24. listopadu 2021 14:20

První světové recenze nového filmu Resident Evil: Jde o nejlepší zpracování slavné herní série?

Nová adaptace videoherní hororové klasiky v prvních recenzích boduje lépe u fanoušků než u kritiků.

V zámořských kinech už odstartovalo promítání nového filmu Resident Evil: Raccoon City. Ten podle slov svých tvůrců maximálně přesně adaptuje první dva díly hororové videohry, protože vznikl v těsné spolupráci s vývojáři z Capcomu. Vznikl z toho nakonec dobrý film?

Zámořští kritici hodnotí dost rozporuplně. Celkem ho zařadili do lehkého podprůměru, tedy tam, kde obvykle končí většina filmů podle videoher. Na serveru Metacritic v době psaní tohoto textu obdržel průměrné skóre 45 z devíti recenzí, přičemž maximum je stovka. Smířlivější jsou k filmu fanoušci, kteří prozatím hodnotí na 6.6/10.

Film je chválený za solidní převedení důležitých momentů z videoher do filmu, za slušnou vizuální podobu i efekty a obstojné herecké výkony. Nejvíce kritiky schytala celková uspěchanost příběhu, hromada klišé a nulové ambice být něčím víc než zábavnou hloupou jednohubkou.

Tady je krátký výběr z některých recenzí:

„Hráči rozpoznají spoustu scén, vedlejších postav a skrytých odkazů. Povrchní věrnost předloze však nemůže vynahradit chybějící nervy drásající napětí – tedy něco, čeho herní předlohy od Capcomu měly na rozdávání. Režisér tak rychle přeskakuje mezi dvěma hlavními vyprávěcími linkami, že nemá nikdy dost času je rozvinout,“ píše prestižní Variety v silně kritické recenzi.

„Přestože herec Avan Jorgia předvádí dobrý výkon, jeho postava Leona S. Kennedyho je napsaná hodně otravně jako totální nováček u policie. Ve většině scén se chová naprosto neschopně, což je možná poprvé vtipné, ale brzy začne být ohrané a hlavně to asi dost zarmoutí fanoušky této jinak dost zajímavé postavy... Co se týče hlavní atrakce, tedy zombíků a nakažených, těch si divácí užijí dostatek, jen to nechce čekat tuny krvavých akčních scén, protože jinak přijde spíše zklamáni,“ najdete v recenzi s hodnocením 6/10 na herním serveru IGN.

„Předchozí adaptace od Paula W. S. Andersona zůstavají v něčem měřítkem úspěchu pro videoherní adaptace. Ty nejlepší z nich – Odveta a Afterlife – přinesly vlastní návykovou techno-goth estetiku, přehnaně okázalé kulisy a do krajnosti vyhnané akční scény. Raccoon City nenabízí nic takového a nedokáže ani nabídnout nic svého. Čím déle film běží, tím více je cítit jeho prázdnost. Žádná z postav navíc není schopná překonat Millu Jovovich jako drsnou Alice,“ stojí v recenzi na Slant Magazine, která dává dvě hvězdy ze čtyř.

„Po šesti příšerných filmových adaptacích v posledních čtrnácti letech jsme k novince přistupovali s hodně nízkými očekáváními. A jde o první koukatelný z filmů... Jde o tupě dobrou zábavu, která má naštěstí pod dvě hodiny a nabízí přesně tu správnou porci rozvoje postav, aby vám na nich záleželo,píše New York Post a dává 4/5.

Resident Evil: Raccoon City startuje v českých kinech 2. prosince, pokud ho tedy nestihnou zastavit covidová opatření.

Dáte filmu šanci, nebo vás recenze spíš odradily?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný