10. října 2022 00:04

Velký přehled hororů s piraněmi: Na žravé rybky dohlížel i James Cameron

Piraně žerou nebožáky ve filmech už od 70. let. Jak se celý žánr vyvíjel?

V pátek večer se do vás na COOLu zakousne hororová komedie Piraňa 3DD. Zatím nejnovější biják piraní série proti sobě postaví masožravé rybičky a Davida Hasselhoffa. Zdálo by se, že Piraňa již zabloudila příliš hluboko do vod parodií, ale s naším přehledem celé historie téhle filmové značky si můžete připomenout, že vážně tuhle ságu nebrali vážně snad ani vaši prarodiče.

Piranha

Začneme filmem z roku 1972, který se zřejmě jako první tak trochu zabýval těmito rybičkami. Na dnešní vkus je Piranha samozřejmě tuze pomalá a příliš dokumentární – a piraně tu najdete prakticky jen v názvu. Ačkoliv tedy byla oficiálně první, piraní žánr se zrodil až vlastně o šest let později…

Piraňa

Teprve biják z roku 1978 přišel s oním maniakálním nápadem udělat monstrum z ryb! Piraňa našla způsob, jak kreativně využití popularity Čelistí, a zároveň nabídla horor, v němž je dost často vidět lidi (zejména ženy...) v plavkách. Což logicky sklidilo potlesk, který zadělal na celou ságu.

Killer Fish

Stejně jako u Vetřelce, také Piraně zplodily i neoficiální následovníky – za všechny stojí za zmínku bizarní italsko-francouzsko-brazilský biják Killer Fish, v němž žravé rybky napadnou partu lupičů, kteří odcizili drahé kameny. Tyhle Dannyho parťáky se šťastným koncem (padouši totiž dostanou co pro to!) dnes však ukoukají jen ti nejotrlejší...

Piraňa 2: Létající zabijáci

Druhý oficiální díl série Piraňa by za mnoho řeči nestál – v duchu své doby je tu všeho zajímavého méně, jelikož se producenti (zjevně) snažili vytřískat maximum z úspěchu jedničky bez ohledu na budoucnost značky. Přesto zarazí, že je pod filmem podepsaný jistý James Cameron! Pro budoucího rejžu Terminátora, Vetřelců nebo Titanicu byl jeho debut skoro i finišem – při válce s producenty se totiž vloupal do střižny. A i když byla jeho verze filmu nakonec přestříhána, čistě ze studijních důvodů si Piraňu 2 klidně někdy dejte.

Pirani útočí

Na dno si série sáhla v roce 1995, kdy dorazila obskurdita Pirani útočí. Film, který vznikl odprodejem práv jedničky, je vlastně remakem původního bijáku, ale zato v mnohem horší kvalitě. Znalce potěší snad jen minirolička tehdy neznámé Mily Kunis ve věku 12 let. Po tomto provaru si každopádně sága musela na chvíli dát voraz.

Piraňa 3D

Teprve v roce 2010 přišel zbrusu nový film, který nabídl… inu, co si budeme namlouvat, velmi podobný příběh jako původní Piraňa (co chcete vymýšlet nového?), ale nesnažil se už o explicitní remake – a navíc konečně pochopil, co je od piraních filmů žádáno. Hodně dívek v plavkách a hodně krvavých drsňáren tak Pirani 3D vysloužilo možnost očistit jméno série!

Mega Piranha

A znovu se tak objevily i mnohé klony. Nejdřív zmiňme klasiku z dílny Asylum z roku 2010, v níž se objevuje gigantická megapiraňa, která si z Amazonie zaplavala mořem (!) až na Floridu. Platí totéž, co u klonů původních – tohle může být pro mnohé diváky příliš silná hopsinková šťáva…

Piranhaconda

A když nemáte kreativnější nápady, dejte tam crossover! Piranhaconda dorazila v roce 2012 jako slasher, který v sobě kombinoval dvě slavná sladkovodní monstra. Už jen kolega Aligátor chyběl! Naneštěstí i tentokrát uhodila kosa spíše na kámen, než aby tnula do živého, čeká nás však ještě jeden biják na holení!

Piraňa 3DD

Konečně ve stejné roce dorazilo i druhé moderní pokračování s (nejen) Davidem Hasselhoffem! Opět jde o sequel v klasickém duchu „všeho více“, právě Hoffova účast ale naznačuje, že i renovovaná Piraňa vyplula vstříc absurditě tak bujaré, že je škoda u ní nevypnout mozek. No jen se na tu krásu podívejte!

Piraňa 3DD začíná na Prima COOL v pátek ve 22:25.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný