13. září 2018 12:19

5 zrušených filmů se Spider-Manem: Co chtěl natáčet James Cameron?

Je libo spin-off s tetičkou May?

Pátek se na COOLu ponese v pavoučím duchu – ve 20.15 totiž začíná Amazing Spider-Man z roku 2012 s Andrew Garfieldem v hlavní roli. Tenhle reboot ságy se slavným náctiletým superhrdinou možná ve světle pozdějšího návratu Spider-Mana do světa Marvelu trochu zapadl. Přesto měl však původně docela odlišné ambice – totiž nakopnout vlastní filmový svět! Proč to nedopadlo a jaké jiné pavoučí filmy k nám mohly dorazit před ním i po něm? Račte se začíst!

05) Osmdesátkový Spider-Man

Zcela poprvé se o filmové verzi Pavoučího muže začalo uvažovat v roce 1985, kdy Marvel prodal práva Cannon Films. Teoreticky mohl Spider-Man předstihnout i Burtonova Batmana – premiéra byla původně naplánována na rok 1986 a celkový feeling měl být mnohem blíže hororu (ale v odlehčeném pojetí v duchu 80. let) než tradičnímu spider-manovskému příběhu. Pro snímek dokonce vznikl i první trailer (viz níže)! Hlavním záporákem měl být Doctor Octopus, do titulní role byl zvažován i tehdy ještě skoro neznámý Tom Cruise. Poněkud nekomiksový přístup však neplodil ovoce a většina producentů se nakonec shodla, že scénář není příliš dobrý. Projekt se začínal dostávat do nekonečného cyklu úprav a předělávek – Cannon měl práva na natočení jenom na pět let, když mu tak později do klína připadly jiné značky, třeba populárnější Superman, Spideyho první šance skončila u ledu.

04) Cameronův Spider-Man

Druhá příležitost přišla v roce 1990, kdy práva získalo Carolco Pictures spolu s MGM – a rozhodlo se pojmout celý biják mnohem velkolepěji! Populárním novým superhrdinou byl Batman, producenti tak pro Spideyho ulovili režiséra Jamese Camerona, tehdy právě dokončujícího Pravdivé lži. Cameron napsal alternativní scénář, v němž se měli objevovat Electro a Sandman, a zápletka měla končit na střeše Světového obchodního centra. Snímek měl rovněž obsahovat explicitní sex s Mary Jane... na Brooklynském mostě. Jednu dobu to rovněž vypadalo, že bude součástí příběhu Doctor Octopus s tváří Arnolda Schwarzeneggera. Všeobecně šance na realizaci tak vypadaly dobře, pak se však vlivem interních třenic část producentů začala mezi sebou žalovat, což bylo v roce 1996 korunované tím, že Marvel vyhlásil bankrot (odtud ostatně pochází i jeho slavné odprodávání práv na různé postavy různým společnostem). Když se usadil prach, práva nakonec připadla Columbia Pictures, která se v roce 2000 rozhodla, že její verzi příběhu (pod Sony) natočí jistý Sam Raimi.

03) Spider-Man 4

První tři Raimiho filmy samozřejmě situaci zcela obrátily a přinesly Spideymu čest a slávu, jakou si konečně zasloužil. Poté, jak všichni víme, sága došla rebootu skrze dva filmy ze série Amazing Spider-Man. Jenže Raimiho éra původně neměla skončit jenom u tří filmů. Naopak, v roce 2008 začala preprodukce Spider-Mana 4, v němž se měli vrátit Tobey Maguire i Kirsten Dunst! Původně dokonce měla najednou vzniknout čtyřka i pětka, přičemž měli ve čtyřce vystupovat i John Malkovich jako Vulture či Anne Hathaway jako Felicia Hardy aka Black Cat. Jenže Raimi a Sony spolu vedli dlouhé spory o tom, jakou povahu má film vlastně mít, což nejrpve vedlo k odložení premiéry na rok 2011, a poté, v lednu 2010, bylo oznámeno, že Raimi z projektu odstupuje a čtvrtý film je zrušen. Nešlo však jenom o chybu Sony. Sám Raimi byl velmi nespokojen s tím, jak dopadl Spider-Man 3, a dával si hodně (snad až příliš... ) záležet na tom, aby čtyřka vyšla lépe.

02) Sinister Six

Do vzniku rebootu jménem Amazing Spider-Man se ve filmové branži leccos změnilo, především uspěly propojené filmy z produkce Marvelu. V Sony se proto rozhodli, že také potřebují nastartovat vlastní filmový vesmír a po vzoru Marvelu začali plánovat celou plejádu filmů budujících pavoučí universum. Většina z nich, jako třeba zvažovaný prequel o tetě May, která měla být ve svém filmu mladou špiónkou (!), nebyla nikdy oznámena oficiálně. Jediný snímek, který byl představen, nese jméno Sinister Six a měl být jakousi pavoučí verzí Suicide Squad. Za kameru měl usednout Drew Goddard (autor netflixovského Daredevila) a vystupovat tu měla parta záporáků, z nichž se někteří představili už ve druhém Amazing Spider-Manovi. Biják je měl vykreslit více jako antihrdiny a končit jakousi jejich očistou. Vzhledem k horším výdělkům druhého Spideyho byl však celý projekt zaříznut. Jak to mohlo vypadat, ukazuje fanouškovský trailer níže.

01) Amazing Spider-Man 3

Stejný osud pak samozřejmě potkal i plánované pokračování Amazing Spider-Mana 2 s číslovkou 3. To bylo naplánováno na rok 2016 s tím, že by v roce 2018 dokonce přišla čtyřka, a oba snímky měly pomáhat v rozvoji plejády plánovaných spin-offů v duchu Sinister Six. Nižší výdělky druhého Spideyho nakonec pokračování zazdily, problémů však bylo více. V Sony především dost zápolili s tím, jak zreplikovat Marvel, aniž by výsledek působil jako klon. Postavy, na které mají v Sony práva, navíc nejsou zrovna nejzajímavější. Ničemu pak nepomohlo ani to, že měl sám Andrew Garfield smlouvu jenom na tři díly a nebyl si jistý, zdali bude hrát ve čtyřce. Vzhledem k všeobecnému nezájmu o pokračování tak bylo v lednu 2015 oznámeno, že produkci třetího filmu ukončuje a namísto toho "půjčí" Spideyho Marvelu do třetího Kapitána Ameriky, Spider-Man: Homecoming a Infinity War.

Amazing Spider-Man začíná na Prima COOL v pátek ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný