9. srpna 2018 14:48

6 nejzábavnějších komedií o konci světa: Od Zombielandu k Apokalypse v Hollywoodu

Apokalypsa s nadhledem!

Připravte se na konec světa – již v sobotu ve 22.10 totiž COOLu začíná slavná Apokalypsa v Hollywoodu, v níž budou James Franco a Seth Rogen čelit Poslednímu soudu! Snímek o tom, kterak partu herců – všichni tu totiž hrají šílenější verze sebe sama – na večírku zastihne apokalypsa, je především dárkem pro fanoušky Franca, Rogena a přisprostlých komedií obecně. Může se to zdát být kuriózní, ale právě apokalyptické filmy o konci světa svádějí k humornému žánru víc, než by mohlo být na první pohled zvykem! Které byste určitě měli vidět?

06) Apokalypsa v Hollywoodu

Náhodná hollywoodská párty je přerušena sérií nešťastných příhod, které evokují jediné – spotřební doba planety došla svému konci. Namísto drsnokruté story o tom, jak přeživší začnou po vzoru Živých mrtvých bojovat o zbylé zdroje, však v Apokalypse v Hollywoodu sledujeme poslední hodiny lidstva optikou sebestředných hereckých hvězd, jimž vlastně bolestivou smrt přejeme čím dál tím více. To, že si tu James Franco a Seth Rogen zahráli sami sebe, dává celému vtípku z jejich obsazení jenom další přidanou hodnotu. Absolutním vrcholem je pak epizodní výskyt Emmy "Hermiony" Watson, která si ke své smůle spletla žánr…

05) Zombieland

Také Zombieland si uměl apokalypsu, tentokrát zombíkovského ražení, řádně užít. Dokonce jej s Apokalypsou v Hollywoodu pojí i výskyt celebrity v roli sebe sama – pokud vám James Franco tolik nevoní, přijde vám snad zdejší Bill Murray náramně vhod! Ne nadarmo se po Zombielandu vyrojilo hned několik podobných komedií a humornějších náhledů na zombie žánr – v tomto případě však platí, že se žádnému z nich nepodařilo překonat v kvalitě originál!

04) Dogma

Řada moderních humorných konců světa samozřejmě dluží inspiraci klasice jménem Dogma. Pravda, na samotný konec světa tu vlastně nedojde – podaří se jej v závěru odvrátit. Po celou dobu však osud světa visí na vlásku, protože zdejší duo (v zásadě sympatických) padlých andělů svým konáním (snahou projít bránou na očištění svých hříchů…) popírá boží rozhodnutí, což by mělo za následek definitivní uzavření programu Svět.exe. Díky ultrasprostému scénáři a režii Kevina Smithe je celá podívaná tak ujetá, jako i vulgární – bylo by však vlastně s podivem, kdyby se před koncem světa mluvilo se vší slušností!

03) U Konce světa

Kreativní konec světa umějí naservírovat i Britové – Simon Pegg ostatně představil apokalyptický scénář nejen v komedii U Konce světa, ale také v Soumraku mrtvých! Zatímco v něm jsme si smlsli na zombie žánru, v U Konce světa pro změnu úřadují mimozemští roboti. Kouzelná je na celém filmu už jeho premisa – film totiž sám sebe (na rozdíl od Apokalypsy v Hollywoodu) nikterak nepropagoval jako postapokalyptickou sci-fi, takže když se kolem poloviny stopáže ukáže, že sledujeme právě tenhle žánr, má to na diváka vpravdě unikátní vliv…

02) Stopařův průvodce po Galaxii

A střelíme si do bulvy ještě jeden krátký příklad apokalypsy po anglicku! Stopařův průvodce je samozřejmě inspirován stejnojmennou (a kultovní!) knižní předlohou – nic to však nemění na tom, že snímek na filmové stezce kráčí tak jako tak sám. Zatímco většina okolních snímků kolem zkázy planety dělá alespoň trochu dramatické emoce, Stopařův průvodce Zemi neceremoniálně zničí v prvních minutách poté, co je zdemolována, aby udělala prostor nové galaktické dálnici. Pozemšťané se proti rozhodnutí ufounských stavbařů samozřejmě mohli odvolat – stačilo v posledním půlstoletí podat nótu na místní pobočku na Alfa Centauri. To se však z logických důvodů nestalo... a tím tahle absurdní cesta po galaktické společnosti teprve začíná!

01) Chata v horách

Jenom Chata v horách však spojila jak humor, tak i racionální zdůvodnění toho, proč se vlastně na obrazovce dějí všemožné humorné výjevy. Zatímco většina apokalyptických komedií svou ohyzdnou bžundu nijak nevysvětluje, v Chatě v horách má křepčení postav své zdůvodnění – pozorujeme tu totiž nejen zápas hlavních hrdinů s hororovým scénářem, ale i vládní agenty, kteří jim onen scénář naservírovali. To celé k tomu, aby byl napojen hlad prastarých božských entit, které čas od času vyžadují lidské oběti, jinak zničí planetu. Hrdinové tak vlastně své útrapy přežívají, ale způsobí tím definitivní konec světa a dost možná i reality jako takové. A my se tomu nemůžeme přestat smát, protože jsme nihilistické hyeny!

Apokalypsa v Hollywoodu začíná na Prima COOL v sobotu ve 22.10.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný