21. srpna 2019 13:48

Spider-Man končí u Avengers! Jeho další filmy už nebude dělat Marvel

Přátelský soused Spider-Man se po pěti filmech trhá od party z marveláckého vesmíru.

Když se Spider-Man v roce 2016 objevil ve trojce Kapitána Ameriky, byl to doslova začátek nové éry. Studio Sony, které na něj vlastní filmová práva, se dohodlo s Marvelem na velké spolupráci napříč pěti filmy. Komiksový gigant mohl Petera Parkera přidat do Kapitána Ameriky 3, Avengers 3 a Avengers 4. Výměnou za to pak tvůrci marveláckého vesmíru (zejména jeho šéf Kevin Feige) vymysleli pro Sony dvě Spider-Manovy sólovky, jež se nakonec pojmenovaly Homecoming a Daleko od domova.

V Sony tedy půjčili Marvelu Spider-Mana do třech hitů a výměnou nafasovali dva vlastní hity, které si sami zaplatili a Marvel (potažmo Disney) za ně dostal jen symbolických 5 % z tržeb, jež studiu doputovaly z kin. Záměrem totiž bylo ukázat, že Feige dokáže zrealizovat úspěšnější filmy než lidé od Sony, kteří dali dohromady Amazing Spider-Mana 2 a museli po jeho neúspěchu zrušit nejen Amazing Spider-Mana 3 a 4, ale i (původně chystaného) Venoma a záporáckou týmovku Sinister Six.

Letošní návrat Spider-Mana v jeho druhé sólovce (Daleko od domova) a zároveň tedy v posledním z pěti domluvených filmů se oproti tomu proměnil v absolutní triumf. V tuhle chvíli jde o nejvýdělečnější film studia Sony (všech dob!) a fanoušci Spider-Mana se těšili na to, že se Disney a Sony dohodnou na další spolupráci. Jenže víte co? Pokud se ještě nestane nějaký zázrak, Spider-Man v propojeném vesmíru s Avengers končí a v jeho dalších filmech se jejich svět nesmí vůbec zmiňovat.

Co přesně se stalo? Samozřejmě jde o peníze. Zatímco prvních pět filmů byl test, jímž chtěli pánové od Disneyho dokázat, že Feige vrátí Spider-Mana zpátky na vrchol, do budoucna už nebylo co dokazovat. Disneyovský návrh tedy byl točit pavoučí filmy napůl (každé studio dá půlku peněz a dostane půlku zisku), v Sony to ale razantně odmítli a raději si vzali Spider-Mana zpátky do svojí kreativní péče. To znamená, že jeho další dobrodružství nebude vymýšlet Kevin Feige a že se (s velkou pravděpodobností) přesunou do filmového vesmíru s Venomem. Tom Holland, který má se Sony smlouvu na další dva filmy, se tak v budoucnu zřejmě potká v kině s Tomem Hardym, zatímco se všichni budou tvářit, že v tomhle světě neexistují žádní Avengers.

Ano, celá tahle situace je dost smutná a je slušná šance, že další filmy se Spider-Manem bez Feigeho a Avengers prostě nebudou moc fungovat (a možná ani vydělávat). V Sony ale na druhou stranu natočili skvělý animák Spider-Man: Paralelní světy, tak musíme doufat, že dokážou podobný zázrak i s hraným Peterem Parkerem. Ať už ho bude hrát smlouvami (zatím) vázaný Tom Holland, anebo někdo úplně jiný…

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný