27. září 2021 00:01

7 nejdivnějších filmových mutantů: Od Vražedného krocana k Toxickému mstiteli

Poznejte děsivé filmové mutanty dřív, než oni poznají vás!

V pátek večer bude COOL patřit hororové parodii Žraločí muž. Šílený vědátor v ní páchá zrůdné experimenty křížící člověka se zvířetem, jejichž výsledkem je i bizarní mutant – napůl člověk, napůl žralok! Noční můra všech dentistů dovede vyděsit i pobavit, ale zdaleka nejde o jediného obskurního mutanta v dějinách filmu. Naopak lze říct, že mutanti doprovázeli žánr hororů (vážnějších i těch méně vážných) odpradávna.

07) Lagunoid

Napůl muž, napůl chobotnice – to není jenom zápletka specifického subžánru japonských animáků, ale také děj americko-mexického hororu Octaman z roku 1971. I když podobné potvory známe i z jiných filmů (klasika Netvor z Černé laguny), Octaman si zaslouží zmínku za o-fous-lepší masku, za kterou stál Rick Baker, pozdější tvůrce efektů ve Vetřelcích, Evil Dead II nebo Americkém vlkodlakovi v Londýně.

06) Gumák

Dost možná nejujetější monstrum v historii slasherů je ale obživlá pneumatika disponující telekinezí z hororu Rubber z roku 2010. Bizarní kombinace, která je samozřejmě “tak trochu” parodií, je technicky vzato mutantem z běžných, neživých pneumatik – rozhodně je ale znát, že filmaři můžou roztočit kola šíleného násilí ve filmu do obrovských obrátek. A občas doslova!

05) Mutant

Nepříliš kreativně pojmenované, ale rozhodně zásadním způsobem… zásadní, bylo také monstrum ze sci-fi klasiky Ostrov zvaný Země z roku 1956. Byť “Mutant” byl spíše “Ufoun” než skutečný mutant, jeho vizuál ovlivnil filmové potvory na generace dopředu. Takže byť jde o mutanta spíše na úrovni inteligentní pneumatiky, tentokrát nemůže v našem seznamu chybět nikoliv kvůli vtipu, ale kvůli úctě k evoluci hororového žánru.

04) Toxický mstitel

Dost možná nejslavnější mutant hodný toho označení (X-Meny a jiné evoluční mutanty necháme dnes stranou) je ale Toxický mstitel. Výsledek úvahy “Jak by asi vypadal RoboCop, kdyby nešlo o kyborga, ale o zmutované monstrum?” platil v 80. letech za jednoho z prvních, uh, superhrdinů na filmovém plátně, a nikoliv nadarmo se co pár let mluví o tom, že by se tenhle film měl dočkat remaku. Za nás jsme pro všemi deseti, je totiž na čase, aby si Toxického mstitele zamilovala i nová generace diváků.

03) Vaše dvojče

Zatímco v Total Recall disponovalo nepodařené mutantní dvojče Kuato alespoň nadlidskými teleschopnostmi, v Šílenství proutěného košíku z roku 1982 šlo o pouhou metaforu tragického příběhu dvojčat oddělených při porodu... jež se rozhodla vykonat dílo pomsty na původních doktorech. Relativně přízemní a nízkorozpočtový biják si právem vysloužil pověst kultovního bizáru a ústřední "monstrum" bylo jen jedním z důvodů tohoto statusu...

02) Vražedný krocan

Víte, co z vás udělá kouření marihuany? Mohli byste argumentovat, že v reálu nic moc – ale podle klasického slasheru Blood Freak z roku 1972 se nejenže stanete závislým, ale zmutujete dokonce v enormního vraždícího krocana, jenž vyhledává krev jiných podobně postižených nebožáků (čímž myslíme konzumentů THC, nikoliv jiné Homo krocanus). Aha!

01) Brundlefly

Jeden z nejlepších "převleků" a zároveň jeden z nejděsivějších hororů je ale klasická Moucha. Přeměna Jeffa Goldbluma do gigantického mušáka se i dnes těžko sleduje před/při/po konzumaci čehokoliv – a to je zřejmě nejlepší důkaz, že filmoví mutanti mají pádný efekt na diváctvo!

Žraločí muž začíná na Prima COOL v pátek ve 22.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný