13. prosince 2021 00:02

9 poctivých akčních béček, která možná neznáte

Béčka, která vás možná budou bavit víc než áčka!

V sobotu večer se na COOLu objeví drsná akční jízda jménem 24 hodin života. Ethan Hawke se v ní představí jako elitní žoldák, kterému se pokazila celá operace – a on má jediný den na to zjistit, kdo za to může. Zní to nápadně podobně jako 96 hodin říznutých Zastav a nepřežiješ – 24 hodin života ale patří mezi nenápadnější, avšak o to příjemnější moderní akční béčka, která dost možná vůbec neznáte.

09) 24 hodin života

Poctivá kruťárna jako ze staré školy – právě to nabízí 24 hodin života a krom Ethana Hawkea s jeho typicky zasmušilým výrazem tenhle dojem podporuje i Ruther Hauer ve vedlejší roli. Kdo by čekal variaci na úlet Zastav se a nepřežiješ, ten by se ostře spálil. Namísto toho tenhle biják potěší hlavně milovníky kriminálek 70. let!

08) Jedna mezi oči

Moderní béčka mají už holt takovou pověst – od 96 hodin znovu letí akční hrdinové když ne s pupkem, tak minimálně seniorskou slevou. Podobným případem je i Jedna mezi oči, v níž musí zabiják Stallone spolupracovat s poldou, aby dopadli společnou nemesis. Sly tu sice vypadá lépe než kdy vy sami budete, v hlavní roli ale není nadsázka, nýbrž drama!

07) Ve jménu krve

Za prototyp subžánru moderního béčka lze jistojistě označit právě 96 hodin, avšak tahle klasika měla celou řadu neoficiálních následovníků. Třeba i Ve jménu krve, kde se Mel Gibson představil jako čerstvě propuštěný kriminálník, který se rozhodne pomoct své dceři s drogovými dealery – i kdyby ho to mělo dostat znovu do chládku…

06) Zkrat

Snaha o vykoupení je u podobných bijáků častá. Koneckonců k tvářím postarších herců se hodí nejlépe. Ale nejenom depresí moderní béčka žijí – nabízejí i čerstvé vody pro začínající tváře. Třeba zápasnici Ginu Carano, která se ve Zkratu rozhodla půjčit svůj um moderní akční hrdince, která skutečně vypadá, že umí rány dávat i přijímat.

05) Anna

Jedeme dále k filmu, který jste mohli zaznamenat v roce 2019 – ale nejspíš si ho pamatujete jen kvůli jeho mládí. Anna nabídla jak krutopřísnou akci, tak i nepříliš chytrý příběh, který vynahrazoval inteligenci svými zvraty. Nic z toho však nevadilo výslednému dojmu, kterým bylo béčko, které se za svou druholigovost vůbec nestydělo.

04) Blesk

A nejinak je tomu i v případě Blesku – opět tu máme drsnou čelist v hlavní roli (tentokrát patřící Jasonu Stathamovi), o kterou se rozbije pěst zabijáka poldů. Statham je tu tak nekompromisní policista, že bychom se nedivili, kdyby měl nad postelí plakát Drsného Harryho – občas je ale zkrátka potřeba zavolat na pomoc i podobné maniaky.

03) The Guest

Jak to ale může vypadat, když se nám protagonisti trochu utrhnou ze řetězů, ukazuje krásně hororový The Guest. Na první (a možná i druhý?) pohled jde o klasickou akční věc o pomstě. Však to znáte – zemřel vám sice syn ve válce, ale pak se objeví jeho kamarád, který vám ho začne nahrazovat. Pak se ale v okolí začnou ztrácet lidé a sovy přestanou být, čím se zdají…

02) Nepřítel pod ochranou

Je potřeba lepšího důkazu, že dnes mohou prvotřídní akční béčka zůstat relativně neznámá, nežli Nepřítele pod ochranou? V tomhle filmu se Ryan Reynolds (!) sejde spolu s Denzelem Washingtonem (!!), aby jako bývali agenti ze dvou stran barikády unikli před zabijáky – a možná se během útěku i navzájem zradili. Příběh jako tenhle mohl klidně vzniknout o 30 let dříve s Van Dammem a Schwarzeneggerem, i s novějšími hvězdami ale má pořádnou kuráž.

01) Upgrade

Na první místo však musíme postavit nenápadný Upgrade. Šíleně vymazlená akční jízda o chlápkovi, kterého ovládne jeho páteřní implantát (a nutí ho zabíjet padouchy), se totiž chlubí nejen choreografií jako z muzikálu, ale i pořádnou porcí černého humoru, jenž se k téhle zápletce hodí lépe než černá barva na pohřeb.

24 hodin života začíná na Prima COOL v sobotu ve 22:45.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný