18. března 2024 00:02

Podívejte se na 7 nejnebezpečnějších kaskadérských kousků všech dob

Mission: Impossible - Ghost Protocol

Když herci skutečně riskují svůj krk!

V neděli večer na COOL dorazí Mission: Impossible – Ghost Protocol, parádní čtvrtý díl této série s Tomem Cruisem. Film se proslavil nejen odlehčeným formátem, ale i slavnou kaskadéřinou, v níž Cruise doopravdy šplhá zvenku po nejvyšším mrakodrapu světa, dubajském Burj Khalifa. Kousek se zařadil po bok nejnebezpečnějších kaskadéřin všech dob, a to je už panečku nějaká meta! Jaké jsou ty další?

07) Vrtulník pod mostem

Film: Terminátor 2

Nemusí to vypadat zas tak nebezpečně, ale existuje dobrý důvod, proč scéna průletu vrtulníku pod mostem všem na place sevřela půlky proklatě pevně – kameraman totiž odmítl do vrtulníku vstoupit a James Cameron si tak musel celou scénu na palubě helikoptéry natočit sám!

06) Hopsaná po krokodýlech

Film: Žít a nechat zemřít

Vypadá to jako přežitek z jiné éry a také to tak do značné míry je, když by totiž dnes někdo přišel s nápadem „hrdina přeskáče řeku po krokodýlech“, možnost, že to celé natočí kaskadér hopsající po skutečných KROKODÝLECH, by nejspíše byla až ta poslední na celém seznamu případných provedení.

05) Úprk před koulí

Film: Dobyvatelé ztracené archy

Někdejší Indiana Jones se nikdy neštítil praktických triků. Ať už to znamenalo nechat Harrisona Forda vláčet v písku za autem anebo utíkat před OBROVSKOU koulí, vždy s tím bylo spojeno značné riziko. Jasně, ona koule nebyla kamenná, ale i úprk před obří laminátovou koulí i tak vyžadoval od Harrisona (a pojišťováků na place) pořádné koule.

04) Únos letadla

Film: Temný rytíř povstal

Rychloposuvem se dostaneme do modernější éry, kdy už v podobně zběsilých momentkách zřídkakdy vystupují slavní herci. To však neznamená, že dnešní praktické triky nejsou pořád cool, ono totiž svěsit se z jednoho letadla na druhé (za letu!) a hrát si při tom s výbušninami nebyl jeden z nejnebezpečnějších nápadů filmařiny vůbec jen tak pro nic za nic!

03) Rvačka na vlaku

Film: Skyfall

Skyfall si možná pamatujete jako moc prima film, který se příliš nechvástal svými kaskadérskými kousky, to však byla chyba. Daniel Craig i jeho soupeř se totiž (jen s velmi vlažným jištěním) v úvodní scéně skutečně museli poprat na střeše jedoucího vlaku, a rovněž jiné klasické scény tohoto filmu vznikaly prakticky zcela bez pomocí digitálních kouzel.

02) Padající dům

Film: Plavčík na sladké vodě

Před finálním verdiktem ještě vzdáme poklonu klasické klasice a dost možná nejslavnějšímu kaskadérskému kousku, v němž herec skutečně riskoval svůj krk, v historii kinematografie. Řeč není o ničem menším než o okamžiku, kdy si Buster Keaton v němém Plavčíkovi na sladké vodě nechal spadnout baráku na hlavu – netřeba génia dovtípit se, že kdyby (v éře, kdy se netočilo přehršle sofistikovaně) stál jenom o fous blbě, následky by připomínaly rajčatovou pizzu s extra porcí omáčky!

01) Letadlo zvenku

Film: Mission Impossible – Národ grázlů

Už mnohokrát jsme si probrali, že je reálná kaskadéřina Toma Cruise věru úctyhodná! Vedle chvilek, kdy si nechá zajet nůž skoro do oka anebo šplhá po oknech nejvyššího mrakodrapu světa, to nejlépe ukázala pětka Mission: Impossible se scénou, kdy se Cruise (samozřejmě s jištěním) rozhodne prolítnout se letadlem – akorát tak činí na jeho vnější straně...

Mission: Impossible Ghost Protocol začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný