20. února 2023 00:03

6 šílených nových filmů s Nicolasem Cagem: Viděli jste alespoň jeden z nich?

Nicolas Cage nezastavuje. Jeho filmy jsou čím dál tím bizarnější!

V sobotu večer na COOL zamíří děsivé béčko Bílý jaguár. Osvědčený patron bizarních filmů Nicolas Cage se tu představí jako lovec divokých šelem, který se ocitne ve věru netypické situaci – na jeho lodi brázdící Amazonku totiž šílený vrahoun vypustí z klecí veškerou zvířenu! Souboj s přírodou i lidským hrdlořezem lemuje zápletku surového béčka – které je však mezi Cageovými posledními bijáky ještě vcelku přízemním snímkem. Mrkli jsme totiž i na zbytek jeho nedávné filmografie...

06) Bílý jaguár

A začneme od konce. Cage má pověst šíleného herce už víc jak dekádu – nejpozději od Ghost Ridera se totiž někdejší vcelku solidní akční herec rozhodl točit bijáky, které jako by upadly v dětství na hlavičku. Faktem je, že když se podíváme na Cageovu tvorbu v celku, už to překvapí méně – díky rolím jako Pod vlivem úplňku nebo Leaving Las Vegas je znát, že divné postavy hrál rád i dřív! Až v jeho posledním období, kdy akční role zvládá hůř než kdysi, se však jeho poznávacím znamením staly divnofilmy. Bílý jaguár jako ujeté béčko sice není v Cageově nabídce tak šílený film, jak by mohl být, ale i u něj je znát, že by byl výsledek bez Cageových očí o dost normálnější (a nudnější).

05) Jiu Jitsu

Popojedeme dále k Jiu Jitsu z roku 2020, kde se Nick rozhodl sehrál roli starodávného mistra jiu jitsu (což jste z názvu asi uhodli), který se rozhodne přispět v boji proti mizerně vypadající kopii Predátora. Zdejší logika by opět neobstála ani v u reparátů zvláštní školy, přítomnost ultrašpatných zvláštních efektů a překvapivě solidní akce ale z filmu dělá céčko tak zlé, až je vlastně dobré. Můžeme si buďto myslet, že se Nick zbláznil, anebo se už víc jak 10 let plete v rolích – anebo můžeme přistoupit na to, že se ve svém hereckém důchodu zkrátka rozhodl točit filmy jen pro zábavu na place.

04) Willyho kouzelný svět

Zeptejte se sami sebe – jak může vypadat film, v němž Nick hraje nočního uklízeče v zábavním parku... kde ovšem mechanické atrakce ožijí a začnou lačnit po krvi? Přesně tak, jak si nejspíše představujete! Nevýhodou Willyho kouzelného světa je, že tu Nick po většinu času mlčí, takže jsme ostudně ochuzeni o jeho hereckou kakofonii. Výhodou naopak je, že tím tahle lacinější kopie Noci v muzeu získává opět unikátní atmosféru totální koniny, která se ovšem bere totálně vážně. Vyvalte sudy a nechce se unášet na vlnách tohoto bizáru...

03) Barva z vesmíru

Natočit dobrý biják podle námětů H. P. Lovecrafta je notoricky složité. Neexistuje prakticky žádná solidní přímá adaptace a snad jen nepřímé inspirace (jako Šílenství z roku 1995) nabízejí určitého lovecraftovského ducha. Tedy, tohle platilo až do roku 2019, kdy se Cage rozhodl natočit adaptaci Barvy z vesmíru – a výsledkem je nejméně špatný lovecraftovský film vůbec! Nick tentokrát nepředvádí žádné brutální kreace, film o mimozemském meteoritu páchajícím obskurní věci ale (v pozitivním smyslu) shodí zdravý rozum do studny za něj.

02) Prisoners of the Ghostland

Film, ve kterém Nicolasi Cageovi detonuje varle, nemůže být špatný! A právě tuhle super scénu můžete sledovat v Prisoners of the Ghostland, kde na sebe propuštěný bankovní lupič obleče sebevražedný kostým, který ho za tři dny zabije – tedy pokud předtím nesplní rizikový úkol. Příběh vykrádající Útěk z New Yorku servíruje psychotické tempo a není se čemu divit, že jeho režisér dostal během natáčení infarkt – skutečně překvapivé by totiž bylo, kdyby ho naopak nedostal!

01) Mandy – Kult pomsty

Nyní již máte dost indicií, abyste se sami rozhodli – jsou Cageovy šílené filmy omylem, anebo záměrně? Finální důkaz toho, že Cage tyhle bijáky točí zcela záměrně jako (snad?) sofistikovaný kariérní vtip, nám dává Mandy – Kult pomsty. Co zní podle story jako obyčejné béčko o pomstě, totiž zručný režisér chápající Cageův přístup k filmu dovede proměnit v artově šílený trip, který představuje nejen vrchol filmové extravagance, ale zároveň i poctu starým grindhouseovým béčkům. Když se sejdou vizionář a Cage, definitivně se ukáže genialita toho druhého. Zeptejte se totiž sami sebe – které filmy z konce kariéry Bruce Willise, Sylvestera Stallona, Arnolda Schwarzeneggera či Nicolase Cage si pamatujete nejlépe?

Aha!

Bílý jaguár (aka Instinkt lovce aka Primal) začíná na Prima COOL v sobotu ve 22:40.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný