3. dubna 2023 02:04

9 věcí, které nevíte o Bladeovi II: Je v něm schovaný odkaz na Doctora Strange

Možná jste si všimli, že si druhý Blade vyložil upíry a jejich schopnosti dost po svém...

Ve čtvrtek večer se na COOLu rozjede upíří akčňák Blade II. Wesley Snipes se v něm vydá do temné Prahy, aby v hlavním městě upírů zatočil s novým druhem mutantních superupírů. Zřejmě vrchol série Blade platí za vytříbenou akci nového tisíciletí, původně ale tenhle film mohl vypadat notně jinak. Poznejte vše, co jste o Bladeovi II chtěli vědět, ale báli jste se zeptat...

09) Po úspěchu prvního Bladea se kravaťáci z New Line Cinema a Marvelu poměrně neoriginálně rozhodli natočit i dvojku. Vypadalo to, že se v ní objeví komiksové postavy jako Hannibal King (který se následně objevil až ve trojce) nebo Frank Drake a příběh se měl motat kolem Bladeovy cesty daleko do budoucnosti. Pak se však do projektu přidal Guillermo del Toro, který zvolil poněkud jiný přístup.

08) I když se del Toro dušoval, že scénář po svých předchůdcích zase tak moc neupravoval, protože chtěl zachovat snahu o „komiksový vzhled“, opak je do značné míry pravdou. Del Toro se však snažil o navázání na filmařský styl jedničky – a to do té míry, že si den po dni procházel i deníky z jejího natáčení! Výsledkem byl biják, o kterém i Wesley „Blade“ Snipes prohlásil, že jde o jeho nejoblíbenější film série!

07) Jedním z důvodů možná bude i ten, že Snipes nebyl na natáčení každý den, kdy se před kamerou pohybovala jeho postava. Wesley Snipes byl v roce 2002 na vrcholu kariéry a najednou tak natáčel tři filmy – kdy to šlo, filmaři Bladea II tak před kameru postavili podobného herce a nezabírali mu tvář. Jednou z takových scén je momentka letu vrtulníkem, jiným scéna po pitvě.

06) Jelikož je Blade hrdinou ze stáje Marvelu (jo, fakt), zvláště dnes mnohé komiksové odkazy vypadají dost zvláštně. Během rvačky v kostele například vitrážová skla vykreslují slavný amulet Doctora Strange.

05) Design upírských mutantů je inspirován polskými pověrami, v nichž měli upíři vysouvací žihadlo či osten, jenž inspiroval i podobný návrh mutantského způsobu sání krve ve filmu. Ve vykreslení upírů se polské pověry výrazně liší od balkánských pověr, které více inspirovaly dnešní popkulturní obraz upírů.

04) Hlavní choreograf filmu Donnie Yen si stoupl i před kameru – poznat ho můžete jako asijského člena upírského komanda (první zprava). Krom něj stojí za zmínku ještě velitel komanda Ron „Hellboy“" Pearlman a samozřejmě čestný hrdlořez Kocour z Červeného trpaslíka (třetí zleva).

03) Bladeův pomocník Scud, kterého si zahrála pozdější hvězda Živých mrtvých Norman Reedus, nosí tričko s motivem Úřadu pro paranormální výzkum a obranu ze série Hellboy. To je nejen odkaz na stejnojmenný komiks od Mikea Mignoly, ale paradoxně i další film, který del Toro natočil společně s Ronem Perlmanem.

02) Natáčení Bladea II se bohužel nevyhnuly nehody. Na 30 členů štábu i někteří herci byli například – pro upírský film docela příhodně – dočasně oslepení příliš silnými UV světly během scény s pitvou.

01) Drtivá většina filmu se natáčela v Praze přímo na Barrandově (zbytek se dotočil o něco později v Londýně). Blade II je tak do jisté míry i naším spoludílem, ale to nejen pro legendární smrt Marka Vašuta!

Blade II začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný