29. července 2019 00:20

16 let bez Star Wars: Jak se chystala Epizoda I

Zažeňte podzim v předaleké galaxii!

V neděli ve 20.00 se na COOLu rozjede první epizoda Star Wars s podtitulem Skrytá hrozba. Jak asi dobře víte, můžete se těšit na závody kluzáků, Dartha Maula nebo mladého Obi-Wana Kenobiho. Jen málokdo se dnes ale pozastaví nad tím, že nám George Lucas tyhle věci naservíroval až 22 let poté, co se jeho sága poprvé objevila v kinech.

Vezmeme-li to opravdu komplexně, příběh Epizody I začal vznikat ještě před premiérou Epizody IV, tedy prvního Star Wars filmu z roku 1977. Když totiž George Lucas vymýšlel zkraje 70. let zápletku Hvězdných válek, jeho první dějové synopse popisovaly nejenom skrytou základnu rebelů a masivní kosmickou stanici Impéria (čili hlavní elementy děje Nové naděje), ale také obléhání monarchistické planety jako takové (čili hlavní element děje Skryté hrozby). Postupné cizelování příběhu nakonec obléhání, které měla provádět právě Hvězda smrti, nakonec odstranilo – jako bumerang se však tato story vrátila o dekády později při vymýšlení zápletky Epizody I.

Její čas přišel dlouho po finále původní trilogie, které dorazilo v roce 1983 a jmenovalo se Návrat Jediho. Šest let práce na Star Wars si vybralo svou daň a Lucas tehdy oznámil, že si od ságy bere dovolenou. Není úplně pravda, že by mezitím nevycházely žádné produkty se značkou Star Wars, zejména herní divize Lucasarts se během 90. let činila celou plejádou kultovních her. Vznikly rovněž knihy popisující (tehdejší) události po Epizodě VI. Než se ale Lucas dokopal k natáčení nových filmů, uběhlo od Epizody VI dlouhých 16 let.

Byly to právě knižní spin-offy, zejména Zahnova trilogie o admirálu Thrawnovi, co Lucase nakoplo k novému uvažování o další filmové trilogii. Již v roce 1993 se pochlubil časopisu Variety, že pracuje na prequelové sáze, která by měla zahrnovat Epizody I až III. Všeobecně se předpokládalo, že by jejím hrdinou byl Obi-Wan, Lucas ale sdělil, že hlavní postavou bude naopak mladý Darth Vader, toho času znám jako Anakin Skywalker. Oficiálně pak tvorba scénáře Epizody I započala na 1. listopadu 1994, tedy 11 let po premiéře Epizody VI.

První film měl pracovní název The Beginning (Počátek) a obsahoval pět různých zápletek. Hned zkraje příběhu byl jmenován kancléř Palpatine, což mělo vést k blokádě Naboo, vyslání Jediů, nalezení Anakina a nakonec vzestupu Sithů. Kuriózní je, že Lucas nabídl režii dvěma velkým jménům filmového byznysu – Robertu Zemeckisovi a Stevenu Spielbergovi. Ani jednomu se ale do tak velkého filmu nechtělo, a tak musel nakonec režírovat Lucas sám.

Od prvního nástřelu děje scénáře k filmu samotnému se toho pak už moc nezměnilo. Jako bumerang se přitom vracela i řada jiných, starších nápadů – například Coruscant, který se měl původně objevit (ještě s mnohem znečištěnější fazónou a jménem Abbadon) již v Návratu Jediho, své místo však našel až ve Skryté hrozbě. Celkový design nové série byl potom navržen téměř od nuly ve více hi-tech stylu, leč s pořádnou špetkou art deca. Idea byla natočit Skrytou hrozbu skoro jako historický film – a také s mnohem větší porcí digitálních animací.

Výsledek měl premiéru 16. května 1999, a ačkoliv byly recenze svého času poněkud chladnější, při zpětném pohledu má řada fanoušků počátek původní trilogie v nemalé oblibě. Tváří v tvář nejnovější trilogii a rozporuplnému přijetí filmů jako Solo jsou zkrátka prequely podstatně věrnější k původní Lucasově vizi, nebojí se lišit se od původní trilogie, a navíc vyprávějí epický příběh končící velkou tragédií. Což je něco, co se v Hollywoodu vždycky točilo s nemalou radostí!

Star Wars: Epizoda I Skrytá hrozba začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný