25. listopadu 2020 12:35

Pravda o zákulisí natáčení nejšílenější cesty všech dob – filmu Cesta kolem světa

Cesta kolem světa - upoutávka

Že bylo natáčení filmu Cesta kolem světa s Ondřejem Sokolem a Lukášem Pavláskem coby průvodci cestopisu plné bizarních a těžko uvěřitelných situací, je patrné od jeho první minuty. Však uvidíte už ve čtvrtek 25. listopadu ve 20.15 na Prima COOL. Takhle celou tu šílenou akci popisuje režisér cestopisu Dan Svátek.

Cestopis Cesta kolem světa s Ondřejem Sokolem a Lukášem Pavláskem měl dokumentovat různá místa na naší planetě. Ale...

Ne, nebylo to jednoduché natáčení. Vlastně bylo docela hodně šílené. Pustili jsme do něčeho, co ze začátku, a bohužel velmi často i během celého natáčení, vypadalo velmi nereálně. „Ti dva vůbec nikdy necestovali, a když, tak možná s cestovkou,” slýchávali jsme. Řeč byla o našich hlavních protagonistech – Ondřejovi Sokolovi a Lukášovi Pavláskovi. O jednom z nich kolovaly zvěsti, že na něj není spoleh a je zvyklý, obzvláště po posledních projektech, na maximální komfort. Ten druhý se vám ztratí hned první dny. A dohromady? Tak to vůbec nebude fungovat. Ano, možná na těch prvních zvěstech něco bylo, ale to, jak si ti dva nakonec sedli, byl největší jackpot našeho projektu. Po roce a půl domlouvání se na konkrétních termínech, jsme na konci března 2018 vyrazili.

Jeden průser za druhým

Sedmičlenný štáb včetně zmíněných dvou herců půl roku na cestách. Sedm statečných nebo taky „sluníčkoví blbečci na cestě za veřejné peníze”, jak se objevilo v jedné diskuzi pod článkem o naší cestě. Naštěstí jsme celou trasu nemuseli absolvovat v kuse celou, byli jsme nuceni se vracet do Čech, hlavně kvůli závazkům našich protagonistů v divadle, filmu a televizi. A vlastně jsme rádi, že jsme cestu kolem světa za 80 dní nedali naráz, to bychom tady asi nebyli… Přesto se nám ale podařilo navštívit 15 zemí a přes 50 rozličných a zajímavých míst, které určitě stály za zhlédnutí a za zaznamenání na kameru. Problém byl v tom, že jsme na to neměli až tolik času, jak by si takovýto cestopis zasloužil. Důvodů bylo více – již zmíněné zaneprázdnění herců a nás, členů štábu, dále samozřejmě finance, řešení momentálních problémů, útěk před ještě větším průserem atd.

Exkluzivní ukázka ze zákulisí natáčení filmu Cesta kolem Světa: Zápasníci sumo

Nejšílenější natáčení ever!

Díky Bohu to nikdy nebyly důvody zdravotní, a i když to často vypadalo neskutečně, dokázali jsme v červenci 2018 vrátit z poslední etapy živi a zdrávi. U některých z nás se dá mluvit skoro jako o zázraku. Spoustu věcí jsme museli natočit skoro za běhu a dodnes koukám s úžasem, jak se našemu kameramanovi Jakubovi Šimůnkovi podařilo natočit záběry, které navíc velmi často vyžadovaly trpělivost a právě ten čas.

A došlo i na opravdové slzy:

Jak se zrodil nápad na tento šílený projekt?

V roce 1997 a 98 jsem díky partičce odvážných a nadšených cyklistů v čele s Honzou Kalou (v té době už úspěšným manažerem, prvním generálním ředitelem Expandia banky, dnes osvíceným propagátorem moderního způsobu vzdělávání) absolvoval už jednu cestu kolem světa, třináctiměsíční expedici Turn around the Globe. A vůbec byla tato skupina složena ze samých zajímavých lidí – Petr Holeček je dnes senátorem, Andrej Plecháček ředitelem gymnázia, Roman Posolda ředitelem organizace Kola pro Afriku a podobně úspěšně jsou na tom obě holky – Hanka Staňková a Lucka Kutnarová (dnes Plecháčková), které těch 22 tisíc kilometrů dokázaly absolvovat na bicyklu po boku namakaných borců. A mě už tenkrát během cesty napadla myšlenka, jak by asi celá výprava vypadala a dopadla, kdyby nebyla tak sehraná a kdyby jen jeden z členů byl nějakým způsobem mimo.

A tady se vracíme na začátek tohoto článku a o nějakých 20 let později. K nápadu uspořádat výpravu, kde by hlavními protagonisty nevšedního cestopisu byla nesourodá dvojice moderátorů cestopisu. Na tom měl být postaven celý vtip. Jak moc byl tento nápad šílený už od počátku a jak byly moje představy zhmotněny do ještě šílenější skutečnosti, to si nikdo z nás nemohl představit ani v těch nejbujnějších snech. Ale jo, nakonec jsme to dali. A vznikl z toho nejen dvanáctidílný cestopisný seriál pro Prima COOL, ale i celovečerní film, který zaznamenává většinu z těch bizarních a těžko uvěřitelných situací.

Dan Svátek

Film Cesta kolem světa sledujte ve čtvrtek ve 20:15 na Prima COOL.

Cesta kolem světa v číslech

  • Nalétáno celkem: 125 000 km
  • Počet přeletů: 33
  • Leteckých společností celkem: 15
  • Počet hotelů: 48
  • Rozpočet: neuvedeno (avšak pouze soukromé zdroje složené z investorů, sponzorů a reklamních partnerů)
  • Termín natáčení: březen–červenec 2018
  • Premiéra filmu: 15. března 2020
  • Premiéra cestopisného seriálu: předběžně červen 2020
  • Členové výpravy: Ondřej Sokol a Lukáš Pavlásek (moderátoři cestopisu), Dan Svátek (režisér), Jakub Šimůnek (kameraman), Viktor Hošek (produkční), Roman Svátek (zvukař), Gabriela Vagner (manažerka Ondřeje Sokola)
  • Navštívená místa: Praha, Dubaj, Al Ajn, Bangkok, Pattaya, Tokio, Kjóto, Manila, San Fernando, Kuala Lumpur, Doha, Bali, Melbourne, Darwin, Národní park Kakadu, Zurich, Luzern, Zermatt, Havana, La Catalina, New York City, Los Angeles, Las Vegas, Calico, Death Valley, San Diego, Tijuana, Mammoth Lakes, Bogotá, Los Picachos, Marrakech, Sti Fadma, Male a Dreamland Unique Sea & Lake Resort Spa (Atol Baa, Maledivy)

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný