15. srpna 2022 00:08

9 věcí, které nevíte o A-Teamu: Málem v něm hráli Gibson, Bale, Carrey a Rock

Kultovní parta se vrací! Jak přesně se A-Team dostal na velké plátno?

V neděli večer na COOL dorazí akční komedie A-Team: Poslední mise. Hannibal, B. J., Face i Murdock mají sice nové tváře, ale ponechali si své staré charaktery – a opět musejí čelit falešnému obvinění a vydat se na útěk před zákonem. Filmový A-Team shrnuje legendární osmdesátkový seroš pro novou generaci diváků – a paradoxně jde o završení projektu, který se připravoval celá dvě desetiletí! Zjistěte, co všechno jste o tomhle natřískaném bijáku nevěděli.

09) Filmový A-Team je poctou stejnojmennému televiznímu seriálu z 80. let, který popisoval příběh týmu neprávem odsouzených žoldáků, toho času veteránů vietnamské války. Zpátky v osmdesátkách šlo o dílko populární podobně jako MacGyver, a to i ve stejném duchu – traduje se, že v A-Teamu navzdory časté střelbě málokdy nějaká postava zemřela (a pokud ano, tak obvykle mimo záběr). Naopak čtveřice hrdinů vždy přelstila své oponenty hlavně pomocí důmyslných triků a na konci unikla policii tak akorát, aby se mohla vrátit v dalším díle.

08) O celovečerní mutaci se mluvilo nejméně od 90. let. Námět prošel celou řadou scenáristů a dalších tvůrců a byl mnohokrát předělán. Producent Stephen J. Cannell například v jeden čas vycházel z premisy, že jsou členové filmového A-Teamu veteráni Války v Perském zálivu. Ve finálním filmu jde o členy amerických sil v dobytém Iráku.

07) Vzhledem k sáhodlouhé preprodukci se divoce měnili i možní herci. Nejslavnější je vize vzniklá po roce 2000, v níž by Hannibala hrál Mel Gibson, Face Christian Bale, Baracuse The Rock (!) a Murdocka Jim Carrey (!!). Ve finálním snímku si dané postavy střihli Liam Neeson (Hannibal), Bradley Cooper (Face), Quinton 'Rampage' Jackson (Baracus) a Sharlto Copley (Murdock).

06) Pro řadu filmových herců byl původní A-Team součástí jejich dospívání. Sharlto Copley se třeba nechal slyšet, že v dětství tajně ukryl za televizi magnetofonový diktafon a po večerech poslouchal zápletky v jejich zvukové stopě. Jeho matka mu totiž zakázala seriál kvůli „násilí“ sledovat. Nakonec se tak na A-Team musel dívat u kamarádů.

05) Bradley Cooper se během natáčení naučil zacházet se zbraněmi tak dobře, že zvládl přebít pušku M-4 za pouhé 4 sekundy. Dokonce kolem toho vznikla i jedna scéna – nakonec však byla z filmu pro nadbytečnost vystřižena.

04) Filmový B. A. Baracus má na prstech tetování „Pity“ a „Fool“, což je odkaz na původní hlášku Mr. T, představitele B. A. „I Pity the Fool“ (hezky česky zhruba „Lituju toho losera“). Mr. T paradoxně tuhle hlášku v A-Teamu nikdy neřekl, ale proslavil se jí třeba v Rockym III.

03) Původně se chystalo pokračování, které by krásně navázalo na konec jedničky. Nakonec však A-Team nevydělal tolik, kolik si kravaťáci od Foxů představovali, takže na dvojku nedošlo.

02) Tank „Buford“, kterým naši hrdinové uniknou z paluby letounu C-130, byl skutečným strojem vyvíjeným pro výsadkové účely. Doopravdy měl jako lehký tank být shazován z letadel, ačkoliv ideálně v jiném kontextu. Armáda v 90. letech vytvořila šest prototypů, nakonec však podobnou roli získalo víceúčelové vozidlo pěchoty Stryker.

01) Už jsme zmínili, že měl Hannibala v neslavnějším návrhu hrát Mel Gibson. Celý výčet herců, kteří byli v různé fázi preprodukce zvažováni, je však delší než ansámbl Postradatelných. Kolem Hannibala se totiž motali Kurt Russell, Arnold Schwarzenegger, Bill Paxton, Brian Bosworth, Michael Biehn, Jeff Bridges (!), Ed Harris, Jeffrey Dean Morgan (který si zahrál prakticky stejnou postavu v Losers), Josh Brolin, Dennis Quaid, John Travolta, Nicolas Cage, Michael Keaton, Alec Baldwin, Ron Perlman, Jean Claude Van Damme (!!) nebo Steven Seagal. No zkrátka o něj měla zájem asi půlka hollywoodských drsňáků!

A-Team: Poslední mise začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný