8. dubna 2024 00:01

9 věcí, které nevíte o dvojce Percyho Jacksona: Kde je v ní narážka na Firefly?

Druhý díl nedokončené fantasy série skrývá nejedno malé tajemství.

V pátek večer na COOL dorazí druhý díl Percyho Jacksona s podtitulem Moře nestvůr. Mladý polobůh se tentokrát bude muset pořádně otáčet – někdo se totiž snaží probudit jednoho z původních Titánů a využít jej k útoku na bohy na Olympu. I tábor polobohů navíc čelí možnému zničení. Percy tak bude se spolužáky muset najít Zlaté rouno, které může jako jediné všechno zachránit. Co všechno o jeho výpravě potřebujete vědět?

09) Ve světě Percyho Jacksona starořečtí mytologičtí bohové stále existují, přesídlili však do Ameriky – různé zdejší kulturní artefakty tak plní úlohu „modernizovaných“ řeckých oblastí. Jeden příklad za všechny: namísto na Olympu sídlí bohové v newyorském mrakodrapu Empire State Building!

08) Již původní plán v době premiéry jedničky počítal se vznikem celé série filmů na knižní motivy, přesto nebylo pokračování prvního Percyho Jacksona oznámeno hned po premiéře základního kamene ságy. Namísto toho se o filmu začalo spekulovat až v březnu 2011, tedy celý rok a půl po premiéře. Do kin šel snímek o dva roky později, přičemž režii po Chrisu Columbovi převzal Thor Freudenthal.

07) Stejně jako v předešlém Percyho filmu se značná část děje liší od knižní předlohy, mezi nimi například skutečnost, že se Kronos v knihách osobně neukáže až do čtvrtého dílu, tady ale pobíhá už ve druhém filmu natočeném podle druhé knihy. Ještě znatelnější je kvůli věkovému rozdílu i skutečnost, že knižní Percy ještě neměl ani čtrnáct let, zatímco zde je mu už přes dvacet.

06) Když Alexandra Daddario natáčela scény na jachtě a záchranném člunu, poprvé v životě zjistila, že trpí mořskou nemocí. Její nevolnost natáčení sice zkomplikovala, paradoxně však sedí do příběhu – její knižní postava totiž odhalí svou náchylnost k mořské nemoci v jednom z pozdějších knižních pokračování.

05) Nathan Fillion, který si zahrál posla bohů Herma, mimoděk zmíní jistý skvělý seriál o Herkulovi a dodá, že je velká škoda, že byl předčasně zrušen. Fillion si rovněž střihl kapitána v předčasně zrušeném, ale fanoušky a kritiky opěvovaném sci-fi seriálu Firefly, takže má pro takové situace nemalé pochopení...

04) Většina filmu se natáčela ve Vancouveru, část ale vznikala ve skutečném zrušeném zábavním parku Six Flags v New Orleans, který byl (a stále je) opuštěn po neslavném hurikánu Katrina.

03) V roce 2014 bylo oznámeno, že to s případným třetím filmem v rámci série vypadá bledě – producenti vydávali konfliktní zprávy o tom, zdali může, či nemůže vzniknout, přičemž jsme se jej do dnešních dnů nedočkali. Ústřední herci přitom již tak trochu vyrostli z věku, který mají jejich postavy v knihách...

02) Je to do jisté míry škoda, protože knižní předloha ve svém stylu postupně potemňovala a řešila bobtnající konflikt s Titány, dočkat bychom se tak mohli podobné gradace, jakou se proslavila linie s Voldemortem ze ságy Harry Potter.

01) Místo trojky jsme se nicméně dočkali... ano, separátního seriálu. Ten měl premiéru v prosinci 2023 a na rozdíl od filmů se na něm významně podílel autor knižní předlohy Rick Riordan.

Fantasy Percy Jackson: Moře nestvůr začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný