho. Tři mušketýři nikdy nebyli ujetější! Jak moc, zjistíte v úterý ve 20.00 na Prima MAX.

V úterý ve 20.00 začíná na Prima MAX historický steampunk jménem Tři mušketýři. Příběh d’Artagnana a dalších mušketýrů, kteří se zapletli do dvorní politiky mezi Anglií a Francií, už možná znáte odjinud. V adaptaci Paula W. S. Andersona (Resident Evil) se však do výsledku pletou i steampunkové lahůdky v čele s bitevními vzducholoděmi! Je to jisté odchýlení od zdrojové látky – jak jsme ale vypíchli, Tři mušketýři se dočkali už tolika adaptací, že zdaleka nejde o první (a nejspíš ani poslední) nezvyklou interpretaci slavného románu.

09) Původní románová předloha z pera Alexandra Dumase nebyla vlastně tak moc z pera Alexandra Dumase. I pokud odhlédneme od konspirací kolem roho, že román napsal ve skutečnosti jeho necitovaný kolega Auguste Jules Maquet, Dumas měl desítky ghostwriterů v záloze. Dalo by se tak spíš říct, že to byl producent a "showrunner" svých knižních sérií, než že by napsal úplně všechna slova všech svých knih.

08) Původní román byl vydáván na pokračování od roku 1844. Odehrává se však víc jak o dvě století dříve mezi lety 1625 až 1628, kdy se ústřední tři (respektive čtyři) královští mušketýři zapletou do konspirací na francouzském dvoře.

07) Kuriózní je, že tou dobou probíhala ve zbytku Evropy třicetiletá válka, která později zasáhla i Francii. To jen aby bylo jasno, že zatímco si tři mušketýři užívali dobrodrůža, německé i české země si užívaly konstantních epidemií, hladomorů a krvavých bitev!

06) Ačkoliv jsou Tři mušketýři rozhodně historickou fikcí, samotné postavy byly inspirovány u skutečných osobností – a nemyslíme tím jen hlavního záporáka, kardinála Richelieu. Například d’Artagnan je inspirován Charlesem de Batz-Castelmorem z Gascony, který později přejal (asi aby se snáze podepisoval v bance) jméno Artagnan. Nesloužil však pod Ludvíkem XIII., ale později za vlády Ludvíka XIV. Porthos je podobně inspirován Isaacem de Portau, Aramis zase Jindřichem d'Aramitz a konečně Athos je sepsán dle Armanda de Sillegue. Všichni byli mušketýry.

05) Během svého serializovaného vydávání v novinách se Tři mušketýři stali obrovským hitem. Jejich nejvěrnějším moderním ekvivalentem by tudíž co do tehdejšího vydávání a popularity nebyl ani tak film, ale spíš seriál.

04) Není tedy divu, že Tři mušketýři drží prim jako jeden z nejvíce adaptovaných románů historie. Mezi nejdivnější adaptace patří třeba asijský film Musketeer z roku 2001, v němž se lidi rvou v duchu východních bojových umění. Dokonce i Netflix připravuje "modernizovanou" verzi Tří mušketýrů, která zatím působí dojmem, že se zápletka bude odehrávat v současnosti!

03) Ostatně i nynější Andersonova verze, kterou vysíláme v sobotu, vkročila tak trochu do sci-fi. 17. století rozhodně nepatří mezi éru, v níž se typicky odehrává steampunková zápletka – ty patří až do druhé poloviny 19. století. Paul W. S. Anderson se ale rozhodl původní Mušketýry trochu inovovat a zhlédl se přitom právě ve steampunku.

02) Anderson nechal kvůli filmu postavit třeba vzdušný koráb Rochefortových jednotek i se všemi 31 děly na palubě. Rekvizitu ve funkčním (!) provedení dali stavaři dohromady za pouhé dva týdny.

01) Christopher Waltz, jenž si v Andersonově verzi zahrál kardinála Richelieu, se narodil 4. října, tedy ve stejný den, kdy se narodil i Charlton Heston, který si Richelieua zahrál ve verzi z roku 1973!

Tři mušketýři začínají na Prima MAX v úterý ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný