16. května 2023 11:05
Adam Vala

Válečné akčňáky roku 2023: Kompletní přehled nových filmů s nekompromisními vojáky

Na co si počkat a co nepropásnout? Letošní rok je plný akčního řádění ve válečných zónách.

Pokud máte chuť na akční válečný film, ale současně trpíte pocitem, že jste už všechno viděli, máme pro vás několik tipů na čerstvé kousky z roku 2023, které byste neměli minout (případně se na ně měli začít těšit). Většina z nich se zabývá moderním válčením, ale nebojte se, dojde i na povinnou druhou světovou.

The Covenant

V kinech od: 21. dubna (v USA)

Režisér a scenárista Guy Ritchie uvedl začátkem roku 2023 film The Covenant, ve kterém se společně s Jakem Gyllenhaalem podíváte do Afghánistánu. Do kulturně obohacujícího výletu ale má příběh Johna Kinleyho daleko, sledovat totiž budete jeho počínání coby amerického vojáka během válečné operace. Při posledním úkolu, spočívajícím v průzkumu regionu, přizve do své skupiny místního tlumočníka Ahmeda, který se však v souvislosti s Johnovým osudem stane klíčovou postavou. Skupina amerických vojáků padne ve střetu s příslušníky Tálibánu, John je zraněn a právě Ahmed se stane jeho šancí na přežití. Film vypráví příběh o přátelství, schopnosti obětovat se i pro člověka, kterého tolik neznáte, a hlavně pohnutkách mysli, když se karta obrátí a projednou musí zase jednat John.

Sisu

V kinech od: 27. dubna (v USA)

Začněme něčím, co ve vás vyvolá vzpomínky na Hanebné pancharty a Johna Wicka dohromady. Finský film Sisu si svou premiéru odbyl v domácích kinech už začátkem roku 2023 a učaroval všem, komu nevadí bezbřehé násilí na hranici parodie. V tomhle filmu, zasazeném do druhé světové války, totiž budete sledovat počínání na pohled vcelku příjemného staršího pána, který najde hromadu zlata a snaží se ji dostat do banky v nejbližším městě, vzdáleném stovky kilometrů. Během své cesty potká ustupující oddíl nacistických vojáků, kteří mu chtějí zlato sebrat, ale krutě narazí. Hlavní hrdina je totiž pořádně naštvaný bývalý vojenský velitel, který přišel o všechno – až na to zlato a svého psa – a jednoduše odmítá zemřít. Do pekla poslal stovky ruských vojáků a teď se pouští do těch německých. Čekejte odletující končetiny, hlavy probodnuté noži, detailní vykosťování za pomoci krumpáče a další libůstky.

Krev a zlato

Online od: 26. května

Zlato a nacisté jsou očividně oblíbeným tématem, když se nám v seznamu objevují hned podruhé. Ve filmu Krev a zlato nicméně půjdou němečtí vojáci proti sobě, hlavním hrdinou je totiž dezertér, který už nechce mít s německou vojenskou mašinérií nic společného, a stojí proti němu skupina jeho dřívějších spolubojovníků pasoucích po zlatě. Jak už to tak bývá, proti sobě je svede hned několik nešťastných náhod a v kombinaci s osobním angažováním hlavního hrdiny, který narazí na mladou ženu v nesnázích, se rozjíždí nápaditá akční jízda, která s ohledem na německou produkci nabízí něco trochu jiného nežli řada ohraných snímků z Hollywoodu.

Vyproštění 2

Online od: 16. června

Letošní rok patří také pokračování filmu Vyproštění s Chrisem Hemsworthem, který na sebe vzal roli australského žoldáka jménem Rake. Zatímco ve snímku z roku 2020 měl zachránit syna mafiánského bosse a téměř při tom přišel o život, v tom druhém se vydá do Gruzie, aby zachránil rodinu tamějšího gangstera. První trailer naznačuje, v jak akčním duchu se druhý díl ponese, a nutno přiznat, že právě ono počínání hlavního hrdiny coby jednočlenné armády nemusí na všechny diváky působit dvakrát dobře. Po stránce choreografie ale vypadá vše velmi dobře, což je ostatně dáno i návratem bývalého kaskadéra a choreografa bojových scén Sama Hargravea na režisérskou židličku. Za připomenutí pak stojí i fakt, že scénáře k oběma filmům napsal Joe Russo (jeden z režisérů Avengers 3 a 4), který film také produkuje.

Expendables 4

V kinech od: 28. září

Čím ukončit náš přehled válečných akčňáků než pokračováním téhle nekonečné studnice akčních scén s nesmrtelnými herci, kteří se proslavili zejména v osmdesátých a devadesátých letech minulého století. Řeč je samozřejmě o Expendables nebo Postradatelných, chcete-li, kteří již brzy zaútočí na diváky prostřednictvím čtvrtého dílu. Tématem filmu bude snaha zabránit jaderné válce mezi USA a Ruskem, což může být s přihlédnutím k aktuálnímu dění poměrně pikantní. Víme také, že se do pozadí stáhne Sylvester Stallone a vůdčí roli v týmu převezme mladší Jason Statham. Stále bychom se ale měli dočkat pořádně svalnaté jednotky, v níž samozřejmě nebudou chybět ani zástupkyně něžnějšího pohlaví.

Tím jsme se dopracovali na konec, ale máme pro vás ještě jeden tip, trochu mimo žebříček. Ačkoliv jsme vybírali skutečné akční snímky, ve kterých jde do pozadí příběh, dialogy i případné filozofování nad smyslem válek, je tu ještě listopadový Napoleon od Ridleyho Scotta. Určitě uznáte, že jeden z nejslavnějších vojevůdců má v žebříčku akčních filmů místo, i když tentokrát bude jeho příběh zaměřen na osobní život, vztah se ženami a cestu, po které se vydal až k císařskému trůnu. Už jen fakt, že Napoleona ztvární Scottův oblíbený Joaquin Phoenix, je ale obrovským příslibem a můžete vzít jed na to, že nás čeká alespoň jedna epická akční scéna.

Zdroj: Autorský text

Adam Vala

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný