6. ledna 2016 15:55

První české reakce na Osm hrozných: Je nový western Quentina Tarantina stejně dobrý jako Django?

8 cizinců, jedna chata... a spousta krve?

Quentin Tarantino se vždycky vymykal škatulce mainstreamového tvůrce. "Magor z videopůjčovny" si točí podle sebe a očividně ho nezajímá, když si někdo na plátně tři hodiny povídá, s chutí tedy natočil asi neukecanější western všech dob. V Osmi hrozných se sejde osm postav v jedné chatě, přičemž nikdo nevěří nikomu a všichni jen čekají, kdo vystřelí jako první. Což je ideální rozpoložení k tomu, aby se na velkém plátně děly velké věci. Byť na tak malém prostoru!

Karel Ryška / Prima COOL

Nejlepší Tarantino od Gaunerů! Quentin se konečně vykašlal na žánrové hrátky a natočil čistokrevnou konverzačku, v níž se libozvučně přebíjejí Samuel L. Jackson, Walton Goggins a Kurt Russell. Kdo z nich umí "tarantinovskou řeč" nejlépe? Tohle přetahování se rozjíždí v pečlivě budované první hodině, pokračuje ve správně zamotané druhé hodině a končí v řádně vyhrocené třetí hodině. V jádru tedy dostanete 180 minut dialogové lahody, která samozřejmě neoslní každého, ale já se mezi onu hrstku "vyvolených" vecpal. Nebudu tedy skrývat nadšení. Takhle vypiplaný masakr si ho rozhodně zaslouží!

Hodnocení: 9/10

Stanislav Šulc / E15

Tarantino je zpět a jako u většiny jeho filmů i tentokrát publikum především rozděluje. Jeho věrní fandové budou Osmi hroznými nadšeni, protože jde opět o velmi zábavné dílo. Střízlivější pozorovatele pak znovu naštve, že většina předlouhé stopáže představují dialogy – sice zábavné, zajímavé a v krásných záběrech, ale pořád strašně dlouhé dialogy. Ale ono je to celé dost ošidné, protože Tarantino své filmy chápe trochu jinak – chce napravovat historické křivdy (například role černochů v historii USA), chce polemizovat s pravidly žánru (proto ta zvláštní, tarantinovsky legrační dramaturgie filmu), chce být diktátorem, který bude divákovi diktovat, ne se mu podbízet. Tarantino si takový přístup může dovolit a já mu za něj děkuji. Na druhou stranu přiznávám, že si ke všem jeho filmům hledám cestu déle než ostatní, a i když se mi na první pohled líbí skoro všechny, zamilovávat se do nich musím trochu déle. Takže v tuto chvíli...

Hodnocení: 8/10

Pavel Sladký / Český rozhlas

Takhle pomalé tempo si dovolí málokdo. Snad s výjimkou těch uměleckých tvůrců, na které „nikdo nechodí“. Tarantino se opírá o Sergia Leoneho, Altmanův kousek McCabe a paní Millerová a westernový kánon vůbec a přináší konverzačku prokládanou jízdami dostavníku po zasněžených pláních Wyomingu. A všechno pochopitelně cynicky směřuje k nepropečenému, krvavému finále. Žádné z témat nerozhání dominanci vyprávění plného bizarních pomlk, ale jsou tam: Sever proti Jihu, bílí proti černým, proti Mexičanům, lovci odměn proti lovcům lovců odměn. Všichni proti všem. Dominance je vratká, násilí (pochopitelně) absurdní skoro jako smilování, a když krev teče, tak se smějeme.

Hodnocení: 8/10

Jak jste si Osm hrozných užili vy? Dejte vědět v diskuzi!

Karel Ryška

šéfeditor FTV Prima, COOL & ZOOM

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný