6. ledna 2016 12:50

První české reakce na Revenanta: Jak se povedl drsný biják, ve kterém DiCapria roztrhá medvěd?

Dojde si Leo konečně pro Oscara?

Leonardo DiCaprio si už zase hlasitě říká o Oscara. Tentokrát hraje polomrtvého stopaře, který se v roce 1823 odhodlaně drápe za pomstou, při čemž si DiCaprio sahá na fyzické dno. To všechno pod dohledem Alejandra Gonzáleze Iñárritu, režiséra loňského Birdmana, a před kamerou dvojnásobně oscarového Emmanuela Lubezkiho. Získá talentovaný Mexičan třetí sošku v řadě? To se dozvíme už za pár měsíců, nejdřív se ale pojďme zakousnout do samotného filmu.

Karel Ryška / Prima COOL

Vypadá to nádherně, všichni hrají jako o život, úvodní akční scéna je fenomenální... tím ale veškeré superlativy končí. Revenant by mohl být skvělým příběhem pragmatického hajzla s tváří Toma Hardyho, bohužel se ale jedná o fyzickou a duchovní odyseu DiCapriova stopaře, který člověka zas tak moc nezajímá. Alejandro González Iñárritu strávil tolik času pipláním audiovizuální stránky a plánováním drsného realistického natáčení, že víceméně zapomněl na hlavního hrdinu, kterému by člověk všechno to zázračné přežívání přál. Leo se snaží, snaží se strašně moc. Ale ty protrpěné desítky minut zkrátka moc nenadchnou, protože jim zoufale chybí tah na branku. Obrovský promarněný potenciál. A přitom vážně stačilo vykázat větší soudnost a sepsat lepšího protagonistu!

Hodnocení: 6/10

Stanislav Šulc / E15

Fyzický film, který rozhodně není pro každého – stopáží, obsahem a vlastně i feelingem. Režisér s nejzvučnějším jménem posledních let Alejandro González Iñárritu sebral hereckou i tvůrčí superligu (za všechny zmiňme Leonarda DiCapria, Toma Hardyho a kameramana Lubezkého) a uplácal temný thriller/western, kde proti sobě stojí dvě výrazná individua a proti všem pak nemilosrdná příroda (a jeden obzvlášť krutý digitální grizzly). To celé stálo strašné prachy a výsledkem je velkofilm, který spíš než miliony teenagerů osloví fandy Terrence Malicka nebo Nicolase Windinga Refna. Já k nim patřím, takže u mě dobrý.

Hodnocení: 9/10

Pavel Sladký / Český rozhlas

21 gramů Terrence Malicka je malá dávka. Alejandro G. Iñárritu mě sice dokáže přesvědčit o svojí zručnosti, zvlášť s pomocí kameramana Lubezkého, ale ne o tom, že je filmař-vizionář. Natočil drsný survival lovce kožešin Glasse „v krajině bez boha“ duchovností a jeho cestu za pomstou a uvědoměním si vlastních hodnot. Usiluje o to, aby příběh prodchnul atmosférou transcendence. Zborcený kostel, kamera zvedající se do oblak, magické sny… Moc to nefunguje. Tom Hardy ale podle mě skvěle hraje Glassova přihrblého plebejského soupeře bez hodnot a srdce. V případě Leonarda DiCapria by to byl Glóbus (nebo Oscar) za trpění, funění, hekání a přespání v koni (které jsme ale nedávno viděli taky v O koních a lidech).

Hodnocení: 5/10

Jak se Revenant líbil vám? Dejte vědět v diskuzi!

Karel Ryška

šéfeditor FTV Prima, COOL & ZOOM

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný