3. září 2019 10:56

Z premiéry nového českého filmu odešlo přes 100 lidí, protože byl moc drsný. Co přesně jim vadilo?

Nabarvené ptáče šokuje. Už dlouho se nestalo, aby český film způsobil takové pozdvižení na velkém filmovém festivalu.

Napjatě očekávaný film Nabarvené ptáče se poprvé promítal na prestižním filmovém festivalu v Benátkách, kde soutěží také o hlavní cenu. Jeho novinářská projekce vyvolala potlesk i opovržení, když několik desítek diváků odešlo už během první hodiny ze sálu. Nevydrželo totiž zobrazované násilí na lidech, zvířatech, ale i drsné sexuální scény.

"Po scéně s láhví už toho začali mít někteří diváci dost a začali odcházet. Nabarvené ptáče není pro slabé povahy, stejně jako knižní předloha od Jerzyho Kosińskiho. Je to fakt brutální film o generačních traumatech. Ale je velice zvráceným způsobem krásný," tweetoval po projekci Radek Folta.

"Film zkouší, kde mají diváci své hranice," napsal novinář Dani Mantilla a dodal: "Při každém vyhrocení zvěrstev opouštěli sál další lidé, určitě jich bylo více než sto. Ale na závěr se strhl velký aplaus."

První reakce chválí film za nádhernou kameru, působivé herecké i umělecké zvárnění, ale pozastavují se taky nad jeho značnou délkou (169 minut), kterou z nemalé části plní právě brutalita. "Největší množství odchodů ze sálu, jakého jsem byl letos svědkem. Film si jistě získá ohromnou pozornost, ale mohl by vyhrát i hlavní cenu," shrnul své dojmy v tweetu Greg Wetherall.

Nabarvené ptáče režíroval v mezinárodní koprodukci Václav Marhoul (Tobruk) a účinkují v něm i herecké hvězdy jako Stellan Skarsgard, Harvey Keitel nebo Julian Sands. Hlavní roli židovského chlapce, který se během druhé světové války stane terčem lidské zloby, ztvárnil Petr Kotlár.

Jedná se o první český film, který se probojoval do hlavní soutěže v nejprestižnější skupině filmových festivalů – a to od roku 1994, kdy bodoval Jiří Menzel s filmem Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina právě v Benátkách. Česká premiéra se koná už 12. září.

Stane se Nabarvené ptáče jednou z filmových senzací letošního roku?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný