26. června 2023 00:03

9 věcí, které nevíte o Rockově Herkulovi: Při které scéně slavný silák několikrát omdlel?

Nejslavnější ze všech hrdinů (konečně) dostal tvář Dwaynea Johnsona.

V pátek večer na COOL dorazí epický Herkules s Dwaynem „The Rockem“ Johnsonem. Ten se představí jako klasický antický rek, který právě splnil legendárních dvanáct úkolů, ale protože se kaje za hříchy minulosti, žije ve vyhnanství jako žoldák. Náhle však narazí na výpravu, která mu dává šanci vrátit se ke svému původnímu já. Ještě než se ponoříte do jeho osudové story, sesumírovali jsme, jak vlastně Johnson přičichl k téhle postavě a... proč omdléval na place!

09) Historický – či přesněji „mytologický“ – Herkules byl bájným hrdinou, v němž se (na tehdejší dobu) snoubily dost protichůdné vlastnosti. Byl to sice antický rek nadlidských schopností, zároveň však měl na svém triku i pěknou řádku temných skutků. Třeba vraždu vlastní rodiny poté, co jeho smysly poblouznila Hera. Právě díky tomu se Herkules stal oblíbeným u mnoha autorů, kteří jeho slávu donesli až do 20. století.

08) Herkules tak samozřejmě neožívá poprvé. Velmi populární postavou byl v 50. až 70. letech 20. století, kdy vznikaly celé plejády filmů žánru „meč a sandály“ s Herkulem v hlavní roli. Vy nejspíš znáte až televizního Herkula s tváří Kevina Sorba. Dávno před ním však Diův syn nosil ve filmech obličeje Gordona Scotta, Kirka Morrise, Mickeyho Hargitaye, Marka Foresta, Alana Steela, Dana Vadisa, Brada Harrise, Rega Parka, Petera Lupuse a Michaela Lanea. Ani jedno z těch jmen jste nikdy neslyšeli, co?

07) Zatím poslední filmový Herkules má obličej (a zejména svaly!) Dwayna „The Rocka“ Johnsona. To vás asi moc nepřekvapí, možná ale nevíte, že samotný film režíroval Brett Ratner, jenž má za sebou třetí X-Meny nebo Křižovatku smrti a momentálně už nerežíruje, jelikož ho lehce pohřbilo hnutí Me Too.

06) Aby se Rock připravil na svou roli, podstoupil vyčerpávající osmiměsíční trénink. „Žil jsem sám jako (stokilový) mnich, úplně jsem se uzavřel před vnějším světem,“ řekl později. „Naprosto mě to pohltilo. Mým cílem bylo ponořit se do role. Lidé se mě ptají, jestli bych to podstoupil znovu. Nejen to klidně bych si to zopakoval i dvakrát.“ Není nadto si své odloučení od světa řádně zdůvodnit!

05) Ani Rock ale není takový nadčlověk jako mytologický Herkules. Ve scéně, kdy se snaží přervat řetězy, požádal produkci, aby ho skutečně spoutala. Johnson je možná frajer, ale kus průmyslové oceli prostě nepřerve – ve scéně, kdy se z pasti snaží dostat a skutečně se vyrvat ven, tak Rock několikrát omdlel.

04) I Herkulův kostým byl notně autentický. Jak se pochlubil, jeho plnovous je vytvořený ze skutečných chlupů jačích varlat!

03) Snímek navzdory vykreslení méně známé části Herkulova příběhu není zase přehnaně autentický. Několikrát zmiňuje trojské války jako událost zasazenou v minulosti. Skutečný mýtus o Herkulovi ale trojské války předchází – Herkulův odkaz ostatně měl vliv i na to, proč na války vůbec došlo.

02) V roce 2014 došlo na premiéru hned dvou herkulovských filmů – Herkules: Zrození legendy s Kellanem Lutzem (Jacob ze Stmívání) a Rockova Herkula. První zmíněný výtečník měl ovšem otřesné kritiky i výdělky. Z tohoto souboje tedy Rock vyšel vítězně!

01) Výsledek však mohl být ještě o něco zajímavější. Původně se totiž šuškalo, že bude Rockova Herkula režírovat sám Robert Rodriguez! Producenti se ale nejspíš rozhodli, že na něco tak skvělého svět ještě není připraven…

Herkules začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný