30. března 2022 17:30

9 věcí, které nevíte o komiksovce Spider-Man: Bez domova: O čem měla být, kdyby se minulí Spider-Mani odmítli vrátit?

Jeden z největších komiksových hitů všech dob mohl vypadat úplně jinak...

Třetí díl nové pavoučí trilogie se stal největším filmovým hitem roku 2021, celé pandemické éry a taky šestým nejvýdělečnějším filmem všech dob, jenž ke 28. březnu 2022 vydělal celosvětově takřka 1,9 miliardy dolarů (a na rozdíl od většiny své megahitové konkurence k tomu ani nepotřeboval být promítán v Číně).

Že půjde o minimálně nejúspěšnější film se Spider-Manem přitom naznačovala už rekordní sledovanost traileru nebo rekordní předprodeje v amerických kinech. Za vším přitom stála skutečnost, že se tentokrát otevřel mnohovesmír a diváci tak byli zvědaví, zda se po boku současného pavoučího hrdiny Toma Hollanda kromě padouchů z předchozích filmových adaptací objeví i jeho předchůdci Tobey Maguire a Andrew Garfield. Dnes už víme, že se tak opravdu stalo, ale film přesto nabídl mnoho dalších vypečených souvislostí a faktů. Vybrali jsme pro vás devítku nejzajímavějších.

09) Tom Holland film zachránil od zrušení, jelikož svou snahou donutil studia Sony a Disney k novému vyjednání autorských práv, o která vedly spory. Nová smlouva umožnila filmu s podtitulem Bez domova nejen existenci v univerzu s Avengers, ale zároveň dovolí Spider-Manovi objevit se v budoucích marvelovkách, jež samozřejmě proloží vlastními snímky z produkce studia Sony.

08) V úplně prvním nástřelu příběhu se měl Peter Parker vydat do vesmíru a zřejmě tam s pomocí Captain Marvel bojovat se Skrully. Následně přišel nápad se třemi Spider-Many, vzhledem k nejistotě s jeho realizací ale vždycky existoval ještě záložní plán. Tím byl Spider-Manovův duel s Kravenem, ruským ostrostřelcem, jehož hraje Aaron Taylor-Johnson a poprvé ho nakonec uvidíme v jeho vlastní sólovce v roce 2023.

07) Jedním z mnoha odkazů na předchozí filmy je v Bez domově scéna, kdy MJ (Zendaya) mává v poslední scéně Nedovi (Jacob Batalon) a vypadá to, že zdraví Petera (Tom Holland). Jde o referenci na scénu ze Spider-Mana z roku 2002, kde MJ (Kirsten Dunst) mává směrem k Peterovi (Tobey Maguire), ale přitom mává na své kamarádky.

06) Ve filmu se se měl objevit Harry Holland, mladší bratr Toma Hollanda. Zopakoval si cameo drogového dealera z dalšího filmu s jeho bratrem Cherrym (2021), scéna však byla z finální podoby Bez domova vystřižena.

05) Tom Holland se k natáčení Bez domova přidal jen dva dny poté, co dotočil dobrodružný film Uncharted. Spider-Man však nakonec šel do kin jako první.

04) Podtitul každého pavoučího filmu s Tomem Hollandem obsahuje v originále slovo home, neboli domov. V původních návrzích pro No Way Home (Bez domova, ale doslova Není cesty domů) se objevily výrazy jako: Homerun, Phone Home, Homeless, Home Alone, Homesick, Home-Wrecker, Homeward Bound, Home World nebo Home Slice.

03) Jak vzniklo populární meme s trojicí Spider-Manů, prozradil představitel jednoho z nich Andrew Garfield: „Já a Tobey jsme přišli na plac, dali nám kostýmy a řekli: ‚Rychle, uděláme meme.‘ Všechno bylo ještě před první klapkou. Stáli jsme tam a jen nám řekli, abychom ukazovali jeden na druhého.

02) Ve scéně na střeše školy je vidět graffiti s nápisem DITKO. Znalci komiksů dobře vědí, že Steve Ditko a Stan Lee jsou tvůrci Spider-Mana, Doctora Strange a všech pěti padouchů ve filmu. Nápis DITKO je pak vidět ještě na boku náklaďáku F.E.A.S.T. zaparkovaného u domu Happyho Hogana.

01) Bez domova je završením první trilogie se Spider-Manem Toma Hollanda. Už se samozřejmě pracuje na pokračování, v němž bychom měli dostat Spider-Mana v jeho dospělejším a tradičnějším pojetí. Bude tedy bydlet sám v New Yorku a něco nám říká, že by mohl pracovat jako fotograf, který... se nějak vymotá ze šlamastyky, do níž se zamotal na konci tohoto filmu?

ZDROJ: IMDb Trivia

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný