23. června 2023 16:25

Diváci jsou zničení, nedokážou o tom filmu ani mluvit. Nolan popsal reakce na svůj „horor o atomové zkáze“

Nový trailer filmu Oppenheimer

Novinka od Christophera Nolana rozhodně není pohodovým diváckým zážitkem, na což upozorňuje sám režisér.

Christopher Nolan má varování pro všechny diváky jeho filmu Oppenheimer, který vstoupí do českých kin už 20. července 2023. V rozhovoru pro magazín Wired přiznal, že ho překvapilo, jak moc byli diváci z prvních projekcí filmu otřesení.

„Některé to úplně zničilo, nezvládli o tom mluvit. Je to intenzivní zážitek, protože je to intenzivní příběh. Pustil jsem to teď jednomu filmařskému kolegovi a ten řekl, že je to vlastně hororový film. A nemůžu nesouhlasit,“ řekl režisér, který má na kontě snímky jako Počátek, Dunkerk, Interstellar nebo batmanovskou trilogii Christianem Balem.

Film vypráví skutečný příběh experimentálního fyzika Roberta Oppenheimera (Cilian Murphy) vedoucího vývoj první jaderné bomby, která byla na konci druhé světové války ve dvou exemplářích shozena na japonská města Hirošimu a Nagasaki a ukázala novou úroveň zkázy, jakou je lidstvo schopno způsobit.

„Oppenheimerův příběh je plný nezodpověditelných otázek, nemožných etických dilemat, paradoxů. V tom příběhu nejsou žádné jednoduché odpovědi, jen složité otázky, což ho činí tak fascinujícím,“ podotknul Nolan.

Jde o volnou adaptaci Pulitzerovou cenou oceněné knihy American Prometheus: The Triumph and Tragedy of J. Robert Oppenheimer, jejímž spoluautorem je spisovatel Kai Bird. Ten už film mohl vidět a zařadil se mezi jeho fanoušky.

„Jsem uchvácen a momentálně se emocionálně vzpamatovávám z toho, co jsem viděl. Doufám, že ten film otevře otázky, o nichž se Oppenheimer snažil mluvit – co to znamená být vlastencem a jaká je úloha vědce vyjadřovat se k veřejným otázkám ve společnosti, která je prosycena technologiemi a vědou,“ řekl Bird.

Zdroj: Wired

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný