17. května 2021 00:04

9 věcí, které nevíte o bondovce Skyfall: Koho si v ní měl zahrát Sean Connery?

Jeden z nejlepších příběhů s Jamesem Bondem byl velkou oslavou pěti dekád s filmovým agentem 007.

Ve čtvrtek večer na COOL dorazí Skyfall. Nejlepší Craigova bondovka, a dost možná jedna z nejlepších bondovek vůbec, tentokrát postaví 007 proti bývalému agentovi MI6 s „tváří“ Javiera Bardema. Namísto tradičních akčních úletů film hraje na dramatickou notu a nikoliv nadarmo byl v době premiéry srovnáván s Temným rytířem. Možná vás tedy bude zajímat, jak a proč Skyfall vlastně vznikl.

09) Oslovit s natáčením bondovky Sama Mendese bylo svého času poměrně překvapivé a platí to tím spíše, že se studio MGM (hlavní držitel práv) po premiéře Quantum of Solace de facto nacházelo na pokraji bankrotu. Složitá preprodukce, při níž scenáristé přicházeli a odcházeli, se však na filmu naštěstí vůbec nepodepsala.

08) Celý biják byl zamýšlen jako absolutní pocta 50 letům filmového agenta 007, a tak nepřekvapí, že si tu málem střihl cameo i sám Sean Connery. Producentka Barbara Broccoli chtěla, aby si Connery zahrál Kincadea, tedy „domovníka“ v Bondově domě Skyfall. Proti byl nakonec zejména Mendes, který si stál za tím, že ačkoliv by šlo o milé gesto, Conneryho výskyt by ze závěru filmu sejmul požadované drama. Nakonec byl tedy do role obsazen Albert Finney.

07) Mendes se ukázal jako totální puntičkář na akční scény. Nejvíce je to znát v úvodní akční scéně v Istanbulu, která vyžadovala čtyři měsíce příprav a dva měsíce natáčení. Celkem sem muselo dorazit na 200 členů štábu, to vše jen pro to, aby vzniklo 14 minut záběrů...

06) Jak je dnes mezi herci akčních postav už skoro zvykem, Daniel Craig si sám sehrál celou řadu svých kaskadérských kousků. Asi největším z nich byla rvačka na střeše skutečně jedoucího vlaku (byť „jen“ v rychlosti 55 km/h) s Olou Rapacem (bývalý manžel Noomi Rapace).

05) Ve Skyfallu dojde teprve podruhé za 50 let existence bondovek k tomu, že je agent 007 postřelen. Poprvé chytil kulku v roce 1965 v Conneryho Thunderballu.

04) Pro úvodní honičku v Istanbulu vzniklo celkem 85 (!) různých na míru šitých obleků značky Tom Ford. Bond a duo jeho kaskadérů je používalo v různých fázích celé honičky. Například pro scénu, kdy jede Craig na motorce, měl oblek delší rukávy, aby mohl elegantně dosáhnout na řídítka. Taktéž kravata musela být upravena, aby mu nevlála za krkem.

03) Možná nevíte, že opuštěný ostrov, který Silva ve filmu okupuje, skutečně existuje. Jedná se o japonský ostrov Hašima, jenž se nachází 15 kilometrů od Nagasaki, nebyl však samozřejmě opuštěn kvůli hackerskému útoku, ale vlivem degradace zdejší těžby uhlí. Poslední významnější osady tu byly opuštěny po roce 1974. Nicméně zásadní scéna na nádvoří vznikala v kulisách, nikoliv na Hašimě samotné.

02) Craig po premiéře Skyfallu řekl, že byl velmi nervózní, když se produkce a natáčení několikrát opozdily. Ve věku 43 let si totiž začínal připadat příliš starý na roli namakaného agenta, a tak intenzivně posiloval a cvičil nejen před natáčením, ale také po dvě hodiny denně každý den po natáčení.

01) Craigovi se dostalo velké pocty, když si v roce premiéry Skyfallu „zahrál“ agenta 007 po boku královny Alžběty II.! Bylo to během olympijských her v Londýně v segmentu, kdy „Bond“ eskortuje královnu na stadion, aby tu „seskočila“ s padákem z vrtulníku. Pokud budeme segment brát za součást bondovského kánonu, dělá to z královny (v její první roli!) nejstarší bondgirl vůbec...

Skyfall začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 20:15.

Sdílejte článek
Štítky James Bond agent 007 Daniel Craig Skyfall

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný