15. května 2023 00:04

7 věcí, které nevíte o Eddiem Murphym: Koho měl hrát v Krotitelích duchů?

Policajt ze San Franciska - upoutávka

Jedna z největších komediálních hvězd má za sebou krušné dětství.

Ve čtvrtek večer na COOL dorazí akční kriminálka Policajt ze San Francisca. Eddie Murphy se tu představí jako polda Scott Roper, který vyšetřuje tajemnou smrt svého kámoše a kolegy – a dostane se tak na stopu gigantické loupeže! Hlavním tahákem filmu je skutečnost, že se Eddie Murphy v roce 1997 pokoušel navázat na své legendární Policajty z Beverly Hills. Víte, co ho k nim vlastně dovedlo? A co se s ním dělo po nich?

07) Normální kořeny

Edward „Eddie“ Regan Murphy se narodil v dubnu 1961 v newyorském Brooklynu a jeho rodiče byli zcela běžnými zástupci střední třídy – máma byla telefonní operátorkou, otec dopravním policistou. Pár let po jeho narození se nicméně rozvedli, a to Eddieho nemile ovlivnilo. Stejně tak jej zasáhlo, že jeho otec pár let nato také zemřel na následky pobodání. Nicméně něco málo si od něj přesto převzal – jeho otec Charles byl totiž amatérským komikem a Eddie měl brzy navázat na jeho základy. Už jako dítě začal napodobovat slavné komiky jako Petera Sellerse. A to byl teprve začátek!

06) Humor skrze slzy

Trable pokračovaly i poté. Eddieho máma totiž onemocněla a osmiletý Eddie se o ni spolu se svým starším bratrem (později též hercem) musel starat. Tohle období prý výrazně ovlivnilo jeho cynický styl humoru, ve kterém nebyla nouze o sprosťárny. Bavil svými výstupy spolužáky o přestávkách na škole a od této aktivity nebylo daleko k vlastním stand-upům. To možná není šokantní dnes, ale Eddie začal vystupovat jako stand-up komik ještě během 70. let, kdy něco podobného ještě bylo dost netypické.

05) Proti všem

Murphyho profesionální kořeny by dnes bylo možné připodobnit třeba ke stylu Rickyho Gervaise – ve výstupech plných slovíček na „f“ si utahoval nevybíravě prakticky ze všech – od černochů přes italské imigranty, anglofonní imigranty po lidi s nadváhou a gaye. Dnes by to měl asi kapku složitější, ale ani na přelomu 70. a 80. let jeho humor nešel pod nos všem. Právě tím si však získal pozornost! Nakonec přeskočil do světa filmu, kde v roce 1982 sehrál s Nickem Noltem roli ve zlomových 48 hodinách – prvním moderním policejním buddy bijáku, který inspiroval třeba pozdější Smrtonosnou zbraň. A navíc to byl obrovský hit!

04) Policajt z Beverly Hills

Zdaleka největším Eddieho hitem pak byl Policajt z Beverly Hills, který vyšel o dva roky později. Byla to jeho první hlavní role a sprostý biják plný akce se stal dalším nečekaným hitem. Nejenže šlo o nejvýdělečnější film roku 1984 (!), ale také o nejvýdělečnější film s dospěláckým eRkovým ratingem. Když přivřeme oči, uši a další otvory, šlo vlastně o cosi, jako byl první Deadpool – kdyby se ovšem první Deadpool stal filmovou událostí ve stylu Avatara.

03) Kde mohl být?

Z Eddieho se stala jedna z největších hvězd Hollywoodu a jeho sláva pokračovala v pomalejším duchu až do 90. let. Mohl navíc hrát i v řadě jiných filmů – postava Petera Venkmana z Krotitelů duchů, jíž se nakonec ujal Bill Murray, byla původně napsána přímo pro Eddieho. Jenže osud tomu chtěl jinak. Eddie musel Krotitele duchů odmítnout s tím, že se plánuje upsat jinému filmu – jistému Policajtovi z Beverly Hills…

02) Za zenitem

Od 90. let až do nového milénia Eddieho kariéra tak trochu vyprchala – to není ani tak kritika jako spíš konstatování faktu. Nikdo nemládne. Policajt ze San Francisca je vlastně jeho poslední „normální“ film, než se Eddie rozhodl, že začne hrát v poněkud obskurních komediích typu Zamilovaného profesora a řady dalších. Jeho vlastně nejnormálnější rolí je tak od přelomu milénia původní hlas oslíka ve Shrekovi. Traduje se, že svým způsobem to vnímá jako poctu „svému“ idolu Peteru Sellersovi, který také dovedl sehrát více postav v jediném filmu. Nicméně kritika se na rovnítku mezi oběma z nich úplně neshoduje.

01) Sází, sklízí...

Eddiemu to nicméně vůbec nevadí. Koneckonců musí natáčet už jen proto, aby měl na uživení své rodiny. Eddie má totiž dechberoucích 10 dětí – první se mu narodilo v roce 1989 s jeho tehdejší přítelkyní, další pak s (jinou) první ženou Nicole Murphy. A několik dalších pak s plejádou jiných partnerek. Zatím poslední potomek se Eddiemu narodil v roce 2018 s jeho aktuální snoubenkou Paige Butcher. Pokud po něm všechny děti podědily komediální talent, máme se na co těšit…

Policajt ze San Francisca začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný