13. ledna 2020 00:08

7 nejlepších ženských akčních filmů 21. století

Holkám v akci se často moc nedaří. Existuje ale i spousta parádních výjimek!

V pátek ve 20.15 na COOL dorazí klasický akční úlet Charlieho andílci: Na plný pecky. Cameron Diaz, Lucy Liu a Drew Barrymore se v něm představí jako trio tajných agentek, které se budou muset utkat s padlou andělicí Demi Moore. V roce 2003 film nabídl akci jako hrom, dnes však v nabídce dámské akce rozhodně nestojí osamocen. Jaké jiné "ženské" akční bijáky se za poslední dvě dekády urodily?

07) Tomb Raider

Solidní jednohubka – tak by bylo možné popsat předloňský druhý pokus o filmové zpracování slavné herní ságy. Byť byl příběh notně generický, ve srovnání s davy otřesných filmových adaptací her byla i příjemná žánrovka na nedělní odpoledne výhrou jako v loterii. A ne, Tomb Raidery s Angelinou vážně nebyly lepší, to vás jen škaredě klame koktejl špatné paměti, nostalgie a jiné Angelininy přednosti.

06) Wanted

Ale když už jsme u té Angeliny, i ta dovede velmi dobře rozdávat rány. Mohli bychom vypíchnout i jiné její bijáky (Salt), asi nejvíc se nám však do mysli zapsala jako chladná "nájemná" vražedkyně ve Wanted. A to nejen proto, že nakonec jako "Jedijka s pistolemi" zvolila světlou stranu Síly (střelného prachu). Z Angeliny vyzařuje sebevědomí, nejspíš i když ráno snídá a tajemně-temná assassínka jí prostě neskutečně sedla.

05) Anna

V posledních několika letech se do popředí dostal i nový subžánr "lehce erotického špionážního thrilleru s prvky akce", což je jen sofistikovanější způsob, jak do filmu narvat hromadu zvratů i napětí a navíc dát krásné herečce v hlavní roli důvod, proč je krásná – přece proto, aby mohla využívat i jiné než palné zbraně! Zřejmě nejlepším příkladem z tohoto ranku je nedávná Anna od Luca Bessona, v níž se zúročily jak aktuální trendy "ženského" akčního filmu, tak i Bessonova dlouhodobá záliba v silných ženských hrdinkách (viz Leon, Brutální Nikita nebo Lucy).

04) Captain Marvel

Nejde však mluvit o akci ve 21. století a vynechat komiksové filmy. Marvelovské bijáky v minulé dekádě převzaly žezlo kvality po bijácích DC z nulté dekády – a tahle jízda byla prozatím završena příchodem Captain Marvel. I když biják v době premiéry vzbudil u části diváků kontroverzi, jelikož má Brie Larson tu drzost MÍT NÁZORY, v marvelovské lize šlo opět o provoněný popcorn, který splnil svou práci a přiložil cihličku k celkovému univerzu. Tentokrát jen víc pod heslem dvou chromozomů X!

03) Wonder Woman

Nelze říct A, aniž bychom řekli i B (či spíše... DC), takže je nutno brát v potaz i druhou komiksovou drsňačku. Ačkoliv s ní Kapitánka Marvelová v cílové rovince prohrála takříkajíc o prsa, Wonder Woman má jednoduše několik velkých výhod. V první řadě šlo o nejlepší film z DC světa nejspíš od Temného rytíře povstávajícího (a možná i od tohoto nepovstávajícího). Silný okamžik překvapení hrál ve prospěch celkového dojmu, stejně jako populární ikonografie první světové války (viz rovněž Battlefield 1 z doby premiéry). Nejen proto si Gal odnáší bronz a doufáme, že se s ní na plátně potkáme ještě několikrát.

02) Atomic Blonde: Bez lítosti

Jedním z největších akčních objevů dekády byl John Wick, dává proto smysl, že Atomic Blonde od stejného režiséra rovněž platí za perlu. I když nedoceněnou! Atomic Blonde má přitom oproti konkurenci ve svém subžánru nejen vymazlenější akci a sebedestruktivnější story (sorry, Anno, ale Charlize ty rvačky prostě víc věříme), ale především se chlubí luxusní dobovou atmosférou. Jasně, vyvrcholení filmu je jako tradičně poněkud nesmyslné. Rozdělený Berlín na konci 80. let by ale byl ideálním receptem na koukatelnou akci i v případě, že by Charlize jen vymetala místní kluby.

01) Kill Bill

Bezpochyby největší estrogenový akční opus magnum se ale povedl Quentinu Tarantinovi hned zkraje milénia. Oba díly Kill Bill v sobě kombinují nejen pompézní cestu za pomstou, ale také zdaleka nejlépe choreograficky zvládnuté akční scény. Navíc mixují celou plejádu žánrů uvnitř jediného děje – a vůbec neztrácejí čas jejich vysvětlováním! Kill Bill je zkrátka opulentní jízda, u níž hrozí jen to, že se jí zajíte příliš brzy a příliš rychle.

Akčňák Charlieho andílci: Na plný pecky začíná na Prima COOL v pátek ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný