3. července 2023 00:01

7 nejnapínavějších filmů z hor: Od Cliffhangera k Everestu

Projděte si filmy, které míří opravdu vysoko...

Ve čtvrtek večer se na COOLu rozjede akčňák Cliffhanger. Sly se v něm bude muset porvat jak se zlotřilým agentem FBI, kterému se v horách rozsypaly ukradené peníze, tak i s pohořím samotným. Klasická devadesátková akce připomíná, že jsou velehory stále trestuhodně nevyužitým filmovým zasazením. Po boku Cliffhangera jsme proto vzpomněli na napínavé horské bijáky, které byste si měli doplnit.

07) Everest

Filmů o katastrofálních expedicích je vícero – třeba i vynikající The Summit z (ne)slézání K2. Everest si ale zaslouží významnou zmínku už za to, že popisuje nezdařenou skutečnou výpravu z počátku turistického zdolávání nejvyšší hory světa. I díky tomu je snímek stále po čertech aktuální!

06) Vertical Limit

Naproti tomu Vertical Limit je samozřejmě fiktivní až hanba, nemohli bychom však tenhle prima popcorn nezmínit! Pro řadu lidí šlo jednak o první výraznější „horolezecký“ film a jednak je příjemně hloupoučkých filmů z hor nečekaně málo.

05) Pád do ticha

Rovněž Pád do ticha vznikl na motivy skutečného příběhu, tentokrát mu předlohou stáli Britové Joe Simpson a Simon Yates. Ti však neslézali vysokou horu dobrovolně, nýbrž se z ní naopak snažili dostat po havárii letadla.

04) Free Solo

Příběh o tom, jak se Alex Honnold snaží zdolat yosemitskou skálu El Capitan, není zdaleka jediným pozoruhodným horolezeckým dokumentem. Vlastně bychom z podobných dokumentů, z nichž vám klesne čelist až do sklepa, mohli sesmolit celý seznam – hory totiž přitahují kameramany nejen ve fikci. Pokud byste si však měli doplnit jen jeden dokumentární biják ze světa hor, je to bez debat právě tenhle.

03) Beyond the Edge

Životopisných filmů, které jsou napůl dokumentem (přiznaně či nepřiznaně), existuje rovněž celá paleta. A mnohé jsou i lepší než Beyond the Edge – na místě tohohle bijáku by mohl být třeba severský Nordwand. Proč tu tedy trůní tenhle polodokument? Beyond the Edge popisuje asi nejslavnější výstup vůbec, totiž zdolání Everestu v roce 1953. A pokud si nějaký horolezecký příběh zaslouží pozornost z historických důvodů, je to právě tenhle.

02) Cliffhanger

Nesmějte se, i když si řada lidí v době premiéry z Cliffhangera utahovala jako z bijáku, v němž Sly už neví, kde by vraždil záporáky, čas tenhle snímek nádherně vykoupil. Nejenže jde o solidní příklad relativně autenticky natočeného filmu (pramálo digitálních triků!), ale právě unikátní zasazení může za to, že si Cliffhangera řada lidí pamatuje víc než jiné Slyovy kousky. Tenhle napínák zkrátka s věkem zraje!

01) 127 hodin

Zřejmě nejnapínavějším filmem o slézání je ale paradoxně biják, který se skoro nehne z místa a na žádné vysoké hory ani nemíří! Drama 127 hodin, inspirované skutečnou (a značně nepříjemnou) story o uvíznutí ve skalách, však nejlépe vystihuje, jak moc může jít při zdolávání výšek o život. A že vás může velmi snadno zabít i něco, co na první pohled vypadá jako špatný vtip...

Cliffhanger začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný