15. září 2017 17:21

Nejsledovanější: Jak se povedl nový dokument o youtuberech?

Youtubeři v kinech. Tohle spojení budí obavy u fanoušků filmu i samotných youtuberů. Oprávněně, nebo jsme se dočkali nečekané pecky?

Jak i z našich stránek dobře víte, youtubeři jsou fenoménem posledních let. Originálním obsahem dokážou zaujmout statisíce fanoušků, a tak byla jen otázka času, než si jich všimne i filmové médium. Tohoto zpracování se ujal Jiří Sádek, který má zatím na kontě jen loňský horor Polednice, na němž ukázal schopnost práce s výrazným vizuálem. Natočení dokumentu je od tohohle směru trochu úkrok stranou, ale jedinečnost námětů si Sádek rozhodně udržuje. Takže má smysl opustit pokojíčky a vyrazit za oblíbenými youtubery do kina?

No, nemá. Pokud tuzemskou YouTube scénu sledujete, tak se vlastně nic moc nového nedozvíte. A pokud ji nesledujete, tak vás nejspíš prostě nezajímá a nemáte důvod za další obsah z tohohle soudku platit v kině, že. Je to velmi jednoduché, ale takhle se věci prostě mají. Sádek se dohodl s pěticí youtuberských hvězd, jež budou milovníkům online videí nejspíš známé: mladý vtipálek Kovy, módní guru Shopaholic Nicol, herecky a pěvecky nadaná Gabrielle Hecl, fešné sestry vystupující pod názvem A Cup of Style a nakonec mezi hráči oblíbený Pedro.

Tahle skladba dává jasně najevo, že se žádné kontroverze konat nebudou. Fatty Pillow, Psychopat Bejr, Misha a další úkazy české scény v kině neuvidíte, takže se dočkáme jen uhlazeného pohledu do zákulisí natáčení videí. Dozvíme se, že je za každým videem spousta práce nejen před kamerou a při stříhání, ale že je součástí téhle profese i dost akcí s fanoušky a schůzek se sponzory. Nad těžkým životem youtubera sice opravdu lamentovat nebudete, ale kdo se v tématu vůbec neorientuje, udělá si docela dobrý obrázek.

A přesně z tohohle důvodu je vlastně dobře, že film vznikl. Rozhovory s rodiči a další speciality jsou totiž sice zajímavé, ale mnoho hlubšího se o fenoménu nedozvíte. Což je zvláštní i proto, že se samotní youtubeři pohledům do svého soukromí zrovna nebrání.

Youtuberství už nějakou dobu rozděluje internetovou společnost; jedni ho považují za mor dnešní doby, jiní za příjemný způsob trávení času. Tenhle dokument, který pro jistotu uvidíte inzerovaný jako „celovečerní vlog“, váš názor nejspíš nezmění a navíc nepřinese ani kdovíjak nečekanou porci zábavy. Ale jako řemeslně zvládnutý pohled pod pokličku s klidem obstojí.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný