20. března 2023 00:07

9 věcí, které nevíte o Dni nezávislosti: Roland Emmerich ho vymyslel při propagaci Hvězdné brány

Za Zemi a za lidi! Den nezávislosti je pořád strašná pecka.

Ufouni si už na nás zase brousí zuby – kultovní sci-fi Den nezávislosti začíná na Prima COOL už v neděli večer. Emzácké kosmolety opět zastíní slunce na pozemské obloze a americký prezident tak bude muset vyrazit do protiútoku. Dnes platí Den nezávislosti za etalon kvalitního popcornového velkofilmu, po jeho premiéře ale byly ohlasy mnohem kontroverznější. Poznejte proč, stejně jako další paletu pikanterií souvisejících s filmem!

09) Režiséra Rolanda Emmericha idea na film napadla poté, co během propagace Hvězdné brány dostal dotaz, jaký film by točil, kdyby nevěřil v existenci mimozemšťanů. Roland s logikou sobě vlastní odpověděl, že by točil o kontaktu s mimozemšťany na Zemi a rozvedl svou odpověď s tím, ať si novinář představí, že bychom se jednoho dne probudili a na obloze nad největšími městy by bylo 15 obřích ufounských lodí. Pak se Emmerich obrátil na producenta Deana Devlina a řekl: „Asi mám nápad na náš další film!

08) Emmerich a Devlin se rozhodli do premisy zařadit myšlenku, že ufounský útok na Zemi je globální a masový. Doslova, že ho nelze přehlédnout. Dnes to působí neoriginálně, do té doby byla ale většina filmů o ufounském útoku spíše komorní (nikdo neměl na něco podobného rozpočet).

07) A premisa fungovala skoro nečekaně dobře! Emmerich dostal mnohem větší rozpočet než v případě Hvězdné brány a studio začalo dělat vlny. Kolem Dne nezávislosti ještě před jeho premiérou vznikl masivní hype, který mimo jiné donutil konkurenční studio Warner Bros. odložit premiéru Mars útočí! a Steven Spielberg o 9 let odsunul vlastní plánované natáčení Války světů.

06) Film byl v Libanonu zakázán vlivem nátlaku teroristické skupiny Hizballáh. Fundamentalistům vadila scéna, v nichž se izraelští a iráčtí piloti spojují do útoku proti ufounským lodím. O prezentaci spojení samotného však nešlo, Hizballáh takto bojkotoval všechny filmy, které zobrazovaly Izrael.

05) Nešlo o jedinou reálnou kontroverzi, kterou film vzbudil. Producent Devlin se nechal slyšet, že americká armáda původně měla filmařům poskytnout plnou podporu, chtěla však ze scénáře odstranit zmínky o Oblasti 51. Když to filmaři odmítli, Pentagon nakonec svou podporu zrušil. Nakolik jde o důkaz konspirace a nakolik o PR ozbrojených složek, které frustruje opakovaná zmínka dané (dle nich neexistující) lokality, nechť se rozhodne každý sám za sebe.

04) Když Will Smith táhne zmláceného ufouna přes poušť, vykřikne v jednom okamžiku: „Co je to za smrad?“ Tahle scéna původně nebyla ve scénáři – Velké solné jezero, kde se záběr točil, hostí kolonie korýšů. A když korýši zemřou a začnou se rozkládat, může se nepříjemný pach šířit na kilometry daleko. Smith se o tomto pozoruhodném vědeckém fenoménu přesvědčil na vlastní nozdry!

03) Celý film obsahuje na tři tisíce jednotlivých zvláštních efektů od miniatur po digitální triky. Například scéna ohnivé stěny, která se šíří ulicemi měst, se točila na miniatuře města položené na bok, pod níž pyrotechnici odpálili nálož.

02) Epický prezidentův projev před hlavním útokem se natáčel na 6. srpna 1995 před starým hangárem, v němž kdysi stál bombardér Enola Gay. Tedy stejný letoun, který 6. srpna 1945 (tzn. o 50 let dříve) svrhl atomovku na Hirošimu.

01) V roce 2016 jsme se dočkali pokračování Dne nezávislosti, jehož závěr je přímo oslím můstkem na třetí díl. Vzhledem k horším výdělkům dvojky je však prakticky jisté, že se třetí film nikdy nenatočí...

Den nezávislosti začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný