17. listopadu 2016 18:47

Tohle je 6 nejlepších hororů, které se točily v Česku nebo na Slovensku! Viděli jste je všechny?

Strašení ve středoevropském stylu.

Páteční večer vám na Prima COOL od 22.10 přinese věru netradiční podívanou – solidní hororový film Ghoul, jenž natočil český režisér a kaskadér Petr Jákl! Tuzemská kinematografie není zrovna známa pro své hororové snímky, v poslední době se však situace výrazně lepší. Navíc u nás, potažmo u východních bratrů a sester, vzniklo i několik zahraničních perel.

Polednice

Začneme nečekaně letos – přímo z března totiž pochází jeden z nejlepších hororů posledních let jménem Polednice. Aňa Geislerová si v něm střihne maminu přicházející na krásnou-ale-divnou vesnici, kde velmi brzy začne odhalovat, že to Erben s těmi příběhy kolem Polednice myslel o dost méně metaforicky, než nás učili ve škole. Výsledek není dokonalý, ilustruje však, že se domácí filmaři konečně začínají chytat při budování atmosféry a napětí.

Nenasytná Tiffany

Druhou relativní novinkou je Nenasytná Tiffany od nadšeného rejži Andyho Fehu. Amatérským étosem říznutý snímek představí fousatého nýmanda, jenž při svých lupičských plejádách objeví kameru ukazující cestu k bizarnímu pokladu. Nenasytná Tiffany není prvoplánová lekačka, ale spíše společenská satira říznutá hororem, jaké před Pánem prstenů točil třebas Peter Jackson nebo před Spider-Manem Sam Raimi. Počin chytřejší, než se na první pohled může zdát, si právem vysloužil kultovní status.

Žer nebo zemři

Slíbili jsme i filmy, které si u nás natočili přespolňáčci, a tím zřejmě nejlepším je v hororovém ranku Žer nebo zemři, také známé pod jménem Dravci (v originále Ravenous), jež vznikalo na Slovensku. Příběh se odehrává ve 40. letech 19. století kdesi v pustině amerického Západu, kde množina hladomorů donutila ústřední hrdiny živit se vším, co je po ruce – a nejvíce byli po ruce lidé. Vzdor všemu, co dnes však říká věda, tím ale zároveň získali nadlidské schopnosti a hlad se tak jenom zvětšil. Obskurní story o lidožroutství jako cestě k nirváně je okořeněná vydatnou porcí vampířích motivů a černého humoru, a ačkoliv v hlavní roli vystupuje Guy Pearce, bez psychopatického Roberta Carlyla by jen stěží šlo o takový zážitek!

Vetřelec vs. Predátor

Jistě, nelze upřít, že je Vetřelec vs. Predátor z roku 2004 hororem hned několikanásobně – krom dua ústředních plemenných monster zejména pro své filmové (ne)kvality. Co naplat, před 12 lety jsme si setkání kultovních potvor představovali trochu jinak. První polovina snímku však šlape jako o život a střílí divákovým směrem velmi dobré nápady i solidní napětí. Je to až odhalení podstaty z poloviny druhé, kvůli čemu se filmu neúmyslně podlamují kolena. Tak či onak, ze své (ano, jen dvoudílné...) série je první Vetřelec vs. Predátor rozhodně nejlepší – a byť si jej za rámeček nedáme, je hezké, že se kus historie obou monster psal i u nás.

Ghoul

Před jasně nejlepším filmem v žebříčku si připomeneme i Jáklova Ghoula. Tentokrát biják popisuje příběh z Ukrajiny 30. let, kde propukl vlivem kolektivizace masivní hladomor, během něhož (jakože fakt v historii) došlo i na nejeden případ kanibalismu. Velmi brzy však filmaři (zjevně inspirovaní Záhadou Blair Witch) začnou odhalovat víc než jen historický příběh, dojde na duchařinu i posedlé lidi, a ukáže se, že mystéria minulosti nezemřela v análech historie. Něco jim jde po krku, a to něco činí z Ghoula jeden z nejlepších českých porevolučních hororů!

Spalovač mrtvol

Pokud však zapátráme hlouběji v historii, nic vzniklého na naší půdě se nemůže rovnat kultovnímu Spalovači mrtvol od Juraje Herze. Příběh pana Koprfringla, majitele krematoria a vzorného otce od rodiny, nás protáhne okupovanou Prahou, která se začne stále výrazněji podepisovat na psyché hlavního hrdiny. Ten si nakonec do své čím dál tím vyšinutější hlavy vezme, že osvobodí všechny lidi na světě, což ovšem v jeho zvráceném pojetí znamená: od života! Díky dokonalé kameře, maniakální atmosféře a nesmrtelnému přednesu Rudolfa Hrušínského je Spalovač mrtvol hororem, který se vyrovná i nejslavnější světové konkurenci!

Ghoul začne strašit už v pátek ve 22.10 na Primě COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný