23. března 2016 14:08

Od Iron Mana k Deadpoolovi: 5 největších komiksových úspěchů

Které komiksové filmy trefily jackpot?

Upéct milovaný komiksový hit je samozřejmě těžší, než se zdá. Musíte mít správné herce, správný tvůrčí tým i správné načasování, díky němuž se vedle skvělých ohlasů dočkáte i obrovských tržeb. Kterým filmům se to v posledních letech povedlo? Tady máte pětici komiksových tref, které zbořily pokladny, dobyly divácká srdce a zároveň zařídily celé značce světlou budoucnost.

Spider-Man (2002)

Kde bychom dnes byli bez prvního Spider-Mana? Na přelomu století se jásalo u Pána prstenů, Harryho Pottera nebo Matrixu, pak ale přišla pavoučí popcornovka, která uchvátila celý svět. Spider-Man od Sama Raimiho nastartoval trend odlehčených komiksáren, ze kterého Marvel těží dodnes. A samozřejmě se dočkal i vynikajícího pokračování.

Jak asi víte, dál už to se Spider-Manem tak růžové nebylo. Po trojce byla série utnuta a přišel reboot, který ale vydržel pouhé dva díly. A letos nás čeká už třetí filmový Spider-Man (hraje ho Tom Holland), který se poprvé objeví ve trojce Kapitána Ameriky. Ano, Spidey se takříkajíc vrátil domů. A pokud se nedočká tragického přijetí, v červenci 2017 se opět vrátí i na sólovou dráhu.

Iron Man (2008) + Avengers (2012)

Marvel v 90. letech rozprodal práva na svoje nejznámější filmové postavy. Spider-Man, Hulk, Fantastická čtyřka, X-Meni... Hollywood si rozebral všechno, co mu přišlo jen trochu nosné, když tedy komiksový gigant zakládal vlastní produkční firmu, měl dost omezené možnosti. Vlastně mu zbyla jediná pořádná věc - veskrze béčkově vnímaní Avengers. V Marvelu se ale téhle výzvy nezalekli a naplánovali filmový vesmír, který stál na úspěchu jediného filmu - první Iron Mana.

Jak tenhle risk dopadnul? Určitě vám došlo, že se bohatě vyplatil. Z Iron Mana se vyklubal skvěle přijatý hit a Marvel rozjel další série (Kapitán Amerika, Thor, navrátivší se Hulk...), které se protnuly v epické týmovce Avengers. Ta vydělala miliardu a půl a zajistila, že bude tenhle komiksový vesmír ještě dlouho pokračovat. A jelikož zatím nikde nezakopnul, má se rozrůstat minimálně do roku 2019, kdy se částečně uzavře druhým dílem Avengers: Infinity War.

Temný rytíř (2008)

V roce 2008 neslavili jen u Marvelu. Obří úspěch potkal i konkurenční Warnery, z jejichž stáje vzešlo pokračování Batman začíná. Očekávání byla zatraceně vysoká. Temný rytíř od Christophera Nolana je ale rozbil na prach a stal se jednou z nejvýdělečnějších a nejlépe přijatých komiksáren všech dob.

Co se dělo dál? Na miliardový hit navázal taktéž miliardový závěr trilogie nazvaný Temný rytíř povstal. A i když ho nepotkalo tak jednoznačné nadšení, studio Warner Bros. se může chlubit obrovsky populární netopýří trilogií. Že je tenhle definitivní příběh Bruce Waynea prakticky nepřekonatelný? Možná. To ale Warnerům nezabránilo v tom, aby na letošek připravili zbrusu nového Batmana s tváří Bena Afflecka!

Strážci Galaxie (2014)

Ano, Strážci Galaxie dnes patří mezi nejoblíbenější komiksové filmy vůbec. Ještě před pár lety ale šlo o prakticky nezfilmovatelný komiks, který navíc skoro nikdo neznal. Doteď není úplně jasné, proč se Marvel po Avengers rozhodl investovat zrovna sem. Jeho vesmírná týmovka ale slavila úspěch na všech frontách a dokázala, že se dá zadaptovat sebeobskurnější komiksová látka.

Strážci přitom stáli jen na tom, že se Marvelu povedla většina předchozích filmů. Nikde nebylo přímé dějové pojítko s Iron Manem a spol., víceméně tedy šlo o originální koncept, který si musel vyšlapat vlastní cestičku. Povedlo se mu to díky osobitým trailerům? Nebo díky silnému marketingovému zázemí, které pomohlo prodat Avengers? "Vinit" zřejmě můžeme obojí, jen málokdo každopádně čekal tak sebevědomovou trefu do černého.

Deadpool (2016)

A jsme v současnosti. Jak asi víte, většina komiksových filmů má rodinný rating PG-13 (smí na ně všichni od 13 let) a má se za to, že jim stamiliónové tržby přihrávají hlavně teenageři. Hollywood se tak vyhýbá drsným komiksovým látkám s ratingem R (na ty se může až od sedmnácti), čas od času ale zkusí něco jiného. Třeba Kick-Ass. Nebo Dredda. Nebo... Deadpoola!

Ano, Deadpool v únoru rozpoutal malou revoluci. Za první víkend vydělal víc než řada "PG-13kových" superhrdinů a doteď nastřádal 730 milionů dolarů. Na riskantní projekt za 58 mega to jsou ohromující čísla. A jelikož se Deadpool těší z příznivých ohlasů, nic nebrání tomu, abychom za dva roky dostali dvojku. A za další dva trojku. A pak třeba týmovku X-Force a několik další pokračování. Deadpool už zkrátka není šíleným antihrdinou pro pár komiksových fanoušků. Dokázal nadchnout celý svět, tak doufejme, že budou jeho další filmy stejně zábavné jako ten první!

Který ze zmíněných komiksových úspěchů nejvíc nadchnul vás? Dejte vědět v diskuzi!

Karel Ryška

šéfeditor FTV Prima, COOL & ZOOM

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný