1. července 2021 16:00

Nikdo: Proč musíte vidět nejlepší akční film roku?

Nečekaný akční nářez, který by rozhodně neměl zapadnout – přesně to je Nikdo. Syrovější a drsnější bratříček Johna Wicka se představuje v kinech.

Takový úspěch asi nikdo nečekal. Nebo, lépe řečeno, Nikdo? O tomhle filmu se kvůli podivnému názvu píše docela těžko, ale dívá se na něj velmi lehce. Akční nářez už během svižné úvodní koláže zařadí vyšší převod a nohu z plynu až do konce nesundá. Překotné tempo, promyšlená akce i neokoukaný titulní hrdina dělají z Nikoho zatím nejlepší akční snímek roku 2021.

Na papíře přitom musel film vypadat tak nějak zbytečně. Scenárista všech tří dílů série John Wick Derek Kolstad napsal příběh o agentovi ve výslužbě, který žije stereotypní život plný vynášení odpadků, neuspokojivého manželského sexu a ubíjející péče o rodinu. Časem se však stárnoucí chlapík musí vrátit do akce a nenechá kámen na kameni. To nezní zrovna originálně, že? Projektu však věřil David Leitch, režisér prvního Johna Wicka, který aktuální film produkoval. Leitch a Kolstad přinesli své wickovské knowhow, ale nakonec ještě jiná dvě jména sehrála klíčovou roli v tom, proč snímek jen tak nezapadne.

Prvním z nich je Ilja Najšuller, moskevský rodák a frontman rockové kapely. Od natáčení břitkých videoklipů se dostal ke své prvotině Hardcore Henry, která v roce 2015 pro mnoho fandů akčního žánru představovala splněný sen. Hodinu a půl dlouhý akčňák byl odvyprávěn z pohledu první osoby a překvapivě funkčně přenesl videoherní principy na filmové plátno. Navzdory omezenému rozpočtu vytvořil Najšuller adrenalinový spektákl, který se pyšnil i skvělým designem jednotlivých pasáží i pečlivou choreografií přestřelek.

Právě na těchto kvalitách stojí také série o Johnu Wickovi, jež vlila čerstvou krev do trochu unaveného akčního žánru. A Nikdo zvládá v podstatě totéž a ani absence charismatického Keanu Reevese nevadí – druhým naznačeným jménem je totiž překvapivě Bob Odenkirk. Charakterního herce možná znáte z role právníka v seriálech Perníkový táta a Volejte Saulovi, do úlohy drsňáckého zabijáka by ho tedy nikdo nepasoval. A přesto, Odenkirk s přehledem zvládá jak polohu nudného účetního Hutche, tak i mašiny na zabíjení – svým způsobem se jedná o podobně překvapivého akčního hrdinu, jakého před více než třiceti lety představoval Bruce Willis v první Smrtonosné pasti.

Odenkirk je Nikdo – bývalý agent, který se snaží žít spořádaně a nenápadně. Jenže násilné vloupání do jeho domu spustí řetězec událostí, jež prokážou, že Hutch ještě rozhodně nepatří do starého železa. Po jeho boku navíc stojí manželka v podání Connie Nielsen, nevlastní bratr ztvárněný slavným rapperem RZA a především jeho otec v kouzelném přednesu Christophera Lloyda; ano, ikonický doktor z Návratu do budoucnosti si ve svých 82 letech suverénně střihl stylovou akční roli. Hlavní záporák oplývá tváře Alexeje Serebrjakova, charakterního ruského herce, ale do určité míry je vlastně jedno, kdo proti komu stojí a proč – podstatné je, že Nikdo během střídmé stopáže ve výši 92 minut nabídne celou řadu precizně vystavěných a atraktivně podaných bitek i přestřelek, jež nám poslední rok v kinech tolik chyběly!

Úspěch mezi kritiky i diváky navíc vedl k tomu, že už se začalo pracovat na pokračování. Okamžitě se vyrojily spekulace, jestli se v něm objeví i John Wick, což by vzhledem k jménům scenáristy a producenta dávalo smysl; obě značky však patří různým studiím, a tak se kolem tohoto tématu dočkáme ještě nemalých tahanic. To nás však v tuto chvíli nemusí trápit, raději si užijme stylový akční nářez, který si na nic nehraje a jednoduše uspokojuje poptávku po zábavné a dynamické akci – přesně tak, jak to máme rádi.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný