7. listopadu 2019 18:10

4 nejnebezpečnější narkobaroni z filmů a seriálů

Zloduchové, které milujete.

Už 17. listopadu se na COOLu rozjede premiérová 1. série Narcos. Souboj protidrogových jednotek s narkomafií tu popisuje zejména 80. a 90. léta, Narcos však občas dovede skákat divoce do minulosti i budoucnosti, aby ukázalo, že je tahle situace složitější, než se na první pohled zdá. Možná že už jste viděli pár počet filmů o obchodu s drogami a postřehli v nich pár drsných narkomafiánů. Sesumírovali jsme pro vás ty hlavní a postavili je vedle fiktivní reprezentace Escobara samotného.

04) Zé (Město bohů)

Reálný předobraz: Ano

Není narkobaron jako narkobaron. Máme-li tedy začít od konce, musíme brát menší rybky. Zé z Města bohů by byl za normálních okolností pouhým psychopatem libujícím si v násilí, ale díky místnímu dealování drog získá v podsvětí Ria takový vliv, že může svůj koníček praktikovat ve velkém. Zé nemá vizi, nemá dokonce ani byznys jako jeho "kolegové" níže. Ale o to víc je děsivější. Připomíná toho grázla, co vás na základce šikanoval... ale s kvérem, nohsledy a na drogách!

03) Frank Lucas (Americký gangster)

Reálný předobraz: Ano

Oproti tomu černošský mafián Frank Lucas zjevně vděčí obchodu s drogami za svou dráhu i vliv. Frank převáží drogy z jihovýchodní Asie na rozdíl od kolegů nahoře i dole, kteří volí Jižní Ameriku. Americký gangster se však také odehrává o dekádu dříve, a tak lze Franka rozhodně označit za vizionáře! Mezi okolními případy je navíc Frank Lucas jediný (!), který neskončí špatně. Tedy, ačkoliv on sám skončil ve vězení, neskončil na šibenici – a zrovna Americký gangster jej vykresluje minimálně jako někoho, kdo udělal leccos pro černošskou komunitu. Lucas sám mimochodem zemřel po desítkách let na svobodě teprve v květnu 2019. Bylo mu 88 let.

02) Pablo Escobar (Narcos)

Reálný předobraz: Ano

Jdeme do finále a čeká na nás Pablo Escobar! V jiném kontextu by podobná věta byla důvodem k vážnému znepokojení, mezi narkobarony je však Pablo jako doma. Narcos vykreslil příběh Escobara tak detailně, že prakticky neexistuje jiné dílo, které by mohlo nahlédnout do hlavy drogového barona tak detailně. To však s sebou nese i jistá negativa, dá se to totiž vnímat i tak, že je Pablo v Narcos trochu sympatickou postavou. Na zlato si nicméně Pablo nemůže dosáhnout už proto, že je mezi jinými ostře řezanými antihrdiny prostě... poněkud antiklimatického vzhledu.

01) Tony Montana (Zjizvená tvář)

Reálný předobraz: Ne

Ultimátním vítězem naší kokešové ligy tak musí být dekády starý Tony Montana! Al Pacino, který si střihl i Míšu Corleona, sice ve Zjizvené tváří dovedl k dokonalosti tvůj herecký styl "křičet a kulit oči jako pošuk" – k příběhu o rozpadu osobnosti pološíleného přistěhovalce a zločince se to však pro jednou dokonale hodí. I když Tony postupně blázní a sklouzává vstříc tragickému konci, je Zjizvená tvář unikátním příkladem varovného příběhu, v jehož posledních minutách se nemůžete tomu bláznovi na plátně nesmát. A možná právě to je větším varováním než jiná pojetí narkobaronů ve filmu!

Premiérová 1. série Narcos začíná na Prima COOL už 17. listopadu ve 22.15. Každou neděli budeme dávat dva díly za sebou!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný