28. září 2019 01:56

Tohle 6 nejlepších animáků posledních let! Viděli jste je všechny?

Pecky pro fandy kreslení.

Nevěřte předpovědi, v sobotu večer se notně ochladí – ve 20.00 totiž na Prima COOL začíná oblíbený animovaný film Doba ledová! Komediální klasika z roku 2002 patří do zlatého fondu moderní animované vlny, která spoléhá již výhradně na počítače. Vzpomeňte s námi na její další matadory, kteří dokazují, že "digitální animák" rozhodně není nadávka!

6) VALL-I

Vezměte příběh o opuštěném robotovi, který bude po milénia uklízet zabordelenou Zemi, přidejte lovestory s jinou robotkou, a nakonec to vše zalijte fenomenální epickou sci-fárnou! VALL-I začíná jako komorní němý film a končí skoro jako Hvězdné války – a po celou tu dobu je změna přirozená a film při ní neztrácí ani kapku svého nakažlivého elánu. Přitom už jen skutečnost, že se Pixar nebál jít na trh s filmem, jehož hlavní hrdina je prakticky němý, stojí za palec namířený k nebesům.

5) Jak vycvičit draka

Mít během dorůstání trochu chatrnější muskulaturu je vždycky náročné – a tím spíše, pokud jste teenagerem mezi Vikingy. Hlavní hrdina sympatického animáku Jak vycvičit draka se naštěstí po vyhroceném úvodu dá dohromady s krutopřísným drakem a vše se v dobré obrátí. Na Jak vycvičit draka není však pozoruhodná ani tak zápletka, jako spíše velká porce nápadů a pozitivní atmosféry, kterou by tomuhle bijáku mohly závidět i mnohé pixarovské snímky!

4) Toy Story 3

Série Toy Story v roce 1995 vlastně éru moderních digitálních animáků původně nakopla! Slabší, ale přesto pořád fajnový druhý díl nakonec v roce 2010 završila masakrální trojka, v níž hračky čelí nejisté budoucnosti. Jejich dětský majitel totiž vyrostl – a ruku v ruce s ním vyrostli i diváci, kteří se u Toy Story v roce 1995 tak dojímali. Chytře zkonstruovaná zápletka hýřila nostalgií i vážnějšími motivy, přesto nikdy neopustila ani zábavnou rovinu. Zkrátka a dobře: moderní klasika!

3) Shrek

I když se v majoritě seznamu držíme spíše filmů po roce 2010 (protože jinak bychom se utopili pod všemi Úžasňákovými, Mravenci Z a Hledáním Nema), u Shreka musíme učinit výjimku. Tahle frančíza sice s postupně přibývajícími díly začala realizovat vše, čemu se původně vyhýbala – zejména tlak na roztomiloučká klišé – její první díl však pořád platí za sympaticky ironickou pecku. Animace je sice notně topornější a celý film má notně opotřebovaný nádech, utahovat si z pohádkových stereotypů ovšem funguje stejně dobře v roce 2017 jako v roce 2001.

2) Zootropolis: Město zvířat

Můžou vedle sebe žít vlci a zároveň ovce? Loňský Zootropolis si na sebe navrstvil nejen sympatickou detektivní story o typicky nesourodém policajtském duu (paradoxně doslova, totiž králice vs. lišák), ale navíc na světlo světa uvrhl i aktuální téma o střetu civilizací, kultur, národů a kdo ví koho všeho ještě. Výsledek byl biják par excellence, který někoho nadchnul a jiného naštval – a aby něco takového dokázala digitální pohádka, to už je um!

1) V hlavě

Na pixarovských snímcích je přesto nutno ocenit jistou vyšší míru originálních nápadů. Zatímco jiné filmy totiž na trampoty dospívání pohlížejí tak nějak zvenku, pixarovský biják V hlavě se na peroucí se myšlenky podívá pěkně zevnitř – skrze antropomorfizované postavičky symbolizující různé nálady mladé holčiny Riley. A výsledkem je film, který vrátil Pixaru pověst animátorské špičky. Nejenže totiž už tradičně umí vzít za srdce, ale zároveň disponuje překvapivou hloubkou a nadšením. Jsou zkrátka témata, na která jsou animáky lepší než kterékoliv jiné snímky.

Doba ledová začíná už v sobotu ve 20.00 na Prima COOL!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný