17. prosince 2016 14:54

Rychle a zběsile v absolutní formě: 4 nejlepší filmové krádeže

Mistrovský plán - upoutávka

Špičkové heist movies, které prostě musíte vidět.

Nedělní večer na Primě MAX se ponese ve stylu elegantních lupičů - ve 20.15 totiž startuje komedie Mistrovský plán, v níž se Ben Stiller s partičkou vychytaných zlodějíčků vydá vyloupit luxusní apartmán burzovního makléře Alana Aldy. Postup jeho elegánů se přitom ponese ve stylu tzv. heist movies, nemohli jsme si proto nechat ujít příležitost vás o tomhle svérázně zábavném žánru poučit.

4) Rychle a zběsile 5

Moderní diváci tento žánr nejlépe znají ze série Rychle a zběsile - ta se totiž počínaje svým pátým filmem naplno opřela právě do schématu heist movies. Velké finální loupeži vždy předchází sáhodlouhé budování ústředního týmu frajerů a frajerek a neméně dlouhé plánování. Vyvrcholením filmu pak vlastně bývá sympaticky snadnou třešničkou po otřesném vyjednávání a lopotění do té doby. Záporáci dostanou, co proto, hrdinové překonají peripetie a navíc to celé nakonec vypadá krutě příjemně. Není divu, že Rychle a zběsile 5 vrátilo tuhle značku zpátky do sedla a od té doby někdejší série o závodech (!) vydělává hory peněz.

3) Dannyho parťáci

Samozřejmě! Mezi heist movies patří i klasika jménem Dannyho parťáci s Georgem Clooneym, Bradem Pittem a další zlatou mládeží Hollywoodu. Právě na Dannyho parťácích je ostatně struktura heist filmů vidět nejlépe - však jde také o vybroušené provedení na druhý pokus. Film z roku 2001 je sám o sobě remakem původních Dannyho jedenáctky z roku 1960. Stejně jako u ní už většina diváku tenhle subžánr dobře znala - nejpodstatnější proto bylo je přesvědčit ke sledování těch nejznámějších obličejů dané doby, jež tu hrály prim více než ústřední story. Dannyho parťáci byli vlastně takoví elegantní Postradatelní minulé dekády!

2) Rififi

Jak starý tenhle žánr vlastně je? Kořeny heistu sahají nejméně do 50. let a přeborníky v něm byli Britové a Francouzi. Právě od druhých jmenovaných pochází i pozapomenutá klasika Rififi, jíž do větší či menší míry vykrádají všichni následovníci včetně jmen nahoře i dole. Jenom pro ilustraci, samotná loupež je tu doslova aktem umění - zabere 30 minut, během nichž nepadne ani slovo! A jako spousta heist movies své éry, i Rififi byli natočeni v éře poněkud upnutějších mravů, kvůli nimž museli být padouši nakonec - ač sami protagonisty filmu - po zásluze potrestáni...

1) Nelítostný souboj

Na čelní příčce ale může usednout jenom jeden - a Nelítostný souboj od Michaela Manna z roku 1995 je zaslouženým předním filmem celého gangsterského žánru, jehož součástí jsou i heist movies. Tenhle střet mezi nejlepším poldou a nejlepším padouchem je dílem i příběhem o partě zlodějů, která se ocitne v hledáčku policie. Zatímco normální heist movie končí úspěchem zlodějíčků, Nelítostný souboj spustí loupež hned na úvod (a druhou v půlce) a zahušťuje své drama spíše dopady celé šlamastiky. Ukazuje to, co obvykle heist movies nikoliv, a je to věru depresivně krásná podívaná! Naštěstí si lze spravit chuť odlehčenějšími bijáky - jako třebas tím s Benem Stillerem a Alanem Aldou.

Mistrovský plán se na Priěm MAX rozběhne už v neděli ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný