16. května 2022 00:07

9 věcí, které nevíte o České spojce: Proč se Anthony Hopkins vydal natáčet do Prahy?

Akční thriller, v němž se Anthony Hopkins a Chris Rock snaží zabránit bombovému atentátu, má pro našince zvláštní příchuť.

V sobotu večer na COOL dorazí špionážní thriller Česká spojka. V pozapomenutém bijáku z roku 2002 o boji s teroristy se představí Chris “Facka” Rock ve dvojroli – jednou jako spořádaný agent CIA, podruhé jako jeho vágusový brácha – který musí agenta po jeho násilné smrti nahradit. Česká spojka měla notoricky nešťastný osud, zvláště z dnešního pohledu jde však o unikátní relikt své doby. A to jak v tom zlém, tak i tom dobrém!

09) Nejprve k tomu nejpodstatnějšímu – ano, Česká spojka se odehrává i v Praze! Třeba scéna předávání kufříkové bomby se natáčela v klášteře Chotěsov. Ale české jméno filmu je výmysl tuzemských distributorů – název odkazuje na klasickou krimi Francouzská spojka (v originále The French Connection), zatímco Česká spojka se v originále jmenovala Bad Company.

08) Film původně vznikal jako pokračování krimi Modrý blesk z roku 1999 s Martinem Lawrencem a Lukem Wilsonem. Nakonec se však překopal do lehce upravené podoby pro Rocka s Hopkinsem.

07) Když se ustanovilo, jak bude film vypadat, dostal název Černá ovce. Jenže pak si někdo všimnul, že jeden takový film už vznikl v roce 1996, a dokonce v něm hrál Chris Rock. Když se to vezme kolem a kolem, “Česká spojka” je nakonec možná nejoriginálnější pojmenování bijáku, jaké mohlo vzniknout.

06) Původní zápletka filmu vznikala v 90. letech a pojednává o srbsko-balkánských extrémistech (patří k nim i afghánský muž), kteří plánují teroristický atentát v New Yorku. Netřeba asi dodávat, že filmaře čekalo 11. září 2001 nemilé překvapení…

05) V České spojce se také na plátně po dekádě setkala herečka Brooke Smith s Anthonym Hopkinsem. Oba dva si zahráli v kultovním Mlčení jehňátek z roku 1991, i když se nepotkali ani v jedné společné scéně.

04) Chris Rock se občas nebál pořádně těžit ze své komediální kariéry. Když na večeři s Nicole v Praze řekne, že by “sežral i prasečí řiť, kdyby ji uvařili dobře", recykluje vlastní hlášku ze stand-upu z roku 1996.

03) Výsledný film má pověst bijáku tak průměrného, až je to skoro škoda. Anthony Hopkins později přiznal, že si nemyslel, že je Česká spojka zrovna prvotřídní film – ale jeho agent se domníval, že by si Hopkins měl zahrát v klasické hollywoodské vypalovačce.

02) Do premiéry České spojky samozřejmě promluvily nešťastné události z 11. září. Podobně jako Arnoldův Protiúder byl film, původně plánovaný k vypuštění v listopadu 2001, odsunut na léto 2002, kdy navíc vyšel s nevelkou pompou. Možná, že kdyby se historie odehrávala jinak, dařilo by se mu lépe.

01) Za historické okolnosti mluví také skutečnost, že jde o jeden z posledních filmů, jež se natáčely přímo v reálném původním Světovém obchodním centru. Nejspíš byste to však nepoznali, natáčelo se tu totiž jen pár scén ve stanici metra.

Česká spojka začíná na Prima COOL v sobotu ve 22.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný