29. března 2018 15:41

9 věcí, které nevíte o Shrekovi: Málem ho namluvil Nicolas Cage

Zlobr se srdcem na pravém místě.

Už v sobotu se na vás těší starý známý Shrek – první díl slavné animované série startuje na Prima COOL ve 20.00. Letos je tomu již 17 let, co se první díl dostal do kin a navždy tak změnil podobu digitálně animovaných filmů. Co vše série Shrek ukrývá, a jak vlastně vznikla?

09) Na počátku byla kniha

John H. Williams, producent z DreamWorks, jednou dostal od svých dětí knihu, která se jmenovala Shrek a popisovala trampoty stejnojmenného zlobra. Koncept pohádkového prasáka, který zachrání princeznu, byl natolik hurónský, že po něm filmaři nemohli nesáhnout! Práva původně koupil už v roce 1991 Steven Spielberg, který chtěl Shreka natočit jako klasický animák s Billem Murrayem jako Shrekem, z toho ale rychle sešlo.

08) Byl v přípravě od roku 1995

Animované filmy žerou docela dost času. Kolik? DreamWorks koupil práva na knihu už v roce 1995 a v listopadu téhož roku začal na filmu pracovat. Tvůrci měli krom technických problémů své éry (Toy Story vyšlo ve stejném roce jako zbrusu nový revoluční počin) také jisté neshody v cílovce – část filmařů chtěla Shreka pojímat dospěleji a dělat sprosté vtipy, část nikoliv. Nakonec se obě skupiny v duchu kompromisu sešly někde uprostřed.

07) V hlavní roli: Nicolas Cage!

Je to tak! Tehdy stále ještě vehementně populární Nic Cage byl prvním, komu byla role Shreka nabídnuta. Cage ji však odmítl s tím, že nechce „vypadat jako ork“. Herec později vysvětlil, že by animace pro děti významně upravila jeho tvář, a to si nechtěl dovolit.

06) V hlavní roli: Chris Farley!

Ani tentokrát to s hlavním hercem nevyšlo, ale z trochu jiného důvodu. Komik Farley sice roli získal a nahrál většinu dialogů, krátce před dokončením filmu ale… zemřel. Zbylé dialogy, a všechny ostatní rovněž, tak musel namluvit znovu obsazený (a již definitivní) Mike Myers. Ten však trval na drastickém přepsání scénáře a úpravách filmu.

05) Herci se při natáčení jedničky nepotkali

Je to paradoxní, ale většina dabování v originále probíhala tak, že se herci samotní nikdy nepotkali – namlouvali své role o samotě a dialogy dalších postav jim předčítal jeden z členů štábu. Zejména John Lithgow, který namlouval Lorda Farquaada, si postěžoval, že by rád potkal Mika Myerse, Cameron Diaz nebo Eddieho Murphyho. Nakonec k tomu měl šanci až na premiéře.

04) Antonio Banderas nedaboval jen anglicky

Do druhého dílu Shreka přibyly mnohé nové tváře. A to jak digitální, tak i lidské. Herci z původního znění obvykle v dabingu slyšet nejsou – Antonio Banderas je ale pověstnou výjimkou z pravidla, svého Kocoura v botách totiž namluvil jak v anglické, tak i ve španělské, latinskoamerické a italské verzi filmu!

03) Justin tam byl náhodou

Jedním z vtípků, které možná českému divákovi unikly, byl výskyt plakátu „Sira Justina Timberlakea“ nad postelí Fiony. Cameron Diaz, která Fionu v originále dabuje, přitom začala tou dobou s Timberlakem opravdu chodit. Producenti tvrdí, že vtípek i přesto vznikl čirou náhodou.

02) Uměl vydělat rekordní horu peněz

Popojedeme ke třetímu dílu Shreka, k němuž řekneme jen jednu mírně závistivou informaci. Shrek třetí se v roce 2007 stal absolutním rekordmanem v tom, kolik si na sebe vydělal animovaný film za první víkend v USA. Z "rozjezdového" trůnu ho až po devíti letech sesadila pixarovka Hledá se Dory, která jeho startovních 121 milionů dolarů v roce 2016 překonala o 14 mega.

01) Digitální animace není (o tolik) snazší

Mohlo by se zdát, že tím, že se animátoři pracující s počítači po většinu pracovního dne dloubají v nose a čekají, než se jim všechno vyrenderuje. Opak je ale pravdou, jelikož třetí výroba Shreka 3 ve skutečnosti trvala přes milion "člověkohodin". Na filmu pracoval stopadesátičlenný štáb, který vytvořil na 4500 kostýmů pro 1373 postav. I jeden pitomý strom na má ve filmu 62 tisíc větviček s 190 tisíci lístečky, což už je panečku nějaká robota!

Shrek začíná na Prima COOL v sobotu ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný