11. dubna 2018 13:05

7 věcí, které nevíte o boží Armádě temnot: Původní scénář měl jen 43 stránek

Bruce Campbell má hromkládu a nebojí se ji použít.

Pátek večer bude patřit Armádě temnot! Klasický akční horor začíná na Prima COOL ve 22.35 a neměl by uniknout žádnému milovníkovi komedií, démonů a Bruce Campbella. Armáda temnot od Sama Raimiho (Spider-Man) sice jako třetí díl série Evil Dead (u nás také jako Lesní duch) navazuje na první dva filmy. Činí tak ale velmi kreativně tím, že hlavního hrdinu z moderních časů teleportuje do středověku, kde se díky přítomností bestií i jeho znalosti moderních technologií (včetně palných zbraní) začnou dít divy. Co všechno výroba téhle žánrové klasiky vlastně obnášela?

07) Původní název filmu byl „Medieval Dead“, což by při kreativním počínání českých překladatelů asi dopadlo jako „Středověký duch“. Studio Universal však mělo nápad z hlavy režiséra Raimiho za příliš úchylný a prosadilo si vlastní „Armádu temnot“. Teoreticky by asi bylo logičtější film pojmenovat Evil Dead 3 – Universal ale zase chtěl, aby Armáda temnot působila dojmem separátního bijáku.

06) Původní scénář měl jen 43 stránek, což nejlépe vystihuje, kolik se toho na place improvizovalo a řešilo až dodatečně. Jen pro ilustraci – zhruba čtyřicetistránkový scénář je typický pro jednu epizodu třičtvrtěhodinového televizního seriálu, nikoliv pro celovečerní biják.

05) Bruce Campbell musel protrpět nejrůznější bizarní udělátka, která mu dodávala steampunkový dojem. Aby to vypadalo, že mu z jeho motorové pily přidělané na pahýl jde kouř (poněvadž reálná pila je na place jaksi nebezpečná), filmaři mu trubicí v nohavici do pily pumpovali cigaretový kouř.

04) Trpěla i herečka Embeth Davidtz, kterou můžete z pozdějších let znát třeba z Californication, kde ve 3. řadě hrála manželku děkana univerzity. Ta si například extrémně stěžovala na svou fortelnou masku, která jí zhoršovala hraní natolik, že prý mezi scénami v zoufalství zvažovala, že s herectvím hned po poslední klapce raději sekne.

03) Všechny tři filmy série Evil Dead je teoreticky možné spojit do jednoho superbijáku – filmy na sebe totiž přímo navazují a fanoušci je tak již i dávno sestříhali.

02) Bruce Campbell nebyl příliš nadšený z toho, jak dlouho trvala postprodukce filmu. Universal si totiž vyžádal několik přestříhání a úprav, což nakonec od začátku natáčení zabralo víc než rok. Campbell řekl, že kvůli čekání na premiéru doslova „ztratil rok života“.

01) Sam Raimi obsadil Bruce Campbella do všech třech dílů svého Spider-Mana. Embeth Davidtz si pak zahrála matku Petera Parkera v Amazing Spider-Manovi z roku 2012, s tím už ale Raimi neměl nic společného.

Armáda temnot začíná na Prima COOL v pátek ve 22.35.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný