15. srpna 2019 15:59

9 věcí, které nevíte o Robocopovi 3: Napsal ho autor Sin City a Třístovky

Živí nebo mrtví, půjdete s námi koukat na trojku Robocopa!

Ve čtvrtek ve 22.50 dorazí na COOLu Robocop 3. Murphy se v něm bude definitivně muset vypořádat s firmou OCP, jejíž plány na likvidaci obyvatel Detroitu už překročily všechny meze. Bohužel, nebude u toho pěkná řádka herců z prvních dvou dílů Robocopa, přitom je však mnohdy přehlížená trojka paradoxně nejblíž “tomu pravému” pokračování prvního filmu. Jak to?

09) Snímek režíroval Fred Dekker známý pro řadu hororů. Víc vám však asi řekne jméno scenáristy, jímž je slavný komiksový autor Frank Miller!

08) Hlavní zápletka – další kolo boje Detroitu a OCP – byla převzata z původního scénáře Robocopa 2, který má paradoxně být předlohou nejnovějšího pokračování (o něm ještě níže). Millerův scénář byl však následně tak upraven, že jej změny donutily stáhnout se z Hollywoodu na víc jak 10 let. Vrátil se... až se Sin City. Mezitím vydal vlastní komiks, kterému říká "Millerův Robocop".

07) Třetí díl Robocopa je prvním z trilogie, který nemá eRkový rating – jinými slovy, je v něm výrazně ubráno na násilí. Nešlo však o Dekkerovo rozhodnutí, ten naopak změny lituje, musel však prý vyhovět požadavku studia, které chtělo Robocopa zacílit na děti (!!!!), k čemuž už mělo i televizní animák.

06) Poprvé se nevrací ani Peter Weller, tedy původní představitel Robocopa. Oproti všeobecným dojmům za to však nemohlo jeho rozčarování z filmu, Weller se naopak sešel s Dekkerem a oba si dobře notovali. Natáčení Robocopa se však přetínalo s Wellerovou účastí v Cronenbergově Nahém obědě a studio s trojkou nechtělo počkat.

05) Většina filmu se točila v Atlantě a mnohé budovy, kde film vznikal, byly skutečně v havarijním stavu. Byly totiž určeny k demolicím před stavbou nových komplexů pro olympiádu v roce 1996.

04) Snímek měl jít původně do kin v roce 1991, kvůli bankrotu společnosti Orion ale musela být premiéra posunuta až na rok 1993. Kdyby tedy vše dopadlo trochu jinak, Weller si ve filmu klidně mohl zahrát...

03) Oblek, který nosí nový představitel Robocopa Robert John Burke, původně vznikal ještě pro Wellera v Robocopovi 2. A jelikož byl Burke větší a vyšší než Weller, způsobovalo mu nošení "menšího" obleku bolesti krku a zad.

02) Navzdory všem obětem byl snímek finančním propadákem – proti rozpočtu 22 milionů utržil jen 10 milionů, Orion tedy z propasti nezachránil. Naopak lze říct, že kdyby studio nechalo film respektovaného hororového režiséra, komiksové hvězdy a (při posunutí o rok) i Wellera samotného vznikat bez kafrání do procesu, mohl Robocop 3 Orionu možná pomoct od neslavného konce...

01) Po třetím dílu nikdy nedošlo na další pokračování Robocopa, ačkoliv před pěti lety došlo na fajn reboot. Nyní však vzniká "přímé pokračování jedničky", jež bude ignorovat události Robocopa 2 a 3. Jeho zápletka je přitom – podržte se – převzata z původního (nenatočeného) scénáře dvojky, jenž inspiroval i elementy scénáře trojky. Svým způsobem tak lze říct, že je Robocop 3 nejbližším pokračování jedničky, jaké do natočení nového filmu máme.

Robocop 3 začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22.50.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný