9. srpna 2021 00:05

5 nejnářezovějších komiksových filmů: Od Deadpoola ke Strážcům Galaxie

Které superhrdinské bijáky vám dokonale zvednou adrenalin?

V neděli večer možná končí týden, začínají však X-Meni! Na COOLu totiž poběží biják X-Men: První třída, jenž popisuje počátky Profesora X a Magneta ve vzdálených 60. letech. Díky nostalgické mlze, která zahaluje půlstoletí starou éru, funguje První třída jako parádní odpočinkový film, který má myšlenku i krutopřísnou akci. Ačkoliv se filmové komiksy snaží hýřit obojím, na jedničku se to povede jenom některým. Třeba námi vybrané pětce...

05) Wanted

I když se ve Wanted nakonec řeší události globálního dopadu (jmenovitě kdo převezme otěže sekty superzabijáků vidících do budoucnosti), jeho srdcem je hlavně radikální anarchistická myšlenka v duchu teze „zvedni zadek z gauče a běž něco dělat“. Přerod ústředního nýmanda do drsného frajera, jenž umí zahýbat kulky a dovede se porvat do krve, připomíná něco jako Klub rváčů – jen bez závěrečného zjištění, že všem hlavním postavám kape na karbit. Prostě dobrej matroš!

04) Strážci Galaxie

Strážci Galaxie nejsou jedinou marvelovkou v našem seznamu, rozhodně tu však nemohli chybět. Zdejší grupa superhrdinů představuje něco jako Avengers, ale zároveň ve zcela novém a do té doby neviděném „světě Hvězdné války říznuté Star Trekem“. Nonstop akce a přístup, který se nebere ani za mák vážně, vykovaly ruku v ruce s komediálním talentem Chrise Pratta snímek, který je vrcholem nenáročné komiksové zábavy.

03) Captain America: První Avenger

Ještě jeden film mezi marvelovkami si mohl užívat podobného statusu – první Kapitán Amerika je často přehlížen kvůli tomu, že se neodehrává ve filmové „současnosti“. Právě z tohoto důvodu si jej však mohli užít jak diváci, tak i filmaři samotní – nemuseli se totiž obávat, co jeho příběh udělá s pavučinou vzájemně provázaných zápletek a navrch řešit camea Kapitánových kolegů. Většina moderních marvelovských záporáků navíc často vzbuzuje spíše lítost, nebo dokonce sympatie (Loki!), ale když dává Cap do čelisti marvelovské verzi Hitlera, ukápnou divákům leda tak slzy štěstí.

02) Deadpool

Utržený ze řetězů, komiks nové generace, totální maniakální šílenství – Deadpool měl věru mnoho přízvisek. Tím hlavním však bylo: fakt dobře udělanej film. Deadpool nezachraňuje svět ani svoji fabriku, jde mu jen o pomstu zakončenou zachráněním svojí holky. Ústřední hrdina má navíc vzdor skutečnosti, že mu není vidět tvář, charisma na rozdávání právě pro svou výjimečnost. No a pak je tu fakt, že Deadpool ví, že je komiksovým hrdinou a dovede na metaúrovni komentovat svoje vlastní peripetie, díky čemuž je vlastně fiktivním hrdinou a zároveň i divákovým velkým kámošem. Zkrátka: nářez!

01) X-Men: První třída

Hrdinové z X-Menů obvykle platili za partičku, která se vyžívá spíš v inteligentnějších metaforách a válka za svobodu je tu brána jako cosi nežádoucího, nikoliv cosi cool. Než se ale stihli propadnout do existenciálních válečných depresí, na které divák nemá vždy úplně náladu, šlo o mnohem veselejší bandu. První třída, pátý film v x-menovské řadě, avšak první chronologicky (děj je zasazen do 60. let, nikoliv do současnosti), má díky tomu mnohem optimističtějšího mladického ducha. Celý svět je před ním, možnosti jsou nekonečné a nenávist, jež bude formovat další dekády děje, ještě nevybublala na povrch…

X-Men: První třída začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný