13. května 2024 00:04

9 věcí, které nevíte o Jeníčkovi, Mařence a lovení čarodějnic

Pojďte s námi loupat perníček!

Takhle své dětské hrdiny neznáte – drsná fantasy Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic začíná na Prima COOL už v sobotu večer. Jeremy Renner a Gemma Arterton se vám tu představí jako ústřední pohádkové duo, které se po svém úprku z perníkové chaloupky jalo zbavit svět čarodějnic. A pěkně po „bladeovsku“! Ujetá steampunková akce překvapí už svým námětem a nejen její vznik si tak žádá obšírnější vysvětlení.

09) Za filmem stojí norský rejža Tommy Wirkola, který se předtím proslavil svým béčkem jako řemen Mrtvý sníh (Dead Snow) o nemrtvých nacistech. Wirkola si později Mrtvý sníh natočil znovu – Jeníček a Mařenka byli však jeho vstupenkou do většího filmového světa.

08) Námět na takto obskurní biják vznikl po premiéře Mrtvého sněhu na festivalu Sundance. Oslovil ho tam produdent Kevin Messick, když mu nabídl natočení libovolného akčního béčka. Wirkola si zašel na meeting s kravaťáky do Paramountu, řekl jim svou představu akčního šílenství v hlavní roli s dospělým Jeníčkem a Mařenkou, a ostatní producenti byli nápadem tak uneseni, že mu ho ještě ono odpoledne schválili!

07) Největší inspirací Wirkoly byl prý Quentin Tarantino, který jej prý „ovlivnil mnoha způsoby“. Krom toho se inspiroval také u Petera Jacksona, především u jeho zombie ujetiny Braindead. Kdo ví, možná tak Wirkola jednou natočí něco o dvě úrovně epičtějšího.

06) Produkce uvažovala o tom, že se film natočí v levnějších kulisách a studiu v USA, Wirkola chtěl však filmu dodat autentický pocit starého světa. Natáčelo se tak v Německu s místním štábem i mnoha herci.

05) Do hlavních rolí byli obsazeni Jeremy Renner jako Jeníček (také Hawkeye v Avengers) a Gemma Arterton jako Mařenka (princezna z Prince z Persie). I když hrají sourozence, ve skutečnosti je mezi nimi patnáctiletý (!) věkový rozdíl. V případě Mařenky se uvažovalo i o obsazení Diane Kruger, Evy Green nebo Noomi Rapace.

04) Krom akční složky film nečekaně navazuje na původní pohádku i tím, že je z Jeníčka vlivem někdejšího obžerství v perníkové chaloupce diabetik. Původně scénář operoval i s tím, že je Mařenka bulimička, to už ale producentským sítem neprošlo.

03) Ve filmu hrají hned dvě bývalé bondgirls – krom Gemmy, která se mihla v Quantum of Solace, si hlavní čarodějnici střihla i Famke Janssen, která byla záporačkou ve Zlatém oku. Famke se v rozhovoru ovšem nežinýrovala sdělit, že roli přijala jen kvůli tomu, že „potřebovala splatit hypotéku“.

02) Snímek inspiroval celou řadu spin-offů a kopií včetně filmu mockbusteru Hansel & Gretel od studia Asylum, filmu Mařenka, přemožitelka čarodějnic od Syfy a několika dalších televizních bejkáren. Stopovat by k němu šel i vznik Abrahama Lincolna: Lovce upírů. Svým způsobem tak Wirkola inspiroval spoustu následovníků!

01) I když Jeníčka a Mařenka v USA zase tolik nevydělali, v zámoří byl film mnohem úspěšnější. V roce 2013 tak studio dalo na vědomí, že zvažuje vznik pokračování. Hned několikrát se objevila informace o tom, že už už vzniká, navíc opět s Wirkolou jako režisérem. Nakonec se ale film odložil a stále se na něj marně čeká!

Drsná fantasy Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic začíná na Prima COOL v sobotu ve 22:05.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný