13. února 2023 00:03

7 věcí, které nevíte o Seanu Connerym: Proč sekl s herectvím a kde strávil poslední roky života?

Charismatický Skot se pochopitelně stal prvním Jamesem Bondem. To o něm ale ví každý, že...

V neděli večer se na COOLu můžete ponořit do válečného thrilleru Hon na ponorku. Sean Connery se v něm představí jako všemi mastmi namazaný sovětský kapitán, který chce se svou superponorkou možná zničit Ameriku... anebo má v plánu něco úplně jiného. Jen málokdy člověk fandí sovětskému kapitánovi, a tady za to bezesporu může samotný Connery. Co všechno o téhle herecké legendě možná nevíte?

07) Říkejte mi Tom

Conneryho plné jméno je Thomas Sean Connery a narodil se 25. srpna 1930. Jeho rodištěm bylo samozřejmě Skotsko a Sean (nebo Thomas?) rozhodně nemůže tvrdit, že vyrostl v bohaté rodině. Jeho máma byla uklízečka, jeho otec dělník v továrně. A i Sean to měl zpočátku hodně těžké…

06) Malý pracant

Už ve třinácti letech opustil školu a musel se vydat na pracovní dráhu. Zkušeností měl dost – ve skutečnosti si začal přivydělávat (nebo spíše začal přivydělávat své rodině) už v devíti letech! Pomáhal místnímu řezníkovi, doručoval mléko... rozhodně nešlo o práce hodné budoucí hvězdy.

05) Mladý námořník

Vzhledem k době nepřekvapí, že se Connery otřel i o vojenskou službu. Ve skutečnosti se nemohl kvůli věku zúčastnit druhé světové války – když skončila, bylo mu ani ne 15! Ale hned rok poté se zapsal k námořnictvu. Původně tu měl sloužit sedm let, ale skončil již po nuzných třech letech kvůli žaludečním vředům.

04) Kulturista amatér

Po propuštění z námořnictva si Sean vyhlédl nové hobby – tehdy sotva začínající kulturistiku. Byla to doba dávno před příchodem hvězd, které z tehdy amatérštější kulturistiky udělaly sport pro bohy. Sean tedy rozhodně nebyl tintítko, ale s pozdějšími hvězdami se nemohl srovnávat. Přesto se v roce 1953 umístil na třetí příčce v soutěži Mr. Universe! A když se pak rozhodoval, jestli se stane profesionálním fotbalistou anebo hercem, zvolil si druhou dráhu.

03) Na filmové stezce

V tomto oboru měl Sean mnohem pomalejší start – jeho první větší biják přišel v roce 1957 a šlo o krimi No Road Back, kde si střihl jednu z vedlejších roliček. Následovaly tehdy nepříliš dobře placené televizní filmové adaptace Macbetha (1961) a Anny Kareniny (1961), to si už však jeho charisma všimli producenti prvního bijáku o agentovi 007…

02) Dvakrát ženat

Sean si v roce 1962 vzal za ženu herečku Diane Cilento, ale svazek vydržel jen 11 let. Později se oženil s francouzsko-marockou malířkou Micheline Roquebrune a jejich manželství vydrželo i dobře zdokumentované Seanovy zálety.

01) Důchod na Bahamách

Sean Connery byl i v šedesáti stále volen jako „nejvíce sexy muž na světě“! Poslední roky života přitom strávil na Bahamách, jelikož se musel přestěhovat ze Španělska poté, co se nepohodl s místním příliš dotěrným tiskem. Hereckou kariéru mimochodem ukončil v roce 2003, když po komiksovém propadáku Liga výjimečných proklel novodobé hollywoodské hlavouny. Prý vůbec netušili, jak se dělají filmy...

Hon na ponorku začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný