27. listopadu 2023 00:02

7 nejzábavnějších filmových hulvátů, které nejde nemilovat

Zdaleka ne všichni filmoví hrdinové se chovají slušně. A některým to prochází už desítky let!

Čím více se věci mění, tím více zůstávají stejné – tak třeba Santa je pořád úchyl a jeho druhá filmová štace začíná na Prima COOL už v sobotu večer. Pár let starý snímek navazuje na prvního Santu v tradičním ranku. Namísto vřelého lidského příběhu o Vánocích tu máme story o další loupeži, která bude shodou okolností vyžadovat kostým nejdivnějšího doručovatele dárků. A bude z toho opět cítit odér levné pálenky, cigaret a všeobecné sprostoty! Komedie i dramata s hulváty jsou zkrátka specifický filmový žánr, který vždycky umí pobavit. Mrkněte s námi na sedm zářných příkladů.

07) Willie T. Soke (Santa je úchyl)

Už název tohoto filmu napovídá, že zdejší inkarnace Santy Clause bude mít blíže spíše k Satanovi. Není se čemu divit, pro Willieho je vánoční kostým jenom svérázným převlekem určeným k jeho další loupeži. Těmi si prokládá život plný náhodného sexu a nenáhodných alkoholových etud. Na seznamu hulvátů jde však ještě o malou rybu, která se navíc na konci jedničky tak trochu polepší. Jestli mu to však vydrží až do dvojky, se už přesvědčte sami!

06) Fletcher Reede (Lhář, lhář)

Když hraje Jim Carrey postavu právníka, je jasné, že bude zaděláno na pěkného sviňáka. Fletcher Reede si v komedii Lhář, lhář vydělává jako obstojný nepravdomluvka, vlivem zákeřné zápletky se však stane obětí kletby, kvůli níž musí najednou říkat pravdu. Zatímco v řadě filmů jsou hulváti spíše nepříjemnými postavami, Carreyho Lhář, lhář povýšil tenhle typ antihrdinů na vynikající materiál rodinné komedie. Není totiž přece nic vtipnějšího než otec od rodiny, kterému se práší od úst jako z lokomotivy! Ale když už je řeč o sviňácích...

05) Bruce Robertson (Sviňák)

Na obrácené straně spektra filmových hulvátů je naopak tenhle nedochlup. Bruce s tváří Jamese McAvoye je, jednoduše řečeno, naprostý magor. I když oficiálně kope za policejní tým, má spíše praktiky mafiána – v drogách jede až po uši, krev využívá spíše pro vyhrožování nevinným a sexuální praktiky má jako průměrný hollywoodský producent. Jestli u Santa je úchyl lze říct, že Willieho praktiky budí spíš závist a/nebo soucit, v případě Sviňáka budí jenom hrůzu. A to jsme se nedostali ke zdejšímu filmovému zvratu, který Bruceovi na normálnosti rozhodně nepřidal!

04) Paul (Poslední tango v Paříži)

Někde mezi oběma vyššími extrémy se nachází Paul z Posledního tanga v Paříži. (Ne)slavný artfilm, z něhož divák neví, jestli je v něm více brutálního sexu anebo nihilistického existencialismu, má totiž v hlavní roli vdovce. Lecčemu pomáhá už fakt, že jej hraje klasický rozervaný hrdina Marlon Brando. Namísto dvou hodin koukání na truchlícího jelimana si tak Paul nabrnkne mladé děvče a páchá s ním ve vybydleném bytě nad Seinou všelijaké nechutnosti. Na hulvátství filmu přidává i nedávná kauza, kdy se profláklo, že filmaři při natáčení nechali hlavní herečku Marii Schneider Brandem de facto sexuálně zneužít. Jak se říká – tohle doma raději nezkoušejte!

03) Melvin Udall (Lepší už to nebude)

Naopak podstatně sympatičtějším hulvátem je Melvin z Lepší už to nebude. Jasně, na jednu stranu ho hraje Jack Nicholson, který má zkrátka takový repertoár emocí, že byste ho se svým dítětem o samotě rozhodně nenechali. Lepší už to nebude ovšem překvapivě není horor, ale romantická komedie o požitkářském spisovateli, který je sice mrzout od kosti... vlastně však celý život jenom hledá tu pravou. Anebo možná psa. Na každý pád se tu sarkasmus dá krájet kuchyňským nožem, a tak Melvinovi promineme i to závěrečné „zhodnění“.

02) Indiana Jones

Ve finále seznamu jde do tuhého! Cože? Dr. Henry Jones jako hulvát? Inu, je pravda, že se tomuhle dobrodruhovi původní ostré hrany v průběhu série značně obrousily. Indymu je navíc třeba k dobru přičíst, že bojuje za správnou věc. Pokud si však dnes znovu pustíte úplně první díl, nelze než v něm Indyho označit za pěkně nevymáchanou hubu! Nejde jen o to, že bojuje nečestně, leč prakticky – Indy například zamlada svedl sotva patnáctiletou (což je v USA pod limitem...) Marion a bez okolků jí pak zdrhnul. A to ani nepočítáme fakt, že doktor Jones jezdí po světě a plení starověké hrobky jen proto, aby jejich poklady uložil kdesi v muzeu!

01) James Bond

Ani agent 007 není zrovna neviňátko. Dnes jsme už tak nějak naučeni vnímat Jamese Bonda jako veskrze kladného hrdinu, takovou britskou verzi Kapitána Ameriky. Ale nikoliv náhodou byl tenhle maniak v 60. a 70. letech dost překvapivým typem antihrdiny. James Bond pije, kouří jako fabrika a náhodné děvy využívá i odhazuje s grácií opilého slona. K tomu se opět nebojí násilí a nejmodernější adaptace dokonce naznačují, že jej psychopaticky ignoruje. James je empatický asi jako policejní pes a dvakrát tak drsný. Možná to tedy není hulvát, jakého si zasloužíme, ale rozhodně je to hulvát, kterého potřebujeme!

Komedie Santa je pořád úchyl začíná na Prima COOL v sobotu ve 22:25.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný