12. července 2019 13:27

6 nejzábavnějších filmových důchodců, kteří ovládli Žhavé výstřely nebo Indiana Jonese

Nejen omladina umí hláškovat. Desítky let zkušeností někdy vážně nejsou k zahození!

V pondělí 22. července začíná na Prima COOL nový sitcom jménem Cool Kids. Navzdory paradoxnímu názvu se v něm podíváme do domova důchodců, který okupuje trio vypečených staříků, jimž se nelíbí příchod “nováčka”. Cool Kids zabrušují do málokdy vídaného tématu postarších lidí a rychle dojdete k záběru, že tak rozhodně činí se ctí. Filmoví důchodci totiž dovedou být nečekaně vtipní, jak ostatně ukazují ti nejslavnější z nich.

05) Thomas „Tug“ Benson (Žhavé výstřely)

Nejtradičnější elementem, který se užívá k pobavení seniory, je excentrické chování implicitně naznačující nějakou degenerativní chorobu. Zní to přísně, ale ruku na srdce - kdo z nás se královsky nebavil při sledování zmateného admirála/prezidenta Bensona ze Žhavých výstřelů? Tak vidíte. Smáli jste se mu hurónsky, možná ale jednou dopadnete velmi podobně!

04) Edwin Hoover (Malá Miss Sunshine)

Filmoví důchodci ale rozhodně dovedou pobavit i dalšími odstíny stáří. Děda Hoover z Malé miss Sunshine například příkladně ilustroval, že je věk vlastně superschopnost - kdy jindy totiž můžete začít nezřízeně huntovat svoje tělo drogami, než na konci jeho životnosti? Ba ne, milé děti, nikoliv mládí, ale stáří je ten ideální věk divoký životní styl. Pravda, děda Hoover se finálních titulků Malé Miss Sunshine nedočkal... ale navzdory časově omezené přítomnosti si děj filmu stejně nejspíš užil daleko víc než zbytek postav.

03) Henry Jones, Sr. (Indiana Jones a Poslední křížová výprava)

Další geniální element filmových seniorů je jejich moudrost. V dnešní překotné době máme mnohdy tendenci se tomuhle pojmu - stařecká moudrost - spíše smát. Ale třeba právě třetí Indy ukázal, jak perfektně může něco podobného fungovat (alespoň ve filmu). Kombinace horkokrevného maniaka a nervózního intelektuála samozřejmě zdaleka není originální - policejní "buddy" bijáky jako Smrtonosná zbraň tepou tímtéž už desítky let. Tvůrce Indyho ale poprvé napadlo z téhle dvojky udělat otce a syna, takže si ve výsledku nejenže skoro nikdo nevšiml, že sledujeme důvěrně známý žánr - ale ještě se jim při tom podařilo z Indyho táty udělat dost možná víc cool postavu než ze synátora!

02) Melvin Udall (Lepší už to nebude)

Ke konci našeho seznamu se ale vrátíme k těm nejlepším přednesům daných archetypů seniorů. Nelze pochybovat, že Melvin z Lepší už to nebude platí za pamětihodného důchodce - misantropický pisálek s OCD, který zároveň píše romanťárny, je pozoruhodnou kombinací paradoxů sám o sobě. Stejně jako v případě Indyho táty se však navíc znovu ukazuje, jak perfektní herec dovede povznést už tak zajímavou postavu. Co si totiž budeme říkat, kdyby Melvina nehrál Jack Nicholson, výsledný dojem by byl sotva poloviční. Jenže Jack... Ten se pro role úchylného starého blázna (navíc milého jako probuzený pes) nejspíš narodil!

01) Carl Fredricksen (Vzhůru do oblak)

Ironií osudu však na nejzábavnějšího důchodce pasujeme Carla z pixarovky Vzhůru do oblak. Jasně, jde o animovaného seniora, což trochu popírá pointu v odstavcích výše - ve skutečnosti jde však o perfektně vyladěného Seniorátora S-99, tedy umělý stroj vyvinutý speciálně k tomu, aby bavil všemi barvami stáří. Nostalgie, zmatení, nerudnost - Carl má všechno! A přitom umí nejen pobavit, ale i dojmout. Jako mnohokrát jindy, i tentokrát se ukazuje, že Pixar prostě umí točit nejen skvělé animáky, ale i brilantní filmy obecně.

Cool Kids začínají na Prima COOL v pondělí 22. července ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný