21. února 2022 00:07

9 věcí, které nevíte o filmu Sopka: Miniatura Los Angeles se postavila v letištním hangáru

Tommy Lee Jones si mezi dvěma komiksovými filmy oddechl v... sopečné katastrofě v Los Angeles.

V neděli večer COOLem otřese katastrofický velkofilm Sopka. Tommy Lee Jones se v něm probudí do jednoho pekelného dne, během kterého nečekaný vulkán hrozí spálením Los Angeles na troud. Absurdní premisa přitom ze Sopky dělá nejen fajn béčko, ale i muzeum těch nejkrásnějších klišé 90. let. Poznejte všechny důvody, proč dnes Sopka stojí za pozornost ještě víc než ve své době.

09) Ačkoliv je Los Angeles položeno na (ne)slavném vulkanickém riftu, ve městě přímo žádná sopka není – a vznik či růst vulkánu není zrovna něco cosi, co lze přehlédnout. Filmová Sopka však přesto vznikla v L.A. z jednoho prostého důvodu – leží tu totiž filmová studia (duh!), což usnadňuje natáčení. To ale neznamená, že by se film jednoduše točil na ulici. Pro film například vznikla jedna z největších kulis amerického filmu, na 80 % přesná replika ulice Wilshire Boulevard.

08) Do hlavní role byl poněkud nečekaně obsazen Tommy Lee Jones, jenž se během natáčení Sopky nacházel v jakýchsi komiksových kleštích. Měl totiž čerstvě za sebou roli Two-Face ve třetím Batmanovi a chystal se na nevyzpytatelnou komiksovou sci-fi jménem Muži v černém.

07) Hlavní ženskou roli dostala Anne Heche, tehdy ještě méně známá herečka, která se mimo film proslavila zejména vztahem s moderátorkou Ellen DeGeneres. Heche později uspěla v seriálu Muži na stromech, vlivem psychických problémů však ze záře reflektorů nakonec ustoupila.

06) Filmová láva byla doslova k nakousnutí – pro potřeby natáčení totiž vznikla z methylcelulózy, tedy zahušťovadla používaného například pro tvorbu mléčných koktejlů. Naopak filmový sopečný popel byste asi ochutnat nechtěli – vznikl totiž z rozdrcených novin.

05) Kromě repliky bulváru Wilshire vznikla pro potřeby natáčení také detailní miniatura postižené části Los Angeles, která vyrostla v hangáru letiště San Bernardino. Celkem se na trikové stránce filmu podílelo na 300 techniků.

04) Kuriózní historickou třešničkou je skutečnost, že byla Sopka jedním ze dvou filmů, které v roce 1997 zápasily o pozornost diváka. Podobné duely dvou studií nejsou v Hollywoodu nic zvláštního (viz třeba Armageddon vs. Drtivý dopad), druhým vulkanickým bijákem každopádně bylo Rozpoutané peklo s Piercem Brosnanem.

03) Zajímavá je také zvláštní absence „rodinného dramatu“, jež na začátku katastrofického filmu typicky donutí (resp. chce donutit) diváka mít obavy o postavy. Sopce se sice nevyhnula zápletka se záchranou dcerky Tommyho Lee, filmaři ale jinak usoudili, že divákům jde hlavně o záběry hořícího města a na řádný úvod do trampot hrdinů se prostě vykvákli.

02) Snímek původně mohl mít dočista jiné obsazení. Do role Anne Heche byla původně zvažována Gillian Anderson z Akt X, naopak roli Tommyho Lee Jonese filmaři nabízeli Billu Pullmanovi (Den nezávislosti) a Edu Harrisovi (Skála).

01) Z dnešního pohledu jsou počítačové triky v Sopce bolestivě digitální. Ve své době toho ale počítače o moc víc neuměly, takže jde o skvělý výukový materiál ve stylu „co nám kdysi vlastně stačilo“.

Sopka začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný