26. února 2024 00:03

9 věcí, které nevíte o Mission: Impossible: Kolem Karlova mostu musely být stovky světel

Jak a proč se rozjela špiónská kariéra Ethana Hunta?

V neděli večer vás na COOLu oslní první díl akční série Mission: Impossible. Ethan Hunt (Tom Cruise) v něm bude muset zjistit, kdo zlikvidoval celý jeho špiónský tým – a zažije při tom nejednu dechberoucí eskapádu. Zpátky v roce 1996 se přitom první Mission: Impossible zapsalo do dějin kinematografie hlavně svým kontroverzním trailerem i trochu zvláštním vznikem. Zjistěte tak o tomhle bijáku vše, co jste doposud netušili!

09) Studio Paramount připravovalo film na motivy dvou seriálů Mission: Impossible dlouhé roky, ale nikdy z toho nic nebylo. Kravaťáci zkrátka nemohli přijít na to, jak seriál o špionech, kteří spolupracují v rámci týmu, akurátně zpracovat. Pak se však objevil Tom Cruise, jenž byl odmala fanouškem prvního seroše, a navrhl Paramountu, že film natočí pod svou vlastní produkční společností.

08) Cruiseovi značně pomohla jeho herecká aura, film šel totiž do preprodukce bez doladění týmové dynamiky. Ústřední zápletka tak nakonec vyřešila tým špiónů jednoduše tím, že na jeho začátku všichni zemřou a přežije jen Cruiseův Ethan Hunt.

07) Mission: Impossible byla dost možná první významnou porevoluční zahraniční produkcí, která se vydala do Prahy. Krom toho, že v polovině 90. let zaujalo celý český tisk, bylo natáčení výzvou i pro filmaře. V éře před rozvojem digitálních triků musel třeba hlavní kameraman Stephen Burum nasvítit řeku u Karlova mostu stovkami světel na kilometry dozadu!

06) Když filmaři natáčeli slavnou scénu infiltrace Langley, kdy se Tom Cruise slaňuje ze stropu na drátech, narážela jeho hlava opakovaně do podlahy. Cruise byl totiž nevybalancovaný. Nakonec vše zachránila drobnost, a to doslova – hrstka mincí v Cruiseových botách jej okamžitě dostala do rovnováhy!

05) Scéna v restauraci Akvárium, v níž dojde k protržení velkého akvária a vyplavení tun vody, vznikala na dvou místech na různých kontinentech. Samotné protržení akvária se točilo ve studiích Paramountu v USA. Scéna, kdy Cruise vyběhne na ulici a za ním se stále plaví voda, však vznikala přímo v Praze na Staromáku!

04) Filmaři to tehdy ještě moc netroubili do světa, i v první Mission: Impossible si ale Tom Cruise odehrál většinu svých kaskadérských kousků.

03) I když je Mission: Impossible na hony vzdálená od seriálové verze, v jedné věci se přesto značně liší od průměrného akčního filmu – ve filmu zazní jen pět výstřelů a žádný z nich nepochází od Ethana Hunta.

02) První Mission: Impossible byla také posledním filmem, který společnost Betamax vydala na svých videokazetách. Řeč je tedy o USA a několika letech po premiéře v kinech, i tak ale šlo o konec jedné éry.

01) Snímek se proslavil i v „dětských“ letech internetu – kultovní je totiž jeho trailer, který obsahoval úplně všechny klíčové akční scény! Diváci tehdy ještě byli navyklí, že si filmaři to nejlepší nechávají až do kina. Ti, kteří trailer viděli, tak byli z celého filmu poněkud zklamáni.

Mission: Impossible začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný