24. července 2023 00:05

5 nejadrenalinovějších sci-fi nářezů: Od Star Wars k Šílenému Maxovi

Které sci-fi filmy ihned dupnou na plyn a už prakticky nezastaví?

Připravte se na akční jízdu napříč galaxií – již tuto sobotu večer totiž na Prima COOL začíná Star Trek: Do neznáma! Kapitán Kirk se ve své nové inkarnaci vrací ji potřetí, tentokrát aby se vydal do neznámého vesmíru – a našel tam hrozbu pro celou Federaci. Tempo se přitom (i díky režisérovi Rychle a zběsile 3–6) příliš nezastaví – ostatně stejně jako v pěti dalších nejadrenalinovějších sci-fi nářezech.

05) Star Trek (z roku 2009)

Divoká jízda od začátku až do konce – právě tak vypadal první rebootovaný filmový Star Trek. Dobrá třetina děje se sice strávila na počátku Kirkova a Spockova života a během jejich periperií na Akademii hvězdné flotily. Ani to však neznamená, že by se tu holomci nudili. Mezi drakonickými simulacemi a mladickým utíkáním před zákonem totiž byli Spock a Kirk v jednom kole. A teprve pak přišel útok Nera a zničení Vulkánu!

04) Total Recall

Poměrně velkým množstvím akce hýřil také první (a vlastně i druhý) Total Recall. Koneckonců, šlo o film vycházející z Arnoldových akčních filmů 80. let. Mezi přestřelkou v Quaidově domě, honičkou v robotníku, příletu na Mars… a hned další přestřelkou, se film prakticky ani na okamžik nezastavil. A když už došlo na kratší pauzu, vyplnila ji třeba trojice ňader. Nic naplat, není náhoda, že se remake ve vizuálu inspiruje v Minority Report, dalším bijákem, kde hlavní hrdina utíkal před orgány jako s větrem o závod!

03) Rogue One: Star Wars Story

Hvězdné války nikdy netrpěly na nedostatek filmové akce. Rogue One je ale v jejich tempu i přesto nadprůměrný zážitek. Film o hledání plánů Hvězdy smrti sice čas od času spočine v dramatickém dialogu mezi postavami, zejména finále však jede jako namazaný blesk a nejpozději od testovacího zničení města na planetě Jedha je jasné, že film do komorního finále nesměřuje. Když na orbitu nad Scarifem, kde se ve finále tým nachází, dorazí celá rebelská flotila, je jasné, že je masivní bitva na spadnutí. A právě tak to ostatně máme rádi!

02) Na hraně zítřka

Adrenalin je symptomatický také pro nedávný biják Toma Cruise jménem Na hraně zítřka, v němž je náš hrdina uvězněn v časové smyčce. Mnohokrát dokola tak prožívá den invaze pozemských sil do Normandie, kde se snaží zvrátit plíživou mimozemskou invazi. Cruise si může dovolit značnou řádku opakování svých činů, ale zase ne tolikrát, aby se z toho časem nezbláznil. Výsledkem je pak akční smršť scén, která kulminuje v přetržení smyčky a šťastné finále. Kdyby se tímhle tempem inspirovalo více filmů, rozhodně bychom si nestěžovali.

01) Šílený Max: Zběsilá cesta

Králem adrenalinových sci-fi moderního pojetí je však především poslední Šílený Max. Jasně, spíše než o sci-fi jde o postapo – i definicí sci-fi je však zkoumání spekulativních možných alternativních realit. Buď jak buď, Zběsilá cesta má tempo vskutku zběsilé – od počátku do konce je film nekončící honičkou, jenom občas ve správný moment proloženou tichou scénkou poznávání našich hlavních postav. Výsledek je však dechberoucí způsobem, jakým zvládají jen ty správně uvařené adrenalinové scifárny!

Star Trek: Do neznáma začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Star Trek: Do neznáma začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný