27. září 2018 21:56

Kolik dílů má vlastně Sám doma? A patří mezi ně Sám doma a bohatý?

Znáte všechny Kevinovy případy?

V sobotu ve 20.00 si na COOLu dáme pokračování Sám doma. Malý Kevin se opět trochu ztratí, tentokrát však nikoliv v rodném domku, ale pro změnu v samotném Velkém jablku. A znovu bude muset ubránit svůj příbytek proti dvěma legendárně neschopným lupičům. Ačkoliv tím série pro většinu lidí končí, neznamená to, že má Sám doma jenom dva díly. Ba naopak, vesele se točilo dál!

Sám doma (1990)

První díl Sám doma je dodnes po čertech kvalitní komedií, která sebou navíc nese silný náboj nostalgie. Děje se tak nejen díky tomu, že si na tenhle film pamatuje řada z nás z dětství, ale i pro celkovou zápletku. Které zapomenuté dítě by doma vydrželo tak dlouho, aniž by napsalo na Instagram status nebo rodině prostě nezavolalo na mobil? Jaká matka by měla na dohled takový počet dětí, aby ztratila přehled nad tím, kde je její vlastní syn? Nepsala by o tom záhy všechna média? Samé otázky! Sám doma je holt biják z jiných časů – a právě díky tomu má dnes o pořádný ranec kvalit víc než ve své době!

Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (1992)

Říká se, že dvakrát do stejné řeky nevstoupíš – a druhý Sám doma na sto honů smrděl rizikem typicky podprůměrného pokračování. Jenže filmaři vše překvapivě dobře okecali a i druhý případ ztráty Kevina McCallistera díky tomu šlape poměrně solidně. Také tentokrát se vrací odér nostalgie, díky výskytu Donalda Trumpa ale jde říct, že snímek zůstává v některých ohledech povážlivě aktuální. Tak či onak, v rámci celé série byla dvojka posledním výrazným zářezem, to ale neznamená, že se filmaři nepokoušeli přijít s "novými" "nápady"!

Sám doma a bohatý (1995)

Velmi zvláštní "vedlejší díl" je Sám doma a bohatý – nejde totiž vůbec o součást série Sám doma! V originále se tenhle film jmenuje Richie Rich a pouze český "překlad" snímek pojmenoval jako Sám doma a bohatý, díky čemuž byla řada tuzemských diváků notně zmatena, proč Culkin najednou nehraje Kevina a proč se v poslední aktu neřeší obrana obřího sídla pomocí nejrůznějších zbohatlických udělátek. Za normálních okolností bychom tu Sám doma a bohatý samozřejmě vůbec nezmiňovali. Cítili jsme však potřebu napravit jednu historickou křivdu!

Sám doma 3 (1997)

Nejpozději od oficiálního třetího dílu bylo jasné, že série Sám doma směřuje po křivce kvality střemhlav dolů. A dává to smysl. Existuje jen velmi omezený počet filmů, které lze natočit o tom, že rodina nechá doma své dítě, aniž by se diváci začali ptát, co na to říká sociálka nebo zdali nemají rodiče diagnostikovanou neurodegenerativní chorobu. A ani jeden z těchto konců by asi nebyl dobrý vánoční film. Culkin navíc nemládne, a kdyby měl točit nové díly Sám doma i v sedmnácti (tolik mu bylo v roce 1997), nejspíš by se celý koncept musel značně posunout. Sám doma 3 se proto rozhodl story restartovat a přijít s příběhem o supermoderním čipu, který zůstal v rukou malého klučiny Alexe. Výsledek byl oproti prvním dvěma filmům sotva průměrný a zaujme na něm hlavně Scarlett Johansson jako Alexova starší sestra. Pokud byste však skončili na pustém ostrově jenom s tímto filmem, nebylo by nejhůře. Pořád je tu totiž riziko, že byste se museli dívat na jeho pokračování...

Sám doma 4 (2002)

V tom se totiž vrací nový Kevin s tváří Mikea Wienberga, vzhledem k extrémně lacinému zpracování však návrat ke kořenům pamětníky zřejmě nepotěší. Tím spíš, že film s novými tvářemi navazuje na story prvních bijáků... a například nám sdělí, že se Kevinovi rodiče mezi událostmi dvojky a trojky rozvedli, což je pošlapání rodinné atmosféry, které jsme si opravdu nezasloužili! Ničemu nepomáhá ani hlavní dětský herec, pro něhož jde právem o první a zároveň i poslední větší roli. Těžko ovšem Sám doma 4 plísnit víc, než je nezbytně nutné, jde ostatně o televizní film v éře, kdy pojem "televizní film" ještě šlo použít jako urážku. Jinými slovy: Nic než teror tu ani očekávat nešlo!

Sám doma 5: Vánoční loupež (2012)

A konečně pátý díl se zase vrátil k receptu trojky – tedy přijít s podobnou story, ale novými postavami. Také tentokrát výsledek neskončil nikterak otřesně, ale opět ani nikterak parádně. Vánoční loupež je typický film pro nudné sobotní odpoledne, kdy venku prší, ostatní kanály z nějakého důvodu nefungují, rozbilo se vám připojení k internetu, rodina i známí jsou mimo dosah, někdo vás doma zamkl a vyhořela vám knihovna i s barem. Pak mu rozhodně lze zvednout palec nahoru, snímek zkrátka neurazí. Ve srovnání s veleslavnými počátky série je to však tak či onak průšvih. Některé filmy prostě fungují jenom napoprvé (nebo maximálně napodruhé) a sága Sám doma je toho ultimátním příkladem!

Sám doma 2: Ztracen v New Yorku začíná na Prima COOL v sobotu ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný