17. října 2022 00:03

9 věcí, které nevíte o sci-fi Alita: Bojový anděl: Proč ji nenatočil James Cameron?

Zajímavosti o lehce přehlížené akční sci-fi, již chtěl dlouho natočit James Cameron.

V sobotu večer se na COOLu objeví sci-fi velkofilm Alita: Bojový anděl. Ve futuristickém světě 26. století tu Christopher Waltz probudí z křemíkového spánku kyborgské děvče Alitu – bytost z dávných, optimističtějších časů před příchodem postapokalyptických dob. Alita: Bojový anděl se před pár lety stala nečekaným hitem pro fanoušky žánru, byť mnoha gurmánům snad mohla utéct – poznejte o ní proto vše, co je třeba!

09) Film vznikl na motivy kultovní mangy od kreslíře Yukita Kishira, která nesla jméno Battle Angel Alita. Na motivy mangy později vznikla také anime série. Proč se tedy název předlohy změnil na Alita: Battle Angel? K tomu se ještě dostaneme...

08) Alita je první spoluprácí Jamese Camerona a Roberta Rodrigueze. Jim sám se snažil o natočení filmu dlouhé roky – původně navrhl realizaci snímku ještě před Titanicem v roce 1995. Po úspěchu Avatara se však upsal jeho pokračováním, a nakonec tak musel Alitu shodit na někoho jiného. Zůstal u ní jen jako producent.

07) Výsledný film v podstatě 20 let čekal na technologie vyvinuté právě pro Avatara. I když je Alita v jádru hraný film, masivní využití digitálních triků u ní hranice mezi realitou a CGI výtvorem stírá podobně jako právě u Avatara. Na rozdíl od Jimova výletu na Pandoru je však Alita mnohem temnější a hutnější a spíše ji ocení příznivci Cameronových počátků.

06) Už od vydání prvního traileru v roce 2017 se řada diváků… ošívala při pohledu na Alitiny OBROVSKÉ oči. Alespoň ve srovnání s běžnými herci má totiž Alita skutečně nadlidsky velká kukadla. Rodriguez později uvedl, že cílem bylo dát jí skutečné velké manga oči – a to byť budou ve srovnání s běžnými herci (a při realistické animaci) pro mnohé působit dost strašidelně.

05) Celkem se castingu na roli Ality účastnily čtyři herečky – kromě finální Rosy Salazar na nás z plátna mohly s velkými kukadly koukat také Zendaya (nový Spidey, Duna), Maika Monroe (Neutečeš) či Bella Thorne (OnlyFans...).

04) Robert Rodriguez se pro druhou scénu motorballového závodění inspiroval u amerických závodů NASCAR. V praxi to znamená, že se filmaři vyhnuli leteckým záběrům a rozhodli se vše natočit pomocí kamer umístěných na zemi a do skutečných objektů. To ovšem také zkomplikovalo realizaci celé scény, která včetně sáhodlouhé přípravy a postprodukce vznikala dlouhé tři roky.

03) Pokud by vás zajímalo, kde přesně se Alita odehrává, původní manga upřesňuje, že se Ocelové město rozkládá na původním území Kansas City v americkém státě Missouri.

02) Film stál někde mezi 175 až 200 miliony dolarů – to z něj činí nejdražší Rodriguezův biják vůbec. Ale! Celosvětově Alita utržila jen 400 milionů, což z ní (při ohledu na drahou propagační kampaň a fakt, že si zhruba půlku tržeb nechávají kinaři) dělá spíše prodělečný biják, u něhož je pokračování velmi nepravděpodobné.

01) No a jak je to s tím názvem? Producent Jon Landau již v roce 2010 řekl, že se Battle Angel Alita se bude pro potřeby filmu muset přejmenovat na Alita: Battle Angel. Proč? Důvod je prostý – Cameron totiž točí jen filmy začínající (v originále) na „A“ a „T“! Inu, považte: Terminátor! Vetřelci alias Aliens! Propast alias Abyss! Pravdivé lži alias True Lies. Titanic… A nakonec Avatar. Aha!

Alita: Bojový anděl začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný