10. května 2018 15:13

6 nejzábavnějších animovaných sidekicků: Od Tučňáků z Madagaskaru k Oslíkovi ze Shreka

Když druhé housle hrají prim.

Již v sobotu ve 20.00 začínají na Prima COOL animovaní Tučňáci z Madagaskaru! Někdejší vedlejší hrdinové série Madagaskaru tu dostanou prostor ve vlastním bijáku a jako supertajní agenti ve fraku se utkají s padouchem v osobě doktora Octaviuse Brinea. Ano – tentokrát se bude parodovat James Bond! Ze své povahy přitom bývají sidekickové (alias parťáci hlavních hrdinů) obvykle těmi nejzábavnějšími postavami. Zatímco protagonisty totiž scenáristé píší tak, aby měli nezbytnou dávku hrdinství a morálky, sidekickové mohou být totálně mešuge – a totálně zábavní! Vzpomněli jsme na šest takových, kteří by si zasloužili vlastní filmy!

06) Osel (Shrek)

V případě osla padla volba zvířete vskutku dokonale! Nejlepší role Eddieho Murphyho (logicky jen v původním znění) od dob Policajta z Beverly Hills byla ve Skrekovi spíše podružná – i sám ústřední zelenáč totiž uměl vygenerovat poměrně hodně hlášek. Osel byl však důvodem, proč se celá zápletka vlastně dávala dohromady. Když máte totiž líného, životem omláceného protagonistu, prostořeký sudokopytník je občas jediným způsobem, jak zajistit, že diváci nebudou ve filmu 2 hodiny sledovat statické záběry!

05) Mike Wazowski (Příšerky s. r. o.)

To příšerkoid Mike byl daleko stravitelnější, dalo by se ostatně argumentovat, že spíše než o sidekicka si pozici hlavního hrdiny rozdělil s velikánem Sullym. Nic to však nemění na tom, že je Mike z této dvojice rozhodně tím větším klaunem. Nebýt jeho trdlování a věčné snahy ozvláštnit scénu svými hláškami/hysterčením (dle toho, co je zrovna potřeba), by Příšerky s. r. o. byly podstatně zachmuřenějším filmem!

04) Džin (Aladin)

Vtipní sidekickové rozhodně nejsou žádný vynález 21. století. Už od dob Balúa z Knihy džunglí (1967) či dokonce Thumbera z Bambiho (1942!) animátoři věděli o síle komické vedlejší postavy – trochu nemehla, trochu hrdiny. Nejspíše poslední klasická, kreslená postavička tohoto druhu z předmoderní éry pochází z Aladina (1992) a je jí samozřejmě modrý Džin, geniálně namluvený Robinem Williamsem!

03) Tučňáci (Madagaskar)

Jen málokterý sidekick to nakonec dotáhne tak daleko jako Tučňáci, totiž až k vlastnímu filmu! A výsledek je pravděpodobně zajímavější než první všechny díly Madagaskaru vůbec – v duchu tvrzení, že největší objevy lidstva vznikly náhodou, také mnohé nejvtipnější postavy světa filmu zjevně vznikají podobně randomizovaně!

02) R2-D2 (Star Wars)

V tomhle případě si malinko lžeme pod vousy, protože R2 samozřejmě ruluje v hraných Star Wars, jenže R2 je také plechovka, která užitečnost sidekicků ilustruje po čertech nejlépe. Bez jeho pomoci by byli hrdinové mnohokrát pod drnem, a ne nadarmo dokonce existuje teorie, že hlavním hrdinou ságy je (spolu s dalším sidekickem Chewiem) právě R2! Tenhle robot navíc sice začínal jako praktický trik, nejpozději v éře prequelů Star Wars byl však už z velké části digitálně animovaný. Podvádíme tedy jen částečně!

01) Dory (Hledá se Nemo)

Dory byla živou vodou prvního Nema – když se nad tím zamyslíte, hlavně kvůli ní byl tenhle biják rodinnou komedií a nikoliv rodinným psychoterorem. Podobně jako Tučňáci z Madaskaru se Dory navíc nedávno také dočkala vlastního filmu. Snad právě její povaha je důvodem, proč sidekickům vlastní filmy tolik přejeme – nikoliv kvůli tomu, že jsou *zábavnější*, ale právě proto, že ztělesňují dojemné vítězství losera nad krutým osudem!

Tučňáci z Madagaskaru začínají na Prima COOL v sobotu ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný