25. srpna 2017 14:45

Tohle je 6 nejděsivějších filmů o konci světa! Viděli jste je všechny?

Proroctví - upoutávka

Vítejte na konečné.

Lidstvo se řítí do pekel a možná ho nespasí ani Nicolas Cage – alespoň tedy v nedělním bijáku Proroctví, startujícím ve 20.00 na Prima COOL. Katastrofické filmy jsou dnes populárnější než kdykoliv dříve, a Proroctví platí za jeden z nejlepších svého druhu. Srovnali jsme ho s dalšími filmovými katastrofami, ať víte, do čeho jdete!

06) 2012

Byl to film, který prakticky nelze překonat. Emmerichova destrukce kontinentálních desek divákům představila nemlich každou větší pohromu. Zemětřesení! Sopky! Tsunami! K dokonalosti chyběl už jenom nějaký ten hurikán, atomovka anebo žraločí tornádo. V celé té změti digitálních triků se však malinko vytratil příběh postav. Jako Google Street View ve světě postiženém katastrofou funguje 2012 velmi solidně. Jako film, v němž máme pohromu sledovat, prožít a trpět očima postav, již poněkud nikoliv. Ale o to tu přece nikdy nešlo!

05) Den poté

Není to něco, co je u Emmericha netypické – podobný problém telegrafoval i poslední, "klimatický" Den poté. Obří efektní nástup doby ledové s jeho gigantickými "ledovými hurikány", povodňovými vlnami a Američany utíkajícími do Mexika (!!!) beze zbytku naplňoval vše, co od katastrofického filmu žádáme. Ale nechtějte po nás, abychom měli vyjmenovat jména, nebo dokonce zajímavé prvky postav...

04) Den poté

Ne, nezbláznili jsme se – krom klimatického Dne poté totiž existuje ještě jiný, "atomový" Den poté natočený v 80. letech. I když se díky Kim Jong-unovi dnes čas od času někdo při pomyšlení na jaderný výbuch za zahradou občas zatřese, na vrcholu studené války byl atomový Den poté skutečně děsuplnou ukázkou zcela realistického scénáře toho, co může nastat každou minutou. Jisté, Den poté je ještě poměrně vlažný oproti britským Vláknům – i jeho "zředěné" vykreslení atomové války však fungovalo tak dobře, že po jeho zhlédnutí prezident Reagan dokonce přehodnotil svou konfrontační politiku. A to nemůže říct jen tak kdejaký film!

03) Proroctví (odstavec obsahuje spoilery!!!)

I když nese žánr katastrofických filmů často značné prvky apokalypsy, kdybyste měli najít biják, na jehož konci jde Země skutečně do kytek, museli byste hledat opravdu dlouho. Do Země možná praští asteroid nebo nám vše přeorá invaze ufounů, na konci však stejně většinou hlavní hrdina zůstává optimistický a lidstvo se začíná regenerovat. Jednou z výjimek z pravidla, kdy svět žádný Bruce Willis nespasí, je ovšem právě Proroctví. I v jeho případě se samozřejmě objeví příslovečné "ale", jenže kdo čeká záchranu v hodině dvanácté, ten se v Proroctví dočká mnohem sladkobolnější konce, než je jinak zvykem!

02) Cesta

V žánru katastrofických filmů platí Cesta za něco jako zjevení třeba už jen kvůli tomu, že se až do konce filmu vůbec nedozvíme, jaká katastrofa svět vlastně postihla. Atomová válka? Sopka? Asteroid? Klima? Kdo ví? Důležité je jediné – na planetě nelze pěstovat žádné plodiny a lidstvo pomalu ale jistě vymírá hlady. Cesta je něco jako Šílený Max obraný o poslední zbytky naděje. Právě to, že její hrdinové nic moc nevědí a řeší jenom nekonečný hlad a nutnost zůstat v pohybu (a ukrýt se před VŠUDYPŘÍTOMNÝMI kanibaly), dělá z Cesty tak výjimečné pokoukání...

01) Válka světů

Nic naplat, Spielberg je Spielberg! Jasně, Válka světů z roku 2005 si vysloužila kritiku kvůli tomu, že vlastně moc destrukce nezobrazuje, protože sleduje story jediného, relativně osamoceného nýmanda Toma Cruise. Stejně tak jí jiní vytýkali, že Cruise na to, že je to nýmand, vlastně vidí až příliš! My však zastáváme zlatou střední cestu – Válka světů je rozkročená mezi dvěma světy: obřím blockbusterem à la 2012 a psychologickým dramatem à la Cesta. A podobně vyvážené pojetí se vážně jen tak nevidí!

Proroctví začíná již v neděli ve 20.00 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný